Premium kitlerin malt kütlesi/fiyat oranı çok daha iyi

80 lira vs verip muntons’un tekli kitlerinden alıyoruz, sonra malt özü falan eklemeye çalışıyoruz çoğumuz.

79 Liralık Muntons bira kitlerinin malt kütlesi 1,8 kg ve ek olarak kit mayası var.
69 Liralık Coopers bira kitlerinin malt kütlesi 1,7 kg ve ek olarak kit mayası var.

Halbuki premium kitlerde durum şu:

99 Liralık Nog bira kiti, malt kütlesi 3 kg (23 litre tavsiye ediliyor)
99 Liralık Cream Stout bira kiti, malt kütlesi yine 3 kg (20,5 litre tavsiye ediliyor)
109 liralık smugglers special ale kiti, 3,6 (23 litre tavsiye edilmiş)
ve bir çok diğer stokta olan ya da olmayan kit

Premium kitlere şeker koymanıza gerek olmadığını da unutmamak gerek, ya da yüksek alkollü isterseniz epey şeker ekleyebilirsiniz, malt özü bu kadar fazla olduğu için hiçte sırıtmaz (ekstra maya gerekebilir).

Premium kitlerin mayaları da genel olarak iyi olduğunu duydum.

Sonuç: Muntons ve coopers kitlerinde çeşit ne kadar çok olsa da, premium kitlerin fiyat/performans oranı bunları ezip geçiyor.

7 Beğeni

Buna ek olarak, geçen kurduğum Red India Ale kitinden (109 liraydı)dry hop için 100 gram şerbetçi otu çıkmıştı. Piyasada olmayan çeşitlerdi ve sadece şot’un değeri 25-30 lira civarındadır tahminen.

2 Beğeni

Kitin içeriğine bakınca arpa şurubu olduğunu gördüm. Gövde ve tat anlamında nasıl buldunuz?

20 gr maya gelmesi de güzelmiş.

bulldog kitlerinde invert şeker arpa şurubu young’s kitlerinde arpa şurubu ve desktroz şeker var… tamamen malt değil… smugglers special ale 3.6 kg tamamen malt özü… wheery nog headcracker bunlarda 3 kg malt özü içeriyor… f/p olarak daha iyiler bence…

1 Beğeni

Aslında, muntons’un 80 liralık kitlerini seven arkadaşlar şöyle bişey yapabilirler,

Smugglers special aleden 1,8 kg lık 2 konserve çıkıyor, 2 sine ayrı ayrı 23 litre kurulabilir 1 kilogram şeker eklenip. Yorkshire bitter’e benzeyen ama yarı fiyatına bir kit olur. Ekstra maya gerekir tabii.

Tabii ben biramı yoğun sevdiğim için 2 sini 23 litre kuracağım :grinning:

Ben çok beğendim, şerbetçiotu aroması nefis, orta gövdeli az gazlı ve köpüklü, acılığı yüksek ama karamelimsi tatlarla ve şerbetotu aromasıyla dengeli.

Bulabilirsek alacağız.