Ruby Red Ale Bira Kiti

Yeni kitimiz hayırlı olsun :slight_smile:
Hemen ilk sorumu sorayım. Açıklamalara bakınca “Bu kitle birlikte gelen ve Golding şerbetçi otu içeren paket ise maya şerbete karıştırılmadan hemen önce kovaya eklenmelidir.” demekte. Ekleme işlemi nasıl olacak? Soğuk ekleme mi? Yoksa sıcak ekleme mi? Aralarındaki fark ne olur? Şişelemeden 2-3 gün önce eklesek az mı gelir aroma? Gibi deli sorular cevaplarını beklemekte :slight_smile:

1 Like

siz sormasanız ben soracaktım. elinize sağlık.

1 Like

Ruby Red Ale bira kiti ile birlikte gelen şerbetçi otu poşeti sitede satılan topak (pellet) halindeki şerbetçi otlarından biraz daha farklı ve toz halinde :slight_smile:

Şerbetçi otunun içindeki aroma ve acılık sağlayan tüm bileşikler karbondioksit ekstraksiyonu ile soğukta korunarak öz halinde çıkarılıyor. Daha sonra elde edilen bu yağ maltodekstrine emdirilip toz haline getiriliyor. Maltodekstrin, maltın bileşeni olan şekerlerden biri.

Topak yerine şerbetçi otunun bu şekilde işlenmesinin sebebi ise kovaya doğrudan eklenen topak şerbetçi otunun genelde şişeleme ve berraklıkla ilgili problemler yaratması.

Ne zaman ve poşetin ne kadarının eklenmesi gerektiğine gelince, bunlar daha çok damak tadına bağlı. İngiliz ale biralar genelde şerbetçi otu aromaları ve acılığının geride olduğu biralar. Fakat evde bira ustası sizsiniz :sunglasses:

Şerbetçi otu aromalarının bir kısmının kovadan gaz çıkışıyla birlikte uçtuğunu hesaba katarak poşeti kullanma şekli şöyle olabilir:

• Eğer şerbetçi otu acılığı ve aromasını hissetmek istiyorsanız kovadan aktif gaz çıkışı kesildikten sonra ve şişelemeye yakın, poşetin tamamını kullanarak,
  • Eğer şerbetçi otu acılığını-baharatsılığını hissetmek, fakat biranın ticari aslına yakın biçimde aromasını çok öne çıkarmak istemiyorsanız, mayadan hemen önce poşetin tamamını kullanarak,
  • Eğer her ikisinden de hoşlanmıyorsanız poşeti hiç kullanmayarak :smile:

devam edebilirsiniz.

25 Likes

Her zamanki gibi detaylı güzel bilgilendirme :slight_smile: teşekkürler @Taylan

2 Likes

İlerleyen zamanda kesinlikle deneyeceğim bir kit.

tam kış birası. iyi ki geldi, hoşgeldi.

benim de merak ettiğim bir konu var;

1. “Tercihen mahzen sıcaklığında (12-14°C) ve düşük gazlı olarak servis edilmelidir.” demek sadece servis sıcaklığı için yoksa fermantasyon kovasını da mı bu sıcaklıklarda saklamamız gerektiği anlamına geliyor?

2. Kuru malt özü bu bira kiti için de kullanılabilir mi? sadece pilsner kiti hazırlamış biri olarak merak içerisindeyim.

1. Hayır. Ale bira, ale mayası, 18-23 derecede fermantasyon. Zaten dikkat ederseniz “servis edilmelidir” diyor.
  2. Kuru malt özütüne gerek yok. İhtiyacınız olan tüm şekerler bu kitte mevcut.
1 Like

Kitin IBU değeri nedir?
Aşağıda ki seçenekler için IBU değerleri ne şekilde artar?

Eğer şerbetçi otu acılığı ve aromasını hissetmek istiyorsanız kovadan aktif gaz çıkışı kesildikten sonra ve şişelemeye yakın, poşetin tamamını kullanarak,
Eğer şerbetçi otu acılığını-baharatsılığını hissetmek, fakat biranın ticari aslına yakın biçimde aromasını çok öne çıkarmak istemiyorsanız, mayadan hemen önce poşetin tamamını kullanarak,

1 Like

Evet acılığı bende merak etmekteyim.

Kitin IBU değeri ne yazık ki üzerinde yazmıyor. Tadarak tahmini 25 - 35 aralığı denebilir belki ama acılığı tadarak anlama malt bileşimine, sıcaklığa ve benzeri birçok faktöre bağlı olduğu için kesin bir şey söylemek güç.

Ticari versiyonu yanlış hatırlamıyorsam 32 IBU değerine sahipti.

Kitin alkol oranı %4,3 ve normal şartlarda şeker ilave edilmeden yapılıyor. peki bir miktar şeker ilavesi ile alkol oranını %5,5 civarına yükseltmek bu tür kitlerde nasıl sonuç verir?

