Pre-Boil ve OG ölçüm sonuçları aynı

(Mustafa Said Ucar) #1

Merhabalar,

Son iki tahıldan bira yapımımda da aynı problemle karşılaşıyorum. 30L Strike Water ile başlıyorum, 1 Saat mayşeleyip tahılı çıkardığımda, 26L Pre-Boil mayşem oluyor. Brewersfriend hesaplarına göre 1.046 olması gereken yoğunluğum 1.040 çıkıyor. Efficiency’den (ki %65 yazıyorum) kaynaklıdır diyip önemsemedim. Kaynama sonrası hacim 22L kalıyor. Fakat OG ölçümü de 1.040 çıkıyor. Ikı seferdir böyle oldu, hatta acaba hidrometremin kalibrasyonu mu bozuldu acaba diye düşünüp 0 hidrometreyle yeniden ölçtüm fakat aynı sonuç. Teknik olarak mümkün olmaması lazım değil mi? 4L sıvı kaybı oluyor fakat yoğunluk yükselmiyor. Daha önce başına böyle birşey gelen, ya da duyanınız oldu mu acaba?

(Azmi Mizah) #3

Yukarıda söylendiği gibi hidrometre 20 C’ye kalibredir. Daha sıcakta yaptığınız ölçümler daha az yoğun gözükür.
En güzeli 100 ml kadarını hızlıca soğutup öyle ölçmek olur. Ben soğuk su doldurduğum derin bir kabın içine mezürü (ölçüm tüpü) koyuyorum. o şekilde soğuduktan sonra ölçüm alıyorum.
Hızlıca bir yaklaşım yapmak isterseniz şu bağlantıdaki hesap tablosunu kullanabilirsiniz: https://www.brewersfriend.com/hydrometer-temp/