Şeker mi? Glikoz mu? Malt mı?

Evet arkadaşlar hepsinin sonu aşağı yukarı alkol.
Lakin soru çok.
Arkadaşlar yorumlara bakılırsa % Malt bir pazarlama stratejisi. Kimyasına bakılırsa şekerde maltta alkole dönüşüyor. Ürün girişi farklı çıkan ürün aynı. Şimdi sormak istediğim şekerle yapılan alkol daha mı kaliteli oluyor da Maltla yapmak revaçta. Maltla yapılan alkolde tüm Malt sindirilemiyor bunun etkisi mi var.? Ayrıca glikoz da bir şeker türü ve mayalarin sindirimi daha kolay şeker yerine glikoz kullanmak daha iyi olmaz mı? Satışta olan kit güçlendiricide de var. Fermantasyon hızlı başlar. Mayalarin kötü istenmeyen ürünleri temizlenmesine daha çok zamanı olur. Yabancı forumlara fazla bakamıyorum ama orda gozlemlediklerim arasında hatırı sayılır bir kısmı glikoz kullanıyor. Bu meseleye bir açıklık getirelim. Tşkler.

Aynı etkiyi sağlamaz gibime geliyor fakat emin değilim. Cevabını bende merak ettim. Uzman arkadaşlar yorumda bulunursa iyi olacaktır.

Bana kalırsa en önemli şey amaç, yüksek alkol mü, renk mi, hızlı fermantasyon mu, hatta saglik mi ( glikoz gdo.lu misirlardan geliyor diye biliyorum ve glikoz suruplu seyler vermemeye calisiyoruz mesela cocuga )
Teknik olarak çoğu sorunuza cevap veremem ama sadece malt ile yapılan bira daha gövdeli, doygun ve kaliteli olur, yeterli maltin yanında kullanılan şeker alkolu yükseltmekte kullanılır, Candy sugar şeklinde kullanılırsa renk ve tada büyük katkısı bile vardir. 100%maltin pazarlama stratejisi olması, 100% maltin kaliteyi arttirmadigini göstermiyor bana kalırsa, şeker kullanarak da kaliteli bira yapilabilecegi gerçeğinin gozardi edilmesinden geçiyor. Şimdiye kadar yazılan cizilenlerden anladığım bu özetten ibaret :grinning:

sorunun tam dogru cevabini merak ediyorum, ama ordan buradan okudugumla/duydugumla yazayim…
seker kullanmak biranizin biraz daha kuru bir bitise sahip olmasina ve govdenin azaltilmasina imkan sagliyor, turune gore lager pilsen ipa vs uygun olabilir… glikoz ise zaten zararli diye biliyorum ve her halukarda kullanilmamasi gerekli diye dusunuyorum, seker ile ayni etkiye sahip olacaktir muhtemelen, tabi burada sekerin de seker pancarindan saglikli bir sekilde uretildigini varsayıyorum… malt ozutunun ise nasil uretildigi ile ilgili cok bilgim yok. biramizin govdesini artirmak icin kullanabiliyoruz, yuksek govdeyi de damakta ve genizde daha kalici ve doygun bir lezzet ve biraz daha uzun bir bitis olarak yorumluyorum, yine biranin turune gore tercih edilebilir ya da damak zevki meselesi…

Arkadaşlar mısır suruplari da şeker kadar zararlıdır. Gdo nun insan sağlığına etkileri hakkında genel geçer bir bilgi yok. Hoş glikoz da olsa pancar sekeride olsa. Meyve sekeride olsa. Bitkisel şekerde olsa. Ürün cikisi aynı. Maya tarafından enzim edilen şeker alkole dönüşüyor. Hatta okuduğum bir yazıda şeker kullanmanın glikoza göre daha şekerli vede şeker yönünden daha zararli olduğu idi. O da şöyle pancar şekeri mayalar tarafından glikoza göre daha zor enzim edildiğinden. Glikoza göre enzimi az oluyor.malt başka bir boyut oluyor okuduklarıma göre gövdeye etkisi göz ardı edilemez. Ben bira yapımında %50 Malt %50 glikoz kullanmayi düşünüyorum. Şişe şekeri olarak yine pancar şekeri olacak.

1 Beğeni

Evde bira yapmanın amacı etil alkol üretmek değildir. %100 malt bir pazarlama stratejisi olsa da biranın tat gamını oluşturan malttır, yani çarpıtılmış olsa da bu sloganda doğruluk payı var :wink: Bu yüzden malt biranın temelidir ve alternatifi yoktur.

Toz şeker (sukroz), dekstroz (glukoz) yalnızca malta eşlikçi olarak kullanılabilir. Ve sadece belli bira stillerinde eşlikçi olarak kullanılmalıdır. Sınırlı sayıdaki bu stillerin bazıları:

• Hafif ve düşük gövdeli biralar: Amerikan ve Meksika tipi hafif lager, ticari pilsner klonları…
  • Alkol oranının stile uyum için arttırılması gereken biralar: Bazı Belçika biraları

Bunun dışındaki bira stillerinde malt veya malt ekstraktı yerine sukroz, glukoz ve diğer şekerleri kullanmak aslında her zaman daha vasat bir sonuç elde etmenize yol açar.

Bunun sebebi biraya “bira” tadını ve gövdesini veren şeyin, malttan gelen ve mayanın sindiremediği şeker ve diğer bileşikler olmasıdır. Saf şekerlerden (sukroz, glukoz, fruktoz) elde edilen alkol ise oldukça saf ve tatsızdır. Bu yüzden saf şeker kullanımı her zaman bira tarifinin küçük bir yüzdesi olmalı veya bütünüyle es geçilmelidir.

Yani mayanın bazı şeyleri sindirememesi aslında arzu edilen bir durum. Zaten bira mayaları ile diğer mayalar arasındaki temel fark budur. Onlar herşeyi sindirmemeli ki bazı şeyler bizim damağımıza kalsın :smile:

Özetle, bira yapımında saf şeker kullanmak kötü değil ama hangi bira için ve ne ölçüde kullanılacağını doğru kestirmek gerekli. Emin değilseniz saf şeker kullanımını sınırlı tutmak en doğrusu :slight_smile:

12 Beğeni