Taylan Bey’in açıklamaları harika. Teşekkürler.

Volkan Bey, şeker koyarsanız abv yukarı çekip çok alkollü yapabilirsiniz ama bence yapılmamalı. İçim keyfi çok yüksek bööyle lıkır lıkır bir ale hayal ettim - hay allah sözcüklerim yetmedi hissetmeyi umduklarımı anlatmaya. Şöyle diyeyim BENCE ilk denemenizde hiç ellemeyin sevmezseniz yüksek alkollü biralara dönebilir veya bunu modifiye edebilirsiniz. Şahsen benim bu kızıldan beklentilerim olduğu hali ile çok yüksek.

1 Like

Bugun kit elime ulasti hemen bir heves ile kurdum. Birkac sorum olacak ben kiti kurarken emin olamadim, bilgisi olanlar aydinlatirsa benim gibi suruncemede kalan arkadaslara faydasi olur. Oncelikle kitin uzerinde bir uyari var" ingilizce talimatlara uymayin butik biranin kitapcigina uyarak kurun" diye. Uzerindeki talimatlarda yazdigina gore fermantasyon suresi 4-6 gundur yaziyor ancak daha once kurdugum kitlerde ( ki hep kitapciga bagli kaldim) pilsner kitleri 2 hafta stout kiti 3 hafta (internet sayfasinda oyle yaziyordu)) kovada tuttum. Olcum yapmadim ama bu sureler gaz cikisinin durma noktasina geldigi gunun ertesine veya iki gun sonrasina denk geldi aldigim sonuclarda gayet iyiydi. Yine ingilizce talimatlarda 2+14 gun sisede tutun yaziyor. Bu urunun aciklamasinda (butikbira sayfasindaki) toplam 3 haftada 46 sise elde edersiniz yaziyor. Ingilizce talimatlarda da toplam 3 haftaya denk geliyor. Sisede en az iki hafta tutacagimi varsayiyorum, sizce kovada 1 hafta mi 2 hafta mi tutmaliyim?
Ikinci sorum da serbetciotu ilavesi ile ilgili. Daha once boyle bir ekleme yapmamistim. Hem ingilizce hem de butikbiranin kit uzerine yapistirdigi etikette mayayi eklemeden once ekleyin yaziyor. Zamanlama olarak bunu esas aldim. Ancak eklemeyi nasil yapacagim anlatilmamis. Ben serbetin kopugunu temizledikten sonra maya ekler gibi uzerine serptim. Karistirma konusu belirtilmemis. Emin olamadigim konu buydu. Ben karistirici cubuk ile karistirmadan uzerine biraz serbeti orttum sadece. Daha sonra da mayayi serpip kapagini kapattim. Acaba karistirmak gerekir miydi?

5 Likes

çok güzel sorular :slight_smile: umarım yanıtlayan tecrübeli arkadaşlar çıkar da biz de bilgileniriz.

Hidrometreniz yoksa her kitin en az 2 hafta kovada bekletilmesi önerilir, bu biranın da wherry ye benzediğini ve tadının geç oturacağını düşünüyorum benim kurduğum wherry 2 ay sonra maksimumuna ulaşmıştı. Daha önce içilir mi, içilir ama 2 ay sonra aldığım tat bambaşkaydı. Gaz çıkışı/hava kilidi eşitlenmesi fermantasyonun bittiğinin göstergesi değildir. 2. sorunun cevabını biraz yukarıda Taylan cevaplamış.

1 Like

Karistirilmasi veya sadece ustune serpilmesi ile ilgili bilgi bulamadim ben taylan beyin aciklamalarinda

Zaten kiti kurarken attıysanız 2-3 hafta içinde o aromalar şerbetin tamamına geçer sanırım o yüzden farketmemeli karıştırıp karıştırmamak.

Tesekkur ederim aciklayici oldu. Tadim yaptigimda bilgilendiririm.

14 gun kovada durduktan sonra bugun siseleme yaptim. 45 sise temiz olarak cikti. Gozlemledigim kadariyla cokelme cok olmus. Siselere o nedenle gayet berrak olarak akti. Kalan cokelti rengi cok acik bej gibiydi. Dikkatimi ceken konu biranin rengi ( dolum cubugundan gordugum kadariyla) acik kahverengi ama kirmizi degil kesinlikle. Urun kutusundaki bira resmi bariz yakut kirmizi. Sisede 3 hafta bekletmeyi dusunuyorum. Yapanlar varsa acaba sisede beklettikten sonra kirmizi bir renk alacak mi? Ya da bir hata mi yaptim acaba ?

Sisede bekledikten sonra olması gereken renge ve şeffaflığa kavuşacak. Bu kiti kurmadim ama çamur gibi renkler inanılmaz güzel hale geliyor tüm kurdugum tum biralarda .