Şeker Miktarı ve damak tadı hakkında minik sorular

Herkese selamlar,

12.03.2016 tarih saat 13:30 civarı ilk pilsen kitimizi tam olarak tarife uygun şekilde kurduk.Yapımın fotoğrafları yok maalesef, ilk heyecanla fotoğraflamayı da işe eklersek daha da zorlanacağımızı düşündük. Pek iyi bir belgeselci sayılmayız yani, bakalım iyi hikayeci miyiz?
Endişeli gözlerle takip ettiğimiz hava kilidimizden ilk baloncuklar 4 saat kadar sonra çıkmaya başladığında durumu bir birayla kutladık. xD. Kimilerinin aksine yatak odamızda olan kovadan gelen baloncuk seslerinden rahatsız olmak bir yana mutluluk kaynağımız bile olduğunu söyleyebilirim. 20-21 derece sabit sıcaklıklarda devam eden mutluluk verici fermantasyon olayımız 4. günden itibaren gözle görülür biçimde yavaşladı. Baloncuk sayısında hatırı sayılır düşüşler oldu. (Saniyede 1 baloncuk kadar). Yazıyı yazdığım tarih itibariyle ise baloncuklar giderek utangaçlaştı ve ben yokken kaçışıyorlar. Kovanın üstü halen şiş ve hava kilidindeki su miktarı çıkış yönünde. Kovanın şişliğine hafif bastırarak gaz çıkışını sağlıyorum, bir kaç saat sonra hava kilidinin su seviyesi yeniden çıkış yönünde oluyor. Dolayısıyla buradan gaz oluşumunun yavaş da olsa halen devam ettiği sonucuna varıyorum. Buraya kadar sanırım durumu özetlemeyi başardım. Buradan sonra siz saygıdeğer ustalarıma sorularım olacak, vakit ayırıp yanıtlarsanız çok memnun olurum.

Şu aşamada fermantasyonun halen devam ettiğini düşünüyorum. 27.03.2016 tarihinde, yani kovaya ilk kurulumdan 15 gün sonra şişelemeye geçmeyi düşünüyorum. Uygun mudur ? ( Ölçüm seti almama rağmen ilk yapım paniğiyle hiç ölçüm yapmadım. O işi sonraki kitlere bıraktım )

İkinci soru biraz damak tadıyla ilgili o yüzden tarife bir kaç fotoğraf eklemeye çalışacağım. Forum işinde pek deneyimli olmadığından kaygılıyım. Şişelemede meydana gelmesini istediğimiz gaz miktarı özellikle eşim için hayati önemli. Eşim biraz gazlı seviyor. Aslında ben de öyle seviyorum. Guinnes’ e (çok çok afedersiniz ) bir türlü ısınamama sebebim de bu. Örnek vermek gerekirse Amstel’i seviyorum. (resmi yok) Black bira pek sevemedim, çünkü karamel tadını sevmiyorum. Örneğin içinde hissettiğim karamel tadı hariç diğer herşeyini sevdiğim alman birası köstrizer güzel bir bira. Ama karamel benim için olayı bitiriyor. ( atabilirsem resmi mevcut)

Sanırım oldu.
Gazlanma için butik biradan aldığımız ölçü kabı yeterli mi ? Yani bu derece gazlar için ?
Metroda bu gün hoş bir süprizle karşılaştım ve indian pale ale tarzı bira buldum. Fiyatı bir bira için (bana göre) epey yüksekti ama sırf damağımız zenginleşsin diye aldım. Aşırı şerbetçi otu severler deneyebilir. Aslında şerbetçi otuna bir itirazım yok ama bunda nasıl anlatmalı, hafif tatlımsı bi tad var sanki. İçtikçe alışıyor insan.Çok güzel finali var kesinlikle.Gaz miktarı çok uygun. Köpük derseniz benim guinnesden sonra gördüğüm en sadık köpük. İçicisine bardağın sonuna kadar eşlik ediyor. Butik biradaki Coopers Pale Ale kiti alsak ancak içine ekstra şerbetçi otu atmasak bu durumu biraz dengeleyebilir miyiz ? Deneyen var mı ? Bahsi geçen biranın resmini yüklüyorum. (artık kendimden eminim tabi xD )

Toparlamak gerekirse;
Benim pilsner kite gazlı seven biri için ne kadar şeker koymalıyım ? Kitle gelen ölçü kabı yeterli midir ?

1 Beğeni

pilsner kite ölçü olarak 750/360 2 adet gayet yeterli. iyi bir gazlanma istiyorsanız kesinlikle 2. fermantasyonu öneririm, berraklaşması açısından da oldukça olumlu sonuçlar göreceksiziniz ve karbonasyon için gereken şekeri şişelemeden yarım saat önce 2. fermantere ekleyin.

lakin resimlerini paylaştıklarınız biralar ale. tad açısından pilsner tercihinizin tatmin edeceğini düşenemiyorum.

anladığım kadarı ile, ale tarzı dolgunluğa sahip, stout köpüklü, pilsner gazlı bir bira arzuladınız(keşke benim olsa). son gelen kit smugglers special ale bende bir umut yarattı ama, henüz tadan bira dostları olmadığı için kesin bir fikir yok forumda.
asıl sorunuzu cevaplamak gerekirse; evet kesinlikle şeker ölçüsü istediğinize uygun ölçüde gazlanma sağlayacak, yeter ki 20 derecede 2-3 hafta zaman verin biranıza.
afiyet olsun.

Öncelikle hoşgeldiniz,

Fermantasyon kovasının çok yüksek miktarlarda co2 ürettiğini, yakınında uyumanın sağlıksız olduğunu belirteyim ilk önce. Gaz çıkışınız azalmış, diğer biranızda dikkat edersiniz. İlk kitiniz için ikinci fermantasyonla uğraşmanızı tavsiye etmem. Hidrometrenizle ölçüm yapın, 1010’un altındaysa şişelemeye geçebilirsiniz. Şeker konusunda ölçekten ziyade küp şeker kullanmanız yararınıza olacaktır. Ben o ölçeğin en büyük kısmıyla (75lik şişeler için olan) şeker atmama rağmen pilsnerden beklediğim gazlılık oranını yakalayamadım. 2x 1000/360 küp şeker hem işinizi kolaylaştırır hem güzel gazlanma sağlar.

1 Beğeni

Öncelikle gece geç saat olmasına rağmen verdiğiniz kıymetli bilgiler için çok çok teşekkürler. Aşağıda az önceki yoğunluk ölçümünün fotoğrafı var. 1008 gibi bir değer okuyorum, doğru mudur ? Bu gün kurulumun 9. günü, şişelemeye geçebilir miyim ? 2x1000/360 küp şeker son kararımız gazlı sevenler olarak .

Ben de pilsnerimi 9. gününde şişelemiştim. 2 haftada içilebilecek kıvama geliyor, 1 ayda ticari biralara rakip olacak kadar güzelleşiyor, 2 ayda ise tamamen oturuyor tadı. İlk 1 ay birada şerbetçiotu acılığı olmuyor. 1 aydan sonra yavaş yavaş başlıyor içimine doyum olmuyor. Tabi o 2 ay içinde kalan 5 şişe falan oluyor genelde, tadı damakta kalıyor :slight_smile:

Ve final. Epey süre uğraştım ama şu hali bütün yorgunluğumu aldı. Umarım içerken de aynı hisleri yaşatır.

En öndeki 33 lük. İlk kurban edilecek olan xD

5 Beğeni

öncelikle merhaba,

Bende aranıza yeni katıldım.

Şu an üçüncü kitim pilsner ilk defa yapıyorum şişelerken 5,4 gr şeker koymayı mı önerirsiniz yoksa 4 gr mı yazılarınızda 5,4 gördüm de emin olmak istedim.

@Biyolog hoş geldiniz siz de… Benim pilsnere 2X1000/360 uyguladım. 5,4 gr. şeker yapıyor ve kullanım klavuzunda bahsi geçenden fazla. @Crafter 'ın tavsiyesiyle bunu yaptım gazlı bira sever olarak. Biramı henüz tatma şansım olmadı zira daha dün şişeledim, doğal olarak sonuç hakkında şu aşamada bilgi veremiyorum. Ancak 5,4 gram şeker gözünüzü korkuttuysa torkunun 1000/405 lik paketini gördüm. Bu durumda 4,9 gr/şişe orta yol gibi duruyor.

50 cl şişe başına 5,4 gr. gazlanma şekeri olacak şekilde şişelediğim pilsnerimin bu gün şişesindeki 8. günü. Çoğu kişi gibi dayanamadım ve ilk kurban edilecek olanı ( 33lük) açtım.

Rengine bayıldım. Tam bir pilsner. Şişenin dibinde yarım santimetrelik bölümü bardağa almadım. Şişeyi açtığımdaki o ilk ‘‘tıss’’ sesini unutmam mümkün değil. Gazlanma beklediğim kadar olmasa da şimdiden kafi gibi. Kokusu çok hoş. Tad tam oturmamış çok hafif maya acılığı geliyor, bununla birlikte çok hafif şeker tadı var sanki. Gazlanma şekeri henüz bitmemiş olabilir diye düşünüyorum.İkinci tadım artık haftaya, bunun için bile eşimi zor ikna ettim …

7 Beğeni

5,4 gr gazlı seven biri için bile fazlaymış, ya da ben çok gazlı sevmiyormuşum. :slight_smile: Pilsnerim epeydir şisesinde ve 1 haftadır da buzdolabında. Harika olmuş diyebilirim ama şurası kesin ki, bu birayı (muntons pilsner) tekrar yaparsam bu şekilde yapmam. Kesinlikle en az 500 gr. DME kullanırım ve şerbetçi otunu dry hop yaparım. Tabi bir de 5,4 gr. gazlanma şekeri kullanmam.
Tüm bunların dışında bir üst gönderideki fotoğraftaki renkten biraz daha koyu renkli artık.(Fotoğrafını çekemiyorum şu an çok miktarda Yasomite tükettim ) Tadı hoş, soğuk içilecek tarzda tam bir yaz sıcağı serinleticisi. Maya- ekşi koku hiç yok. (Eşimin koku alma duyusu mükemmeldir ) Bunun yanısıra narenciye bahçesinde geziyor hissi uyandıracak herhangi bir koku da yok :slight_smile: Nihayetinde bir pilsner.
Dostlar;
Birayı evimizde yapmak, daha önce yapamadığımız dönemlere kıyasla mucize gibi birşey. Şu yaptığım pilsner maya ekşiliğinden içilemeyecek halde olsaydı bile, şu vakitten sonra asla vazgeçmezdim. Denemekten yılmayın ve en önemlisi tüm dostlarınıza bunu öğretin.
May the beer be with you …

6 Beğeni

Merhaba ;

2 adet 750/360 kaç gr a tekabul ediyor? Ya da pilsner için kitten çıkan ölçü kabının 50 kısmından 2 tanemi atmamız lazım?

2 adet 750/360 şeker 4.16 gr ediyor.

750 / 360 = 2,083 x 2 = 4,166 gr.

10 x 50cl ölçek = 40 gr --> 40 / 10 = 4 gr.