Şeker/DME Dengesi?

Herkese Selamlar!

Dün gece itibariyle kitimin 2. haftası doldu. Forumda okuduğum tavsiyeler ışığında 3. hafta dolduğunda şişelemeye başlayacağım. Yalnız dün farkına vardığım bir durum kafamda sorulara neden oldu. Kiti kurduğumdan bu yana ilk defa toz şekere ihtiyacım oldu ve (0,5 kg DME ve) 1 kg koyduğumu düşündüğüm şekeri, kiti kurarken, işin acemiliğiyle 0,5 kg şeker, 0,5 kg dme şeklinde koyduğumu farkettim. Şerbetçi otunun tadını daha yoğun alacak olmam haricinde bir problem yaratır mı? Eksileri ve artıları nelerdir? Düzeltmek gerekiyor ve muhtemel ise ne yapılabilir?

Son sorum ise şöyle: ölçüm yapmalı mıyım? (Kit kurulduğundan beri herşey fazlasıyla yolundaydı (sıcaklık, gaz çıkışı vb. dolayısıyla hiç dokunmadım)

Cevaplar için şimdiden teşekkürler

Alkol oranının %0,8 düşük olmasından başka bir etkisi olmaz. Kaldı ki aksi önerilmiyor ise 1kg. şeker veya malt özü kitler için yeterli.

Kiti kurarken ölçüm yapmadıysanız şimdi ölçüm yaparak alkol oranı gibi verileri hesaplamanız güç. Şişeleme için ölçüm yapabilirsiniz ama 3 hafta bekledikten sonra bence gereksiz.

1 Beğeni