Şeker, dme, dekstroz kıyaslaması

Şöyle bir test sonucuna rastladım. Aynı kitin (lager kit, lager maya) üzerine hepsi 1’er kg olarak ekleniyor. Açıkçası dekstrozun dme’ye bu kadar yakın sonuç vermesi veya şekerle bu kadar farklı sonuç vermesi çok mantıklı gelmedi. Sizin düşünceleriniz?

dextrose

2 Beğeni

Bana tamamen kişilerin subjektif değerlendirmeleri sonucu puan verilmiş gibi geldi… Bence de pek mantıklı değil…

3 Beğeni

Onu, neredeyse her alelerine inatla pancar şekeri katan Belçikalılara anlatsın.
Bu kadar çok stil arasında bu genellemeyi nasıl yapmış, onu da bana anlatsın.

5 Beğeni

Bu değerlendirme her yönüyle yanlış. Verdiği puanlar hem yanlış hem de yüksek. Maya tarafından tamamen sindirilebilen şekerleri gövdeye katkısı varmış gibi puan vermiş. Değerlendirmeyi yapan kişinin mayalanma sürecinde şeker türlerinin ve malt özlerinin biraya yaptığı katkıyı bilmediği çok açık.

3 Beğeni

Bende desktroz baş ağrısı yapıyor ve tadı da sanki yapay tatlandırıcıya(sakarin) benzer bir tad bırakıyor damağımda

Şekere gereksiz haksızlık yapılmış.

Dekstrozla yaptığım biralar yanında yenidiğim mezelerin tadını bozuyor.Bunu bulana kadar birçok değişik parametre denedim,en sonunda bunların hepsinde dme kullandığımı farkettim.En bariz örnek eski kaşar,çok net biçimde tadı garipleşiyor.Bu yüzden dme yada şeker kullanıyorum.

1 Beğeni

maya şekeri de desktrozu da tamamen tüketir… şekeri sindirmek için ayrıca bir enzim oluşturur… malt özü tamamen sindirilmediği için gövdeye katkısı olur…

başağrısı apayrı bir olay… ilk sebebi dehidrasyondur…ikincisi ise fermente içkiler distile içkiler gibi saflaştırılmadığından çok kaçırıldığında ertesi gün baş ağrısı yapabilir…

2 adet birayı çok kaçirmak sayarsak haklısınız :slight_smile: aynısı efeste de oluyor (oda iki adet )diğerlerini 4 tane de içmişliğim var ama sıfır baş ağrısı .dehidre bi ihtimal fakat yatmadan muhakkak bi bardak su içerim .asıl sebebin modifiye şeker olma ihtimali çok kuvvetli .oaked rum ale yi desktrozsuz kurucam eğer baş ağrısı yapmazsa olağan şüpheliyi yakalamış olurum :wink:

Aynı şikayetten muzdarip başka arkadaşlar da tanıyorum, bir sıkıntı var sanırım dekstrozda…

1 Beğeni

Ben çok içerim ve sık içerim yüksek alkolü içerim vs ama nedense dekstroz şekerle kurduğum biralar volümü ne olursa olsun bende kafa yapmıyor. Belki saçma ama bende böyle bir etkisi oluyor dekstroz şekerin.

Aynı yazıyı ben de okudum. Puanları verende bu kiti yapan kişinin 6 tane arkadaşı ve burada da ortalamasını yazmış. Zaten deneye katılan kişi sayısı az ve katılanların da arkadaşları olduğunu var sayarsak. Deneyi yapan kesinlikle şöyle böyle etkilemiştir kişileri. Hoş dekstrozda ki tat bozulmasından da şikayet etmişler zaten. Olayın subjektif olmasını geçtim, ABV ile alakalı hiç bir bilgi vermemiş.