Şerbetçi otlu DME ne kadar acılık katar?

Herkese merhaba,

Şerbetçi otu ile sonradan muamele etmek mutlaka güzel aromalar eşliğinde bir acılık katıyordur…
Ama benim merak ettiğim, hopped light DME, yani şerbetçi otlu açık renk kuru malt özünün acılığa ve aromaya katkısı nedir sizce?

Ben biraz da bunu görmek için Muntons Pilsner kiti 2 paket çerbetçiotlu DME ile ve S-04 maya ile kurdum.
Hiç şeker kullanmadan iki paket hopped light dme ile kurulan bu kitte acılık ya da aroma sizce nasıl olur?

Tecrübleri BİRADERlerin yorumlarını alalım :slight_smile:

Hala HAYIRLI günler :slight_smile:

Ben de geçen ay Export Pilsner’i iki paket şerbetçiotlu DME ile kurmuştum. İçtikten sonra damakta hafif bir acılık bırakıyor ama rahatsız edici derecede bir acılık söz konusu değil.

Aroma konusunda pek birşey diyemiyorum açıkçası, aroma için dry-hop yapmak daha faydalı olabilir.

Aynı endişeyi aşağıdaki konuda bende yaşamıştım, faydası olacaktır.

Ben sadece bir kez şerbetçiotlu dme denedim pilsnerda,fazlasıyla acı olmuştu.O gün bugün diğer kitlerimde riske giripte kullanmadım açıkçası ama genelde dry hop ile kattım ş.otunu biralarıma.Bu ara tekrar bir şans vermeyi düşünüyorum buna,geçen sefer stok durumum çok yoktu 10 gün gibi bir sürede tüketilmişti,belki zamanla daha iyi olur.

Benim anlamlandıramadığım şey,bazıları bunu hiç acı bulmuyor.Oysa fırsat buldukça yeni ticari bira,ve çoğu bira kitini denemiş,damak tadıma biraz olsun güvenen biri olarak,zehirimsi bir acılığın buradaki diğer yorumlarda normal karşılanması işlem sürecimde bir hata olduğunu gösteriyor.Genelde 24 derecede fermente ediyorum bir ihtimal ondan diye düşündüm ama okuduğum kadarıyla ilgisi yok.Yinede bir sonraki siparişimde bir kez daha (ısı vs de daha muntazam olarak ) denemeyi düşünüyorum.

1 Beğeni

Bitişteki yüksek acılığı sevme meselesi, genelde IPA’i sevmeye başlamakla yer ediniyor damak tadında. Ama işin sırrı bol dry hopla dengelemekte. Az dry hoplu, çok acılı bir IPA’in seveni az olur.

İlk kitim pilsnerden sonra , muntons lageri 2 paket serbetciotlu dme ile kurmustum. Cok aci olmustu ama 2 ay falan sonra tadi oturmustu. damak tadi tabi…

1 Beğeni