Şeffaf Bira Şişesi

(Can) #1

Selamlar, şeffaf bira şişesi temin edebileceğimiz bir yer var mı? Mexican Cerveza kiti kuracağım, şeffaf şişeler düşük alkollü biralara çok yakışıyor bence.

Ürün sayfasındaki resimde de görüleceği üzere:

Yeni Başlayacaklara Tavsiyeler
(Aytaç ) #2

Seffaf siseler isik sebebi ile mayalanma surecini kotu etkiledigi icin tavsiye edilmiyor pek.

(Taylan Özdere) #3

Bira saklamak için en uygun şişe rengi kahverengi. Şeffaf şişeler güneşin ve floresan lambaların yaydığı UV ışınlarını geçiriyor. Bu UV ışınları da biradaki şerbetçi otundan gelen bileşiklerle etkileşime girip birada çok kötü bir tat oluşturuyor.

Şeffaf şişede satılan ticari biralarda kullanılan şerbetçi otu, fabrikada özel bir işlemden geçirildiği için ticari biralarda bu problem yaşanmıyor. Fakat ev yapımı birayı şeffaf şişede korumanız zor olacaktır. Ancak karanlık bir ortamda saklayabilirsiniz.

(Can) #4

Zaten dolap içinde bekletiyorum şişelenmiş biralarımı.:smile:

(Hasan Oral) #5

Şeffaf şişelerin bira için sorunlu olacağı görüşüne katılıyorum. Gün ışığından dakikalar içinde bile kötü etkilenebileceğini okumuştum. Yine de kullanmak istiyorsanız, Paşabahçe’nin yaylı kapaklı 50 cl şişeleri var, son gördüğümde Carrefour’da 3 TL civarı idi. Taç kapak takılabilecek ama 25 cl olan şişe isterseniz, İstanbul-Mercan’da bulunabiliyor.

(Pendik Artisanal) #6

Böyle şişeye böyle bira gerekir :smiley:

Kaynak: https://www.instagram.com/p/BDsCAj9zXey/

(cem) #7

mitlerden biri corona şişelerine lime konmasının sebebi biradaki kötü kokuları bastırması içindir. Tabii daha sonra Taylan’ın da belirttiği kimyasal işleme uğramış şerbetçi eksraktları çıktıktan sonra alışkanlık olarak hala lime kullanıldığı söylenir.

(Can) #8

Şeffaf bira düşüncesinden açıkcası rahatsız oldum :smile:

(Can) #9

Ankara’da olduğumdan sadece Careffour’a bakabilirim, fakat 3 tl’de çok geldi açıkçası :confused:

(Pendik Artisanal) #10

İrish moss fazla kaçmış :slight_smile:

(Erdin yanık) #11

Herkese merhaba bira yapımına ilk kitimi mayalayarak başladım,önümüzdeki hafta şişeleme yapacağım .foto da eklediğim gibi şeffaf bir şişe kullanılabilir mi? Şişeyi kolileyip karanlıkta bekleterek yapsam olur mu?

(Erdin yanık) #12

Sitenin kapak fotoğrafından ilham aldım :blush:

(biraci) #13

Tamamen karanlıkta tutarsanız sorun olmaz. Güneş ışığı şerbetçiotu yağlarını dönüştürüp kötü kokulara sebep oluyor. Ve de bu çok hızlı gerçekleşebiliyor(dakikalar!), o yüzden şeffaf şişe kullanacaksanız karanlıkta durmasına azami dikkat göstermeniz gerek.
Kaynak : http://www.professorbeer.com/articles/skunked_beer.html

(Ahmet Kılınç) #14

Bu fermantasyon için kullandığımız şeffaf cam damacana için de geçerli mi?

(biraci) #15

Evet aynen geçerli. Fermantasyon sırasında da ışık almaması gerek. Ben hatta plastik kovayı bile karton kutu içinde tutuyorum garanti olsun diye. (Biraz da soğutma amaçlı)…

(Ahmet Kılınç) #16

Işıktan bağımsız olarak ısı ile mücadele amaçlı, cam damacanadaki Orange Bock’ı kalorifer peteği olmayan serin ve karanlık küçük tuvalete taşıdım. Yerinden oynatamadığım plastik kovadaki Export Stout için de kutuyu ters kapatma ve içine buz kalıpları yerleştirme yöntemine başvurdum. İsabet olmuş. Gerçi Stout’ta tam bir başarı yakalayamadım henüz… Durum vahim. Müdahaleden önce 25-26 dereceyi gördüm maalesef :frowning: