Samuel Adams Denemesi

(Barbaros) #1

Merhaba,

Tam tahıl konusunda oldukça yeniyim. İki kitten sonra şişeleme aşamasında tattığım tam tahıl buğday birası beni acayip gaza getirdi.

Tadını bildiğim ve sevdiğim biralar deneyerek hem prosesi hem de hammaddeleri tanımak istiyorum. Samuel Adams klonu yeni hedef olarak belirledim. İnternet üzerinden reçetelere biraz göz attığımda aşağıdaki gibi reçelere ulaştım.

Kaynak:http://beersmithrecipes.com/viewrecipe/2762/samuel-adams-boston-lager-clone

Batch Size: 10.00 gal Style: American Pale Ale (10A)
Boil Size: 11.90 gal Style Guide: BJCP 2008
Color: 7.0 SRM Equipment: My Equipment
Bitterness: 35.6 IBUs Boil Time: 60 min
Est OG: 1.056 (13.6° P) Mash Profile: Single Infusion, Light Body, No Mash Out
Est FG: 1.011 SG (2.8° P) Fermentation: Ale, Two Stage
ABV: 5.9% Taste Rating: 30.0
Ingredients
Amount Name Type #
20 lbs Pale Malt (2 Row) US (2.0 SRM) Grain 1
1 lbs Caramel/Crystal Malt - 60L (60.0 SRM) Grain 2
4.00 oz Liberty [4.3%] - Boil 60 min Hops 3
0.75 oz Hallertauer Hersbrucker [4.0%] - Boil 15 min Hops 4
0.75 oz Hallertauer Hersbrucker [4.0%] - Boil 5 min Hops 5
2 pkgs Nottingham Yeast (Lallemand #-) Yeast 6
1.00 oz Hallertauer Hersbrucker [4.0%] - Dry Hop 7 days Hops 7

Kaynak:http://www.homebrewtalk.com/showthread.php?t=85732
7 lbs 2-row
1 lbs Crystal 40L

.5 Tettnanger 60 minutes
.5 Hallertau 20 minutes
.5 Hallertau 10 minutes
1 Hallertau 0
1 Hallertau in Secondary

1.25 quarts per pound

acid rest @ 105 for 30
remove and boil 2 quarts to protein rest @ 122 for 30
remove and boil 9 pints to sacc rest @ 155 for 30
remove and boil 6 pints to reach mash out of 168

Sparge with 12 quarts @ 168 @ 1 quart/minute

1. Anladığım kadarıyla Türkiye’de Crystal Malt bulunmuyor. Yapanlar olduğunu biliyorum ama yeni başlayan birisi için malt kavurmayı tavsiye eder misiniz? gerçekten zor ve başta gereksiz bir çaba mı olur?

2. Şerbetçi otu kısmında da elimiz kolumuz çok serbest değil. İnternette hop substitute tabloları buldum. Bu tablolar direk kullanılabilir mi?

3. İkinci reçete farklı sıcaklarda mayşeliyor. teorik olarak çok zorlu gözükmese de pratikte zor bir işlem midir? Bunu biraz daha deneyimlenince girişilecek işler kategorisine mi almak lazım?

4. Genel olarak reçeteler hakkında görüşünüz nedir? Ulaşılabilir hammaddelerle nasıl revize ederiz.

5. Aklımdan geçen diğer bir bira ise Guinness clone. Ama roasted barley en önemli parçalarından birisiymiş. elde edilebilir ya da yapılabilir bir şey midir?

Üff çok uzun olmuş. Şimdiden teşekkürler:)

(Ertuğrul Arda) #2

Şu anda Muntons Export Stout kitinden yapılma biradan 3 şişe içmiş durumda bu cevabı yazıyorum. Yazdıklarımda ayılınca sorumlu değilim.
Basit bir hesap yaptım. Kit ile bira yapmak her şey dahil, her şey derken kapağından etiketine, etiketinin yapıştırıldığı süt dahil. 2,10 TL’ye mal oluyor.
Tam tahıl bir yapmak ise 1,20 TL’ye mal oluyor. (basit standart pilsner)
İşin ilginci ise bu rakkamlar tam tahılda spesifik (örneğin stout) bir biraya gidilince müthiş artıyor iken kitten bira yapımında değişmiyor.

Durum böyle olunca şu anda kitten bira yapmak çok avantajlı.
Ama söz, birileri 50 kuruşa aldıkları arpayı kilosu 1 TL’ye malt olarak sattıkları zaman, tam tahıl biracılığın en önemli savunucusu ben olacağım.

(Barbaros) #3

maliyet hesabına bakınca haklı olabilirsin. hammadde maliyetinin ötesinde ekipman maliyeti de oldukça yükseliyor. Tam tahıl buradan bakınca daha maliyetli, daha yorucu bir uğraş. Ama hem tat hem de uğraş olarak bana daha keyif verici geldi.

tam tahıla devam yani:)

(biraci) #4

1.Türkiye’de kristal malt var. CaraMunich,Carahell,CaraAmber,CaraRed, bunlar hep Türkiye’de bulunabilen kristal maltlar.
2.Çok da aynısı gibi olmuyor.
3.İlk deneme için gereksiz öyle atraksiyonlara girmek (basics first :slight_smile: )
4.Türkiye’deki sizin de yazdığınız kısıtlamalar nedeniyle bir reçete seçip de bunun aynısını yapayım hedefi pek olmuyor maalesef. Zaten tüm hammaddelere ulaşsanız bile bira yapma prosesi birada önemli farklar yaratan bir değişken. Benim uyguladığım yöntem kendime kabaca bir stil seçip o stil çerçevesinde kalacak şekilde kendi reçetemi eldeki malzemelerden ve kendi yapım sürecime göre tasarlamak.
5.Roasted baryley’i evde yapabilirsiniz, http://www.homebrewtalk.com/showthread.php?t=56196
Süreç kabaca ham arpayı tepsiye koyup 180-200 derecede arada bir karıştırarak kavurmak şeklinde. Göz kararı önemli, ben bayağı kömürleştirmiştim, güzel bir stout olmuştu bol kahve aromalı :slight_smile: Bu işlemi yaptıktan sonra en az 1 ay dinlendirmeniz gerek ama. Ev dumanaltı oluyor bayağı, korkmayın.
Bu arada ben bir Samuel Adams klonu yaptım (Maslak Lager). Çok da benzemedi orijinaline, ama kendi çapında güzel bir bira oldu. Klon olayından çok da aynısı olacak diye bir beklentiniz olmasın, reçete için bir başlangıç noktası olarak alın. Kolay gelsin :slight_smile:

(biraci) #5

@Ertarda Mesele sadece maliyet değil, kitlerle tahıldan yapılmış iyi bir biranın tadının yanına bile yaklaşamıyorsunuz :slight_smile: Ayrıca yapabilecekleriniz hayal gücünüzle sınırlı ve uğraşması çok daha zevkli :wink:

(evbiracisi13) #6

Maliyet hesabı arpaya verdiğin para ile ölçülemez. Işçilik, zaman, risk, gaz, su, temizlik maliyetleri, ekipman maliyetleri ve onların amortismanlari Vs. Bir sürü kalem var. Kısacası olaya iktisatci gözüyle bakarsanız fırsat maliyeti diye birşey var. Şahsen bu amaç hobi değilde kar amacı gudulerek yapılacaksa çok yanlış olur. Zira astar yüzünden çok ama çok pahalıya gelecektir.

(Cihan Baspinar) #7

2.10TL bence çok iyimser bir maliyet. Kit artı şekerle bile daha fazla çıkıyor. Benim hesabım kitlerde minimum 3.5tl ler… all grain şu fiyatlarla 2.5TL civarı şişesi…

(Ertuğrul Arda) #8

Hesabı baştan yapalım.
Kit için:
79 (kit) + 4 (1 kg şeker) + 6,5 (su) = 89,5 tl / 46 şişe = 1,95 tl/şişe
1,95 + 0,125 (etiket) + 0,06 (kapak) = 2,13 tl/şişe
25 kuruş olan şişe depozitosunu eklemedim. zira aynı şişeyi defalarca kullanıyoruz.

PBW ve starsan’ı hesaplamamıştım.
onun için de şişe başına hesap kolaylığı için 7 kuruş koysak, ki bu bile fazla fazla oldu. kit başına 46x7=3,22 tl eder. 20 gram PBW + 10 gram Starsana karşılık gelir. Bunun çok çok azını kullanıyoruz.
Toplamda 2,20 TL eder. 3,50 tl olmasına imkan yok.Tabii ki bu Muntons kit hesabı. Hesabı gidip Kriek ile yaparsanız 4,5 bile çıkar.

(Zafer Tunaboylu) #9

Kit + 1 kilo dme + şeker + soğuk su + kargo 135 TL’ye geldi. Diğer malzemeleri katmıyorum çünkü ilk biramdan kalan malzemeleri kullandım yine. 22 litre kurduğum kitten 44 şişe bira çıkacak diye hesaplıyorum. Totalde 3.10 ediyor. Fiyatı daha düşürmek mümkün ama ortalama üstü bir ale elde edeceğimi düşünürsek oldukça yeterli bence.

(Ertuğrul Arda) #10

Cihan Bey şekerle bile 3,5 tl demiş. O hesabı o yüzden yapmıştım. Tabii ki içeriğine bağlı olarak çok daha pahalıya da mal olabilir.

(Cihan Baspinar) #11

Düzeltiyorum, şekerle 3TL, şeker yerine DME kullanırsak 3.5TL ler civarına gelebiliyor.
Ş.O, harici maya kullanıp volüm düşürdüğümüzde 4.5TL civarlarına gelebiliyor. Ancak o zaman piyasadaki muadillerle kıyas yaptığımızda avantaj ev biracısından yana katlanarak artıyor diye gözlemliyorum. Misal Meantime IPA 75cc lik şişede 38 yada 39TL idi. 50cc ye hesaplarsak 25tl gibi, ev biracısı bunu en fazla 5tl ye üretse yine 3tlye lager muadili üretmekten kat ve kat avanatajlı. Yani buradan şunu çıkatıyorum kendi adıma, ev biracılığında maliyet avantajı kaliteyi arttırdıkça yükseliyor.

(Bülent Elverdi) #12

Maliyet hesabı yaparken kiyasladiginiz biranin market fiyatına da bakmak lazım. Stout ile kıyaslanarak birayi Leffe Brune olarak seçersek, 33 luk bira 9 lira civarinda.Hala ekonomik taraftayiz .

(ferhat) #13

maliyetlere temizlikte kullandığımız suyu da ekleyelim :grinning: benim su kontörlü olduğu için bir keresinde şişeleme esnasında suyum kesildi. heralde 5 lira civarı bi su tüketimi yapmışımdır.

(Cihan Baspinar) #14

Haklısınız o da ana kalemlerden biri… her şişeyi temizlemek en az 2lt suya mal oluyor. Bu güzel içeceği yaparken içimin de en çok sızladığı yer aslında…

(Ertuğrul Arda) #15

Arkadaşlar bir kaç tavsiye vereyim de siz de birayı ekonomik imal edin. Fena mı olur bir kaç kuruş kar etmek iyidir.

1. Her bira içtiğinizde şişeyi çöpe atmayın, O şişeler defalarca kullanılabilir. Böylece şişe başına 25 kuruş kar edersiniz.
  2. Butik biradan her kit için tek tek sipariş vermeyin. 3 kit + 1 kapak alırsanız toplam 250 tl’yi geçeceği için nakliye ücretsizdir. Bu da 10TL/40 şişe eder sana şişe başına bi 25 kuruş daha.
  3. En pahalı cam damacanadan 10 Tl’lik su almanıza gerek yoktur. Ben İzmir de Nazlı marka su alıyorum damacanası 5 TL. Al sana şişe başına 12 kuruş kar daha.
  4. Her kit için 5 liralık PBW kullanmanıza gerek yoktur. 2 litre çözelti için 24 gram PBW yeter. sitede 200 gramı 18 liraya satıldığına göre 24 gramı 2,16 tl eder. Al sana şişe başına 5 kuruş daha kar.
  5. Sıcak su hazırlamak için Kattle kullanın yaklaşık 4 dakikada 1 litre su kaynatır. Kattleımın altına baktım 1850 watt yazıyor. 4 dakika’da 123 wattsaat elektrik yakar. Geçen aykı faturama baktım 96,9 tl gelmiş 84 kwh kullanmışım Birim fiyatı her şay dahil 1,15 tl eder 123 watt.saat ise 14 kuruş yapar. 3 litre su kaynatsam 14x3= 42 kuruş. Buz dolabını da sadece bira malzemesi soğutmak için kullanmayın. Ben o kadar zengin değilim. Zaten çalışan buzdolabını kullanıyorum. 8-,42 = 7,58 /40 =şişe başına 19 kuruş ta enerji maliyetinden kar ettik.

Toplamda şişe başına 86 kuruş kara geçersiniz.

Bu hesapları yaparken birilerinin hesabının fazla abartılmış olduğunu kanıtlamak için yapmadım. Bira yapmanın ekonomik yönteminin de olduğunu forumdaki arkadaşlar bilsin diye o kadar uğraşıp hesap yaptım.

Hem belki bu forumu okuyup da bir kaç arkadaş daha kitten bira yapmanın maliyeti ucuz olduğu için bu işe başlar fena mı olur?

(Mert Kosova) #16

Kargo 250 lira üzerine ücretsiz olduğu için işbu entry çöp olmuştur.

(Ertuğrul Arda) #17

Mert Bey 250 lirayı geçen alışverişlerde kargo bedava.

(Özgür) #18

İşte gerçek bir “hesaplayan adam!” :slight_smile: Yalnız buzdolabını sadece bira malzemesi için kullanan yoktur sanırım. :slight_smile:

(Mert Kosova) #19

Of iş yorgunluğu kafa kalmamış ya o kadar da uğraşmıştım sıkıntıdan, kusura bakma :smiley:

(Cihan Baspinar) #20

Köy yerinde şebeke suyuna para almıyorlar, orada üretirseniz şişe başı 10kr daha kar edersiniz :wink: