Refraktometre alınmalı mı? Artı eksi yönleri?

(murat) #1

Merhaba,

Biradaki alkol ölçümü için hidrometreye alternatif olarak refraktometre almayı düşünmekteyim. Refraktometre, ışığın içinden geçtiği maddeye göre farklı olarak kırılması prensibine dayanarak çalışan bir alet ve ölçüm için sadece birkaç damla yeterli olmuyor ve ATC özelliği ile 10 ile 30 C arası sıcaklık düzeltmesini otomatik olarak yapıyor. Kullanım kolaylığı ve ölçüm için harcanacak minimize etmesi sebebiyle benim için hidrometre yerine daha alınası bir alet. Aramızda kullananlar varsa deneyimlerini ve artı eksi yönleri nelerdir, alınmalı mı vb. konularda bizleri aydınlatırlarsa sevinirim.

(biraci) #2

Refraktometre ile akol içeren sıvıları ölçemezsiniz (ölçersiniz de alkol için düzeltme tablolarına bakmanız gerek.) Bence fiyatını hak eden bir cihaz değil, ne kadar kayıp olacak ki hidrometrede? OG için aldığım örneği ben tekrar döküyorum kovaya, FG için de en fazla 2-3 tane almak gerekiyor, onları da içiyorum :slight_smile: Zaten hidrometre kullanmadan önce fermantasyonu bitmiş biradan bir bardak alıp hem tadına bakıyordum, hem de musluğun içinde kalmış birayı şişelemiyordum böylece. Aynı hesaba geldi hidrometre numunesini içince de…

(Mert Erkol) #3

Hocam alkol içeren sıvılar da gayet güzel ölçülür refraktometre ile.
Zaten aslında hidrometreden farkı 50ml örnek yerine 1 damla ile işin yapılabiliyor olması. Hidrometreden daha ince bir ölçüm yapmak da olası. Ayrıca yeni modellerde dış ısıyı ölçüp otomatik düzeltme değerini de uygulayabiliyor.

Parasını hakeder mi? 17-18$ civarı. Hidrometre de 40 lira. pek fiyat farkı da yok aralarında

(biraci) #4

Ölçülüyor da düzeltme yapmak gerekiyor alkol için. Refraktometre nerede 17-18 dolar? Benim gördüklerim 150-200 lira falandı? O fiyata varsa alınabilir tabi.

(biraci) #7

Haa Çinliler :slight_smile: Ben çok gerekmedikçe yurtdışından ürün getirtmiyorum, zamanında gümrükle cebelleştiklerim illallah dedirtti :slight_smile:

(Mert Erkol) #8

@Spotlightkid bir bardaktan fazla bir şişeden az:D

(Ezio Auditore) #9

Bardak kaç ml :slight_smile: Bayagi fazla aliyor o zaman. 500 ml var mi buna gore?

(Mert Erkol) #10

mezürdeki birayı iç, boşa gitmesin :slight_smile:

(Taylan Özdere) #11

Alkol oluştuktan sonra refraktometreyi kullanabilmek için aynı anda yoğunluk ölçer (hidrometre) ile de ölçüm yapmak gerekli. Yoğunluk ölçer ile ölçüm yaparak elde edilen değer olmadan sadece refraktometre ölçümünü kullanmak mümkün değil.

Refraktometreyi kullanmadan önce kalibre etmelisiniz ve kalibre etmek için hidrometreye ihtiyacınız var. Refraktometre saf sukroz çözeltilerinin şeker oranını hesaplamak için tasarlandığından ve şerbet sukroz harici şekerler ve şeker olmayan bileşikler içerdiğinden kalibrasyon olmazsa refraktometre yanlış değer verecektir.

İyi bir yoğunluk ölçer genelde refraktometreden daha doğru sonuç verir. Bu yüzden refraktometreyi yoğunluk ölçer alternatifi olarak düşünmemek gerekli. Bu arada yoğunluk ölçer (hidrometre) 20 lira civarı, 40 değil :smile:

(alkan_d) #12

Peki bu linkteki ürünü birayı rakı bardağı vs gibi ince bir bardağa alarak kullanabilir miyiz?

(Mert Erkol) #13

Yahu siteye baktım ikili seti 40 demişsin :slight_smile: onu yazdım direkt :slight_smile: sonuçta 20 lira veren halihazırdaki sistemde hidrometre alamıyor :wink: Ben mezürdekini zaten direkt diktiğim için gadget olarak kenarda durmakta, dün misal çayınkini ölçmüştüm ne işime yarayacaksa (ki onu da sıfır şeker içtiğim için ölçüm de bir işe yaramadı ya)

(Taylan Özdere) #14

Uzun bir bardak belki olabilir, çünkü en az 15 cm’lik bir kısmı sıvıya batacaktır. İdeali sanırım 20 cm civarı bir silindir veya mezür olur. Ürünün kendi kabını kullanmayı başaranlar da var, ama açıkçası onu denemedim.

(Mert Erkol) #15

Mayayı koymadan önce iyice starsanlayıp direkt kovadan alıyorum ben. En azından OG için bardağa bile gerek yok diye düşünüyorum ama bu hata mı?

(Taylan Özdere) #16

Kovadan değil de mutlaka örnek alıp ayrı bir kabın içinde ölçmek gerekli. Kovada ölçüm hem gereksiz hava girişine yol açıyor hem de mikrop bulaşması anlamında risk oluşturuyor.

(Ömer Kutlu) #17

Taylan bey benim tam anlamadığım kalibrasyonu doğru yaptıktan sonra refraktometre ile fg ölçümü yapmak mümkün değil mi? illa hidrometre şart mı? Valla bütün çabamız yarım bardak da bira kurtarmak için :smile:

(Mert Erkol) #18

iç kardeşim mezürdeki birayı :smile:

Hidrometresi olan var mı?
(Ömer Kutlu) #19

içiyorum tabiki de :grinning: affetmem. Ama onu da dinlendirilmiş, gazlı ve soğuk içmek için uğraşıyoruz burada.

(Ömer Kutlu) #20

Refraktometre ile ilgili deneyimlerimi anlatam videom. Yeni bir bir konu açmaktanda bu başlık altında paylaşmak daha doğru olur sanırım.