Sanırım başardım buğday birası çok iyi oldu?

Merhabalar,

Bundan 1 ay önce kurduğum buğday biram şu şekilde idi.

1 adet Coopers Buğday kiti
1 adet Klasik Münih Buğday Birası Mayası
1Kg ( 2 adet) Buğday Kuru Malt özü
700 gr Açık renk belçika Candy Şekeri
22 litre olarak kurdum.

Çalkalama yapmadım. Bira uyandırma yapmadım.
22 derecede sabit mayalanma 2 hafta kovada kaldı yaklaşık 11 gün gaz çıkışı sürdü ve 1 gün sonunda taşma yaptı. Alkol 5,8 çıktı.

1 hafta ilk tadımda. Maya kokusu yoğun ve şekerli idi. Renk açık gelmişti.

2 Hafta geçtikten sonra dün ikinci tadım yaptım. Maya kokusu çok az hatta yok gibiydi. Aynı anda wheinstephener içiyordum kuzenim ile ilk ona denettirdim. Beğenmeyeceğinden korkmadım değil.

Sonra ilk tepki aynısı olmuş :slight_smile: Nasıl ? Köpük renk yoğunluk aynı idi cidden. Sonra bende de tadım yaptım cidden çok yakındı. Bekleyince oturmuştu.

Bu tarifi herkese tavsiye ederim. Sanırım başardım 1 hafta sonra çok daha iyi olacağını düşünüyorum akşam ikisinide karşılaştırmalı fotoğrafını koyacağım.

Saygılarımla

3 Beğeni

Afiyet olsun bende yarın aynı kiti şişeliyeceğim ama kova bu kadar güzel kokar mis gibi tüm fermate boyunca çok güzel meyve kokuları geldi halende var… bazen sırf koklamak için yanına gittim o kadar yani :slight_smile: Bende şu şekilde yaptım kit+1kg buğday dme+1kg şeker wb-06 maya 23lt muz notaları almak istediğim için biraz yüksek fermante ettim 22-24 arası bakalım nasıl olacak ve ilave olarak 7-9 şişeye şişe şekeri yerine çeşitli pekmezler reçeller ve bal koyacağım umarım değişik güzel tatlar elde edebilirim

1 Beğeni

Merhaba, Eminim sizinkide güzel olacaktır. Bal,reçel v.s. deneyimlerinizide sabırsızlıkla bekliyor olacağım. Teşekkürler.

1 Beğeni

Ben aynı reçeteyi şeker eklemeden kurdum şişede 12.günleriydi dün kovada 3 hafta bekledi. Deneme amaçlı 3 4 şişeye şişe şekeri yerine bal koydum bir tatlı kaşığından biraz fazla 1.5 kaşık civarında. Normal şişe dediğiniz gibi köpüklü gövdeli tabi alkol oranı sizinkine göre epey düşük 4.3 çıktı. Muz tadı çok net geliyor güzel bir buğday birası oldu kanımca. Bal eklediğim şişe ise bana fazla tatlı geldi gazlanması da bir miktar daha az. Bal kullandığım şişede de köpük fena değil belki biraz daha beklediğinde buzdolabında karbonizasyon artacaktır o şişelerde de. Velhasıl kelam güzel bu coopersın buğday kiti :slight_smile: neredeyse 0 uğraşla weihenstephaner tadı yakalayabiliyoruz:) burada kilit nokta sanırım fermantasyon ısısı. Kovam neredeyse tamamen 22 derecede sabit durdu karlı günlerde 21-23 arası oynadı(merkezi ısıtma olduğundan odaların sıcaklığını kontrol edemiyorum malesef :confused: )

2 Beğeni

Aynen şuan için coopers kit gayet başarılı son yaptığım kitte coopers ve wb06 ile yaptım şeker hiç koymadım 1 kg malt ile yaptım arasındaki farkıda yazarım…

Bende aynı kiti kurdumda baya maceralı oldu ilk 24 saat gaz çıkışı olmadı . Telaşlandım ama sonra kalorifer önüne çektim biraz da salladım 3 gün lokomotif gibi çalıştı hava klidi kalorifer önünden aldım… Sonra gaz çıkışı durdu ölçüm yapyım FG 1016 çıktı hemen gene kalorifer önüne çektim ısınınca gene başladı fokurdamaya bugün 8. gün bakalım ne olacak :smiley:

Görüntü bu şekilde :slight_smile:

3 Beğeni

Tadının oturduğunu düşündüğünüzde karşılaştırma bekliyoruz :slight_smile: benim gibi bu tarifi uygulayacak bir sürü kişi çıkacaktır.

Mevcut tarifle ve sadece 2 haftada wheinstephener oldu izlenimi ikea etkisi olmasın?

4 Beğeni

Nasıl tam olarak anlayamadım sorunuzu, tabiki hala wheinstephaner değil :slight_smile:

Kiti şişeleyeli 10-11 gün oldu o dediğim reçelli pekmezli ballı şişeleri en sona bırakacağım ve sonuçları paylaşacağım… şu ana kadar bir kaç şişe açtım aldığım sonuç şu; gaz köpük oldukça iyi son yuduma kadar eşik ediyor ve kalıcılar… gövde hafif orta seviyede içimi gayet yumuşak rahat en ufak maya kokusu kötü koku vs de yok… ben muz notaları almak için özellikle 22-24 derecelerde tuttum ama hiç muz aroması yok karanfıil tadı ve kokusu çok hoş geliyor en azından bu da iyi diyebilirim ancak biraz mahşosumsu eşkimsi bir tat proifli hakim bu zamanla geçer mi bilemiyorum… Nedersiniz?

1 Beğeni

Emeğinize sağlık bence güzel olmuştur. Ekşilik azda olsa bende de var :frowning: Yeni kitte farklı denedim sıcaklığı 25-26 da tuttum ama bakalım o aradığımız muzu yakalayabilecek miyiz :slight_smile:

Bende bahsettiğiniz acılık hiç yok hatta biraz fazla tatlı bile geldi bana muz aroması. Şekersiz 1kg buğday maltıyla kurulum yaptım 22-24 derece arası dolaştı sanırım tek fark çalkalamayı unutmuş olmam en başta. Bir de şişe şekerini şerbet haline getirip enjektörle koydum şişelere.

Şerbetini suyu fazla kaçtı bende şişe başına 11ml eklemem gerekti. Bunların bir etkisi var mıdır hiç sanmıyorum. Sanırım bunlar işlemler esnasındaki kontrol edemediğimiz farklarla alakalı yani atıyorum 22 derecede kaldığı gün sayısı, mayaları eklediğimiz sıcaklıktaki ufacık farklar filan toplanıp toplanıp bütün bu farklılıkları oluşturuyor ki bence ev biracılığının güzelliği bu. Benzeri olsa da aynısı olmuyor biralarımızın:)

1 Beğeni

Aynen katılıyorum sıcalık olayı baya değiştiriyor. Bir dahakine 1,5 malt ile yapacam sürekli buğday yapıyorum en iyi tarifi tutturana kadar devam başkada yapmayı düşünmüyorum. :slight_smile: