Şerbetçi otu kullanımı Cortez, Mexican

Merhaba,

Cortez kiti son 4 gün kit içinde gelen şerbetçi otunu içine atıp şişeledim. Güzel bir bira olmasına rağmen çok aromatik geldi tadı. Aslında beklentim Corona tarzı bir bira yapmaktı.

Bu tip bir bira için daha az aroma ve acılık için şerbetçiotu nasıl kullanılmalı veya ne önersiniz?

Teşekkürler

Cortez’le Corona olmuyor. Mariachi tarzı gibi oluyor.
Corona pale lager. Lager mayası ile mayalanırsa belki yaklaşılır.
Corona çok da aromatik bir bira değil. Daha düz bir bira.
Cortez aroması hoşunuza gitmediyse, içine limon atın.
Hatta bir dahaki sefere de beyazları çıkarılmış limon kabuğu ile fermente edebilirsiniz.
Saaz ve cascade biraz çimenimsi tat veriyor. Benim de favorim olduğu söylenemez.
Hop tea değil de bu birada dry hop yapılması daha başarılı olur gibi geliyor.
Şerbetçiotu türlerinden hangileri sizin için uygun olur bilemiyorum. Denemeniz lazım.
Ben evil dog’daki ikiliyi sevdim mesela. Daha turunç tatları olan.

1 Beğeni

Merhabalar. Ben de yakın zamanda ilk kitimi kurmak istiyorum. Corona’ya yakın bir sonuç alabilmek için Mexican Cerveza kitini mi yoksa Cortez Gold’u mu önerirsiniz? Yoksa standart bir lager kiti de tatmin eder mi acaba?

Corona pale lager. Aromasız. Cortez mariachi ye yakın, yani aromalı.
Ayrıca lager corona, ale mayası ile bunu yakalamak zor.
Lager kiti corona ya göre acı ve daha gövdeli. Daha koyu renkli. Farklı tipte bir bira.
Mexican Cerveza’yı henüz kurmadım, ama dme ile kurulursa sanki yaklaşıcaz gibi.
Cortez’den daha az aromalı olacağını düşünüyorum.

1 Beğeni

O halde tavsiyeniz doğrultusunda Mexican Cerveza siparişi vereceğim. Teşekkür ederim yanıtınız için.

Muhtemelen Mexican Cerveza yı aynı anda kovaya koyacağız sizinle. Ben 1 paket dme ve 18 kilo planlıyorum.

1 Beğeni

dme yerine şu yeni gelen şerbetçiotsuz açık renkli sıvı malt özü daha güzel olabilir. hadi öyle deneyin :slight_smile:

Ben de sıvı malt özü ile 20 lt düşünüyorum belki biras acılık için şerbetçi otu kaynatıp atarım.
Şerbetçi otları konusunda tecrübem yok aslında sizce hangisi yakışır

İkinci Mexican Cerveza kitimi ilki ile aynı şekilde dün kurdum (15 06 ). L. DME+250 gr. şeker.

Dayanamadım 21-22 lt. gibi kurdum. Zaten orjinalide hafif gövdesiz, su gibi gitsin. :grinning:

Bu arada L. DME bu kite acılık vermiyor ama sipariş verdiğimde sıvı malt özü olsaydı onun ile kurardım.

Valla çok çeşit deneme fırsatım olmadı.
Saaz ve cascade ikilisini kullanmayın bence.
Ben daha çok turunç tatları olanları tercih ediyorum.
Columbus ve golding var bende.
Simcoe ve summit i beğeniyorum. Ancak o sitede yok. Evil dog içinde geliyor.
Şerbetçiotu yerine limon kabuğu çayı da yapılabilir belki.
İlk defa deniyorsanız da mutlaka ikinci fermentasyon yapın derim. Beğenmezseniz ziyan olmasın.
Ayrıca kullanırken aroması bol olsun, acılığı az olsun diye hop tea yapıp kaynatmıyorum, sadece demliyorum. Bu şekilde daha iyi oluyor bence. Tabi asitliği düşük olanları tercih ediyorum ki fazla acılaşmasın.
Ağız tadımıza uygun bir acılığı nasıl elde ederiz ama tam olarak henüz bir yolunu bulabilmiş değilim. Bu kitten kite de değişebiliyor. Yoğunluğa da bağlı. Çok etken var.

1 Beğeni

https://www.coopers.com.au/coopers-forum/topic/7019/

Yukarıdaki forumda Corona tadına ulaşmak için yaptıkları modifikasyonlardan bahsetmişler. Şöyle bir tarif bırakmış bir arkadaş:

\u2022 Coopers Mexican 1.7kg
\u2022 1kg Brew Enhancer 2
\u2022 Extra 350g Light Dry Malt
\u2022 Extra 250g DEX

1 Beğeni

Bence fazla fermenteriniz varsa Coopers IPA ile karıştırarak deneyin. 2 ayrı fermentