Rittmayer'e yakın kit hangisidir

Arkadaşlar merhaba,
Geçenlerde Rittmayer Hallerndorfer Rauchbier aldım. Orta acılığı, hafif is ve bal aromalı damakta keyifli tad bırakması baya bir lezzetli geldi ve gittim 87 şişe daha satın aldım (stoklarında daha fazla yoktu) bu biraya yakın bir kit hangisidir benzer şekilde deneyen var mı acaba?

1 Beğeni

ve bu

bu ikisi bir sonraki siparişim benim. tahmini konuşuyorum tabi. henüz bu kitleri kurmadım

1 Beğeni

Rittmayer adında da geçtiği üzere rauchbier, bu biradaki isli tadı verebilcek bi kit yok şu an. Kayın isli malt alıp partial mash denenebilir, meşe yongaları da yardımcı olur tahminimce ama yeterli olmaz tek başına.

1 Beğeni

tam olmasa da en yakını bence Nog

1 Beğeni

@MertKosova ne yazdığını anlamamıştım ama söylediklerinizden sonra içerken tadları doğru ayırdığımı anladım. Dediğiniz gibi is tadını vermek için kavrulmuş meşe cipsleri tam olmasa da yakın tadı yakalamamı sağlar, bal aromasını da ayarlarsam yakın birşey çıkabilir.

@ErsinGo bahsettiğiniz kitleri inceledim açıklamasında alkol oranı %6-6.5 civarı ve şerbetçi otunun dolgunluğundan bahsediyor eminim ki lezzetli biralardır ama Rittmayer’e pek benzemediğini düşünüyorum.

@miskinkedi bahsettiğiniz kiti inceledim ürün tanıtımı Rittmayer’e baya yakın, is aroması da heralde kavruk meşeyle azda olsa sağlanır.

Teşekkür ederim…

zaten kendinden hafif bir is aroması var…

1 Beğeni

Kayın isli malt ile partial mash önerisine katılıyorum. Ben de sizin gibi Rauchbier seven biriyim, ben de bunu yapmayı planlıyorum :slight_smile: Yalnız miktar, nasıl yapılacağı vb. konuların işlendiği başlıklara bir bakmakta fayda var, aklınızda bulunsun. Bunu deneyenler benim tahmin ettiğimden daha fazla miktarda isli malt kullanımını önermiş.

1 Beğeni

Kuru et, barbekü sosu gibi ürünlerde duman kokusunu çok severim zaten, daha fazla kullanılması sanırım damakta daha hoş lezzet bırakabilir. Dediğiniz gibi biraz kaynakları araştırmakta fayda var :slight_smile:

Şurada tartışılmıştı bu konu:

Buradaki lager kitini stout, porter, red ale vs gibi şerbetçi otu yoğun olmayan kitlerden damak tadınıza uyan biriyle değiştirip kullanabilirsiniz.

1 Beğeni

Teşekkürler @Alkan hemen inceliyorum

Bir de bu var.