Şems Brewery Pilsner - Hikayemize Başlıyoruz

(Oguz) #1

Selam butikbira ailesi,

Bendeniz Oğuz. Bugün ilk kitimi kurdum. Muntons Pilsner. Forumu iki haftadır keyifle okuyorum. Her bir mamülün ayrı hikayesinin olması anlamlı geliyor bana. Bu konuda da sizinle kendi hikayemi paylaşacağım. Yer yer sadece günlük olarak kullanacağım yeri gelecek sizlere soru soracağım bu nedenle şimdiden hem okuduğunuz için hem de cevaplarınız için peşinen teşekkür ederim.

Hikayemize ilk sipariş ile başlayalım. Sevdiğim bir abim babasıyla girişmiş bu işe, bana da anlatırken hep aklımda bir neden olmasın vardı. Forumu keşfedince okumaya daldım bir iki hafta. Baktım bu iş tam benlik, ilk kitimi nasıl yapsam ne yapsam diye hesaplamalar yaparken buldum kendimi. Planlamada büyük bir zorlukla karşılaştım, o da zaman darlığı. İzmir’de sadece 15 gün geçirebiliyorum staj için İstanbul’a dönmeden. Kitin siparişi, gelmesi, kurulması derken 10 bilemediniz 12 gün kovada kalabilecekti. Giderken şişeleyip bottle condition olayını da ben stajdayken aradan çıkaracaktım. Bunu göz önüne alarak fazla kompleks aromalı biralara yönelmek istemedim ve en basic olduğunu düşündüğüm Pilsner kiti ile başlangıç setini sipariş ettim. Yanına 24lü PET şişe, Hidrometre+Ölçüm Kabı eklemeyi de unutmadım.

Kit elime bugün ulaştı. Hemen malzemeleri şöyle bir inceledim. Plastik malzemelerin tamamen Made in Italy olması yüzümü güldürdü. Tek tek temizlemeye giriştim, bir yandan da Muntons’u sıcak suya koyup şekerimi hazırladım. Kafamdaki tarif;

• 23 litre yerine 21 litre
  • 1 kg toz şeker
  • 10-11 gün kova
  • 1 ay şişe
  • 4 gram veya biraz üzeri şişe şekeri

Ne yazık ki açık renkli kuru malt ekstraktı sipariş etmemiştim bu nedenle gövdeyi bir miktar toparlaması adına 21 litre olarak kurmaya karar verdim. Tekele gidip başkalarının kullandığı şişeleri satın almak içime sinmediği için 24lü PET şişe almıştım zaten, üstünü de kitim kovadayken tadım yaparım diye aldığım biraların şişeleri ile tamamlayacağım. Bu açıdan da işime geldi 21 litre olması.

Yönergeleri izleyerek kiti kurdum. Kuruluş sıcaklığım 24 dereceydi. OG değeri 1040 civarıydı. Starsunlı olduğu için köpürdü biraz musluktan aldığım numune, tam değer okuyamadım. 2-3 saat 23’te seyretti. Baktım akşama doğru 24’e gelmiş hemen dayadım buz kartuşunu altına. Böylece İzmir’in sıcağında 22-23 derecede tutuyorum şu an. Yaşadığım tek terslik şu oldu, buzları koyarken musluğa çarptım ve biraz içinde durduğu kendi kutusuna ve balkonun zeminine aktı karışım. Musluğu hemen kapattım yerleri de sildim ama umarım sorun olmaz. Olacağını pek zannetmiyorum.

Başka bir sorun ise ben daha gözümle gaz çıkışı görmedim. Kurulum 2buçuk-3 civarı bitti. 12 saate yakın oldu hala fokurdama yok. Hava kilidinin seviyeleri arasında birbuçuk parmak fark var, bu ümit verici ama fokurdama da görmek istiyor insan.

Etiket konusunda da şu an deneysel takılıyorum. İlk çalışmam mesela;

Yorumlarınızla rica ediyorum siz de bu hikayeye dahil olun. Ben günlük olarak gelişmeleri yazmaya devam edeceğim. Umarım bir aksilik çıkmadan tamamlarız bu kiti.

(Oguz) #2

Gün #2

Gece ilk mesajı attıktan sonra sağlıklı bir gaz çıkışı başladı. Şu an da kova ile aramda 3 metre ya var ya yok, çok güzel patır patır gaz sesini duyuyorum. Hoş kokular da geliyor, fermantasyon gayet sağlıklı devam ediyor anladığım kadarı ile. Maşallah diyelim.

Etiket içime hiç sinmemişti. Bugün yeni bir çalışma yaptım.

Yorumlarınızı bekliyorum.

(Alper Kanat) #3

İkinci çok hoş olmuş :slight_smile: İzmir’de bu kadar çok butik biracı olması beni çok heyecanlandırıyor.

(Mehmet) #4

Benim de tercihim ikinci etiket yanında. Alkol oranı da daha gerçekçi olmuş.

(Oguz) #5

İlki benim de hiç içime sinmedi, yine de bulunsun konuda diye silmiyorum. İkinci etikette karar kıldım. Teşekkür ederim yorumlarınız için. Bu fermantasyonun sonunda 1 aylığına İstanbul’a döneceğim. Kovayı boş bırakmayayım İstanbul’dayken diye bir kit kurayım diyorum. 4 hafta fermante olacak, İzmir’de. Şu ara sıcaklığı 21-23 arasında tutmakta zorlanmıyorum. Tavsiyeleriniz ne olur?

(Mehmet) #6

Eş, dostla yazın rahat içilecek bira derseniz light DME ve şeker ile biraz düşük hacimde kurabileceğiniz Lager ve Cerveza öneririm.

(Oguz) #7

-5. gün Güncellemesi

Bugün fermantasyon durdu sanırım.
Kabarcık çıkmadı bütün gün.
Hidrometre için örnek aldım 1004 değerine gelmiş FG.
Örnek alırken havakilidi eşitlendi.
Kovayı çalkaladım, çünkü ilk mayayı döktüğümde hiç karıştırmamıştım, tabii ki köpürme ve taşma oldu.
Taşanları sildim, havakilidi tekrar dengesiz duruma geldi.
Bu saate kadar da hava çıkışı yok.
Kovayı izlemeye devam edeceğim.

Yorumlarınız nedir acaba? 5 günde fermantasyonun bitmesi garip geldi. Her halükarda haftasonuna kadar bekleyeceğim şişelemeden.

(Emre) #8

Merhaba öncelikle. Kovada bekleme süresini 14-21 gün arasında tutmak bence ideal. Ama stajından dolayı 11-12 gün kalabilecek tabi. Şişede bekleme süresini biraz uzun tutarsan,bundan kaynaklı bir sorun olacağını düşünmüyorum.
5. günde fermentasyonun bitmesi ya da dakikada 1-2 baloncuğun çıkması bence normal. Benim pilsner kitimde 4. günde dakikada 1-2 baloncuk çıkıyordu (hatta 2 baloncuk çıkması çok nadir oluyordu :D) ve tadında hiçbir sorun olmadı. Şişede 3 hafta bekledikten sonraki tadı gerçekten çok güzeldi.
Yaz için kit önerisine gelecek olursam Coopers IPA veya Cerveza önerebilirim. İkisinin de yazlık olduğunu düşünüyorum. :slight_smile:
Ayrıca ikinci etiket tasarımını çok beğendim. Kolay gelsin, umarım istediğin gibi bir bira elde edersin :slight_smile:

(Oguz) #9

Teşekkür ederim, içimi rahatlattınız. Hidrometre ölçümü yaptığımı ufak gazoz şişesinde (Niğde Gazozları da bizim kapaklar ve çift kollu aletle uyumlu) 2 küpşeker ile şişeledim. Yarın buzdolabına atıp tadına bakacağım.

Çalkaladıktan sonra hava kilidi dengesi yine bozulmuş, güncellemeden beri 2 dakikada ufak bir baloncuk rutininde devam ediyor gaz çıkışı. Haftasonu, olmadı pazartesi şişelemeyi planlıyorum bakalım. Diğer kitimi de Çarşamba gitmeden kurmuş olurum. 23 dereceye sabitleyebildiğim için sıcaklığı kararsızım ne kuracağım konusunda. Haftasonu belki yalıtım işine girerim.

Aslında Brewdog Punk IPA aromasına yakın bir IPA bulabilsem harika olur. Ama sitedeki kitlerden hangisi o tadı verir bilemedim.
La Trappe Quadruple’da favori biralarımdan biri. Triple kiti bu nedenle ilgimi çekmiyor değil.
Yarın bir arkadaşımdan aldığım Wherry’i deneyeceğim bakalım, belki onu da bırakabilirim 1 ay kovada ben yokken.

(Oguz) #10

Onuncu Gün Güncellemesi

Bugün şişeledim kovayı. 3 kişi girişince makina gibi hallettik. Kuzenimi kovanın başına oturttum, kendim şekerler ve kapaklarla uğraştım, kardeşim de lojistiğimizi halletti getir götür. Şişeleri kolilere alıp balkona kaldırdım, 1 ay dokunulmamak üzere oda sıcaklığında bekleyecekler. Umarım bir patlama durumuyla karşılaşmam.

Tadına biraz baktım, 5. gündeki şampanya elma muhabbeti gitmiş. Gayet güzeldi. Enfeksiyon falan kapmamış olmasına ayrıca sevindim.

İzmir’de sıcaklıklar 27 dereceyi geçti bizim burada, kova ısınıyor. O nedenle yokken kit kurmamaya karar verdim. Dönünce yalıtım vs halledersem kurabilirim. Bu pilsner beni bir süre idare eder zaten.

Etiketleri de bastıramadığım için daha yapıştıramadım, yapıştırınca fotoğrafları ekleyeceğim.