Sanki yanlış giden bir şeyler var !

Herkese merhaba,

Bugün kurduğum Lager kitin 14. günü ve yaptığım ölçüm an itibariyle 1010. Kurulum sonrası kovanın kapağını kapatmadan önce 20,5 derecede yaptığım ölçüm 1042 idi. Kurulumda 0,5 kg DME + 0,5 kg şeker ile kurulum yaptım. Fermantasyon süreci 21-24 derece arasında geçti.

Ancak ölçüm için aldığım örnek son derece bulanık, ilk gelen koku elma kokusuna benzese de birayı da andırıyor. Tattığımda oldukça sulu olduğunu gördüm. Örnek alırken köpürme iyiydi fakat gazlanma neredeyse hiç yok. Resimde görüldüğü şekilde bulanıklık ve gazsız /sulu olması biraz canımı sıktı. Bu arada örnek almak için kovayı mutfağa aldım ve taşırken biraz sallandı. Bulanıklık bu sallanma ve musluğun dipteki tortuya çok yakın olmasından mı kaynaklanıyor bilemiyorum. Sonuç olarak işi bilen arkadaşların yorumlarını rica ediyorum.

1. Bu kadar bulanık olması normal mi ?
  2. Bu aşamada gazsız ve sulu olması normal mi ? Acaba gazlanma daha sonra şişelerken kullanacağım şeker ile oluşur mu ?
  3. Tattıktan 10 dk geçmesine rağmen dilimin ucunda hala hafif bir acılık ve yanma var. Her şey normalse bile bu da mı normal ? :slight_smile:

Şimdiden teşekkürler.

Tüm süreç normal :slight_smile:Merak edilecke hiçbir durum yok. şişelemeye geçebilirsiniz.

Cevap için teşekkürler ancak bu kadar bulanıklıktan berrak bir bira nasıl çıkacak inanmakta güçlük çekiyorum :slight_smile: Acaba mutfakta taşıdığım yerde 1-2 gün daha bekletsem taşırken kalkmış olma ihtimali olan tortunun yeniden çökmesine ve biraz daha berraklaşmasına faydası olur mu ?

Şişeleme için de Lager kit ile ilgili forumda okuduklarıma dayanarak esasında 20 gün kadar beklemeyi düşünüyordum. Biraz daha beklememi önerir misiniz ?

şişelemeden en az 6 saat önce şişeleme yapacağınız yere taşıyın. örnek aldığınız tortuya yakın olduğundan bu kadar bulanık.

kovanın altına takılan musluğun içte kalan vidalı kısmında, yarın daire şeklinde bir delik var. o delik kovanın üst kısmına doğru dönük olursa daha az tortu alırsınız.

Hocam 2 ayrı tarihte alınmış kovaya (eski ve yeni) sahibim,son zamanlarda gelen musluklarda o da yok :slight_smile:

hadi yaa daha 3 ay önce aldım ben… ne değişmiş? yeni musluklar nasıl???

@tolga_bali aynen :wink: 20 eylül 2016’da aldım 2. kovayı.Sizin bahsettiğiniz yer hariç hepsi aynı resimdede gördüğümüz gibi

sanırım kovanın içerisinde kalan ağız kısmı artık komple açık. bendeki ise yarıya kadar kapalı.

1 Beğeni

şimdi biraz daha inceledim aslında baya bi fark var. örneğin musluk ile boyun kısmının bağlandığı kısımda değişik. bende çift conta var hem içeride hem dışarıda. kovanın içinde kalacak vida kısmı bende hada bi büyük ve kalın sanki.

sanki yeni musluklar biraz tırto gibi…

2 Beğeni