Şekersiz maltsız bira!

(Kıvılcım Gürkan) #1

Selamlar,
Aklıma bir soru takıldı ve cevabını forumda bulamadım.
Aldığımız bir kite ekstra malt veya şeker eklemeden kurmak istersek kaç litre kurmamız gerekir. Klasik ağırlık-hacim ilişkisinden yoğunluk hesabı yapmak yeterli mi yoksa daha karmaşık bir hesabı mı var acaba?
Tabi bir de bunun sonuç açısından tatmin ediciliği var. Malt özü eklemenin tadı doyuruculaştırdığı bir gerçek ama hacmi azaltmak tadın zayıflamasına sebep olur mu yoksa hacim azaldığı için tad yoğunluğu da malt özü eklenetek yapılmış gibi olur mu acaba?
Bu tarz bir deneme yapan var mı acaba?

(Şişede Enaz BİRAY) #2

Daha önceden de benzer sorulardan kabaca hatırladığım

Kit içeriğinden 23 litre için %2,5-2,8
1 kilo şeker/dme’den %1,6
Şişe şekerinden %0,3

civarlarında alkol elde edildiği konuşulmuştu.

Sanırım kabaca yarısı diyerek 12 litre falan kurmak gerekir ki litreye göre hem alkolü hem tad yoğunluğunu yükseltebilesiniz.

Deneme yapan yok sanırım, ilk olursanız mutlaka bir başlık açın.

(mehmet ) #3

Bence güzel olabilir. En azından bir sakıncası olamz. Tatlılığı ve tadı değişecektir. Kitin son yoğunluğunu bilirsen, ilk yoğunluğu da su ekleyerek ayarlayabirsin. İçindeki ŞO 23 litre için olacağından acılık iki katına çıkacaktır. Aklıma gelenler bunlar.

(Aytac) #4

ingilizce forumlarda “twocan” diye tabir edilen durumun gariban versiyonu olmuş bu :slight_smile: orada yapılan standart kova ölçüsünü tutturmak için iki adet aynı ya da farklı kit’le kurulum yaparak bahsettiğiniz aynı yoğun birayı eldetmek.

acılığın iki katına çıkması dışında, kovada bırakılacak boşluğun aşırı fazla olmasının da istenmeyen sonuçları olabilir.

onun dışında, kitlerin içindeki özel malt’ların toplam fermente olacak mahsul oranına belirli bir orandan fazla olmaması gerektiği yazar her bir malt için. kimisi %5, kimisi %20 vb… sadece kit’ten yapınca bu sınırların dışına çıkma ihtimali de artmış oluyor haliyle fakat bu konuyla ilgili kit içeriklerini bilemediğimiz için çok da endişelenmeye gerek yok. değiştiremeyeceğimiz şeyle ilgili endişelenmek yersiz. belki yine de all grain yapan birileri o belirli yüzdelerin üzerine çıkınca ne olduğunu açıklar burada, ben de merak ediyorum doğrusu.

yukarıdaki Hm_Mania’nın verdiği sonuç doğru, fakat benim aldığım notlara göre 23lt’lik standart kitlerde 0.5kg şekerin alkolü %1 oranında arttırdığı yazılı… her bir kitin üzerinde standart kuruluma göre alkol % belirtildiği için, geriye dönerek sırf kit içeriğinin 23lt’de alkol oranını ne kadar arttırdığı hesaplanabilir. genelde %2.7 gibi bir değer çıkıyor… seyreltmek için basit matematik hesabıyla 11.5lt’de 5.4% yapar.

benzer bir kurulumu havalar soğuyunca buğday + stout’u kitini iki ayrı kovaya farklı oranlarda karıştırarak deneyeceğim. fakat ben bir miktar buğday DME ve başka şeyler de ekleyeceğim. denerseniz sonuçları paylaşın burada mutlaka…

(antipanik) #5

11-12 lt kurmanız doğru cevaptır.
Bunun için kovaya eklerken tenekeyi ısıtıp kovaya aktarıp ve yeterli soğuk su ilave edip istediğimiz Og ye ulaşmamız (1044-1046 gibi) yeterlidir.

Benim tecrübe çift kit ve 25 lt kaynatılmış malt ile toplam 23,5 lt lik Og 1052 iki kova elde ettim.
Kabaca her kovanın yarısı kit yarısı kaynatma malt oldu.

Çekince: sadece kit ile kurulumda kitler şot ile kaynatıldığından acılık biraz fazla olabilir.
Benim yukarıdaki çift kurulumun maltını kaynatırken 20 ibu acılık ayarladım ve kovalara eklediğimde içimi acı olmadı. Denemeyi 2 adet Coopers lager kitiyle yaptım.:blush:

EDIT: 11-12 lt kurulum 16 lt lik kova temini gerektirir.