Pratik Kovadaki Mayanın Eldesi ve Tekrar Kullanımı

(Çağlar) #21

Buzdolabına konsa ne kadar dayanır acaba?

(bakkalamca) #22

Ben kesinlikle tavsiye etmiyorum. Kontaminasyon riskini çok artırıyor. Denedin mi dersen evet ama birada değil. Başka bir üründe denedim ve kontaminasyon oluştu 3.seferde. Sadece alkol kısmı lazım olduğu için sorun olmadı ama. Direkt içilecek ürünlerde bence yapılmamalı.

Ben 1 haftadan uzun süre bekletmedim. Ayrıntılı yıkama işlemi de yapmadım. 1 haftaya kadar buzdolabında veya oda sıcaklığında tutarak kullandım. +4 C ortamında daha uzun süre dayanabileceği aşikar. Üzerine su katmadan birası ile beraber bence 1 ay saklanabilir ama denemedim. Tecrübesi olan arkadaşlara sormak lazım.

Vallahi uyarı da gelmişti bu konu ile ilgili ama de diyeyim bence 10 numara oluyor. herşeyi çok pratik. En fazla 2-3 ay duracak ve tüketilecek lagerler hep pette duruyor. Sadece benim içtiğim pale ale’ler filan şişede duruyor. Denemesi bedava. dolum yaparken 1 litre de böyle doldurun . 1 ay sonra tadın. :wink:

(Tncr) #23

Maya yıkama yöntemi ile kavanoza aldığım mayayı dolapta 1 ay beklettiğim oldu her hangi bir problem yaşamadım.