Şekerden contamination olur mu?

(Mustafa Said Ucar) #1

Arkadaşlar merhaba herkese,

Bugün aklıma şöyle bir soru takıldı, forumda da göremedim açıkçası. Normalde şişeleme şekeri için küp şeker alıp kullanıyordum. Her seferinde yeni paket aldığım için çok önemsememiştim. Fakat, geçen sefer, şişeleme şekeri olarak dekstroz aldım. 1 kglık paketin sadece 120 gm kadarını kullanıp geri kapattım (Buzdolabı poşeti diyebileceğimiz bir pakette). Üzerinden 1-2 ay gibi bir süre geçti. Yeni şişeleme şekeri alayım mı yoksa bunu kullanabilir miyim? Geçen sefer şişelere eklemiştim (yaklaşık 4er gr) fakat bu sefer toplam şeker miktarını kovaya ekleyip, ordan şişelemeyi düşünüyorum. Kovaya eklemeden kaynatıp soğutsam yeterli olacak mıdır?

Şimdiden teşekkürler herkese

(mesut) #2

Ben de Cumartesi yeni kit kurdum.
Geçen hafta şişelemeden artan şekeri kapalı bir tabağa koymuştum onu kullandım.Kaynatıp soğutmadan direkt kovaya koydum DME ile.
Ben sorun olacağını düşünmüyorum sonuçta aldığımız şekerler de ne kadar temiz bilinmez.
Daha önce bu şekilde yapıp kit tamamlayan var ise tecrübelerinden yararlanmak isteriz tabii ki.

(Ali) #3

Ağzı kapalı sakladıysanız sorun olmaz. İçime sinsin diyorsanız kaynatıp soğutun.
Küp şeker konusuna gelirsek markette açılmamış haldeki küp şeker dahi tamamen steril denemez. Çoğu ambalajın hava geçirgenliği ve hatta şeker geçirgenliği bile var. Sağında solunda paketten kaçmış toz haldeki şekerleri görmek mümkün. Dolayısıyla sizin ağzı kapalı halde sakladığınız şeker markette bekleyenden daha güvenlidir. Her defasında yeni şeker almak yerine mevcut olanı streçleyerek tekrar kullanmanızı öneririm.

(Tigin ) #4

Hiç yapmadım şekeri olduğu gibi bırakıyorum kutusunda streçlemeden bırakıyorum ama böyle bir sorunla de karşılaşmadım. Şanslı mıyım?

(Ali) #5

Şanslı değil de bu konuda tedbirsiz diyelim. Şekere bağlı kontaminasyon diğer bileşenlere (yapım/şişeleme ekipmanları) göre çok düşük bir ihtimal. Yine de tedbiri elden bırakmamalı. Açık şeker karınca, sinek v.b için bulunmaz nimet sonuçta. Protein yönünden zengin bir bira olmasın sonra. :slight_smile:

(mesut) #6

Çerezi içinde bira olur :smile:

(Tigin ) #7

Fermentasyon bozulmadığı sürece sorun yok :wink:

(Samet) #8

Şişeleme için hep küp şeker kullanıyorum. Her tür için de 360/1000, 405/1000, 360/750 lik şekerler elimde var ve kutu bitene kadar kullanıyorum. Şekeri şişeye attığımda zaten starsanlı su kalıntısı ile buluşup ıslanıyor. Olası bir enfeksiyon riski de böylelikle elimine oluyor sanırım. 2 yıldır hiç sorun yaşamadım.