Pratik Kovadaki Mayanın Eldesi ve Tekrar Kullanımı

(Çağlar) #21

Buzdolabına konsa ne kadar dayanır acaba?

(bakkalamca) #22

Ben kesinlikle tavsiye etmiyorum. Kontaminasyon riskini çok artırıyor. Denedin mi dersen evet ama birada değil. Başka bir üründe denedim ve kontaminasyon oluştu 3.seferde. Sadece alkol kısmı lazım olduğu için sorun olmadı ama. Direkt içilecek ürünlerde bence yapılmamalı.

Ben 1 haftadan uzun süre bekletmedim. Ayrıntılı yıkama işlemi de yapmadım. 1 haftaya kadar buzdolabında veya oda sıcaklığında tutarak kullandım. +4 C ortamında daha uzun süre dayanabileceği aşikar. Üzerine su katmadan birası ile beraber bence 1 ay saklanabilir ama denemedim. Tecrübesi olan arkadaşlara sormak lazım.

Vallahi uyarı da gelmişti bu konu ile ilgili ama de diyeyim bence 10 numara oluyor. herşeyi çok pratik. En fazla 2-3 ay duracak ve tüketilecek lagerler hep pette duruyor. Sadece benim içtiğim pale ale’ler filan şişede duruyor. Denemesi bedava. dolum yaparken 1 litre de böyle doldurun . 1 ay sonra tadın. :wink:

(Tncr) #23

Maya yıkama yöntemi ile kavanoza aldığım mayayı dolapta 1 ay beklettiğim oldu her hangi bir problem yaşamadım.

(Sedat Dikenli) #24

Arkadaşlar daha öncede yazdım maya yıkama çok ciddii bir iş ve kontaminasyon+maya mutasyonu kaçınılmaz.
Siz su ekleyerek seyrelttiğiniz yada duruladığınız mayanın hızlı çalışan işini iyi gören bir maya olduğunu düşünüyor olabilirsiniz ancak maya yıkama sadece ve sadece genç biranın kendi sıvısıyla olmalı ekstra eklenen her ml.su mayayı vahşileştiriyor.
Hızlı fermentasyon başlaması da anormal bir durumdur çünki vahşi mayalar hızlıca ortama sahip olmak için tetikte bekliyor.
Vahşi olmayan mayaların biranın içinde ortamı hazırlaması için 10 saate yakın bir süre gerekli çünkü elimizde sınırlı bir nüfüs var ve istenen sağlıklı nüfüs artışı proteinler ve birsürü çeşit şeker ve amino asitler ile sağlanacak.
Bundan dolayı çabuk başlayan tüm fermentasyonlar vahşi mayaların öne geçip baskın tür olarak şeker ziyafeti çekmelerini sağlıyor buda her halükarda fermentasyonu başlatıyor ancak başlayan fermentasyon yani şeker yeme alkol ve karbondioksit üretme süreci hızlı gerçekleştiği için üretilen ağır alkoller,baş agrısı ağız kuruluğu olarak size geri dönüyor.
Sonuç:maya yıkama riskli bir süreç ve alınan risk karşılığında değmez.
kurulumuna o kadar emek ve ucret sarfettiğiniz bira üretiminde masraftan kaçınmayıp maya satın almanızı ve uygun rehidrasyon yöntemiyle şıranıza eklemenizi tavsiye ederim.
Saygılar.

(bakkalamca) #25

Selamlar,

Dediklerinizden anladığım kadarıyla , siz tam yıkamadan bahsediyorsunuz. Ben mayayı tam yıkamıyoyum. Fermentasyon başında açılmamış maya kuru ağırlık olarak sadece 12 gr geliyor. Benim yöntemde tam 1 litre sıvıyı döküyorsunuz. hiç yoksa içinde 50 gr canlı maya vardır. Fermentasyon bu yüzden çok çabuk ilerliyor. İnanın baş ağrısı veya ağız kuruluğu gibi şeyler yapsa belirtirdim. Ayda 3 kova ürün fermente ediyorum. Bir ara çift kova gidiyordum. Bu postu attığımdan beri 3.kova bu şekilde kuruldu. O zaman için 45 50 gibi demişim, oldu size 48 - 53 gibi bir durum. Sadece bu biraları ben değil , arkadaş grubum komple içiyor.
Ayrıca bu kurulumu yaparken kova dibinde yarım litre kadar bira mutlaka kalıyor.

(Sedat Dikenli) #26

Merhaba yorumum şu satır içindi:Hiç açılmamış 1 - 1.5 litre kadar şişe suyunu kovaya boşaltıp dibinden dibinden çalkalayınız;yorumumu bu satırdaki anlatılana istinaden yazdım saygılar.

(Atakan) #27

*Stir platenin tam olarak kullanım amacını anlayamadım.Süreci mi hızlandırıyor.?
*Maya yıkamayla mı ilgisi var.
Maya yıkama ,çoğaltma veya sizin yaptığınız işlemlerin avantajı dezavantajlarını çözemedim.
Yeni su eklemek vahşileştirebiliyor denmiş.
Bira nın ph suya göre çok daha düşükse ve ideal koşullar bu dereceyse bira gerçekten suya göre çok daha mantıklı.

Continental pilsner kitimde kullandığım us05 mayayı bu işlemle bock kitindede kullanabilirmiyim.
Kitler benzer özelliktemidir?Ne demek benzer özellik hangi kriterlerle sınıflandıralım

(bakkalamca) #28
  1. Stir plate kullanım amacı, mayaları çoğaltmaktır. mayalar oksijen yokken fermentasyon yaparlar, oksijen ve gerekli besin maddeleri varken sayıca artarlar. Fermentasyon işleminin optimum şekilde gerçekleşmesi için litre başına belirli bir canlı hücre sayısına ulaşılması gerekir. stir plate ve coğaltma işlemi bu sebeple yapılır. benim anlattığım olayda zaten elimizde yeterli canlı maya hücresi var. stir plate işlemine gerek yok yani.

2. Maya yıkama işlemini ben uygulamıyorum. Uygulayan arkadaşımız truty. onun ve benim farklı yöntemlerimiz var sizinde fark edeceğiniz gibi. truty arkadaşımızın dedikleri elbette doğrudur. teori de araştırıldığında benzer bilgiler çıkacaktır. Yalnız pratikte benim kendi uygulamalarımda negatif bir sonuçla karşılaşmadım. Tabii parantez açmak gerekirse hijyen kısmı önem arz etmektedir. çünkü aynı mayayı tekrar kullanacağız. eğer ilk fermentasyondan gelen istenmeyen mikro organizmalar varsa onların sayısı da katlanarak çoğalacaktır. çok şükür benim başıma daha hiç böyle bir olaya gelmedi. Vahşi mayalar için birşey diyemem, mikroskop altında inceleme yapmak gerekir. ama bahsedilen baş ağrısı ve diğer istenmeyen yan etkileri gözlemlemedim. tabii burda şöyle birşey de var. ben şişeleme işleminden sonra olgunlaşma için en az 1 ay bekletiyorum. tadı tam olarak oturuyor ve size de şiddetle tavsiye derim.

3. Kriterlerden kasıt, bira çeşitleridir. yani lager mi ale mi pilsner mi gibi. sizin durumunuzda çoğaltılmış us05 , bock kiti için uygundur. kurulum yaptıktan sonra benim yöntemime göre hazırladığınız maya-su karışımından 1 litre atmalısınız.

kolay gelsin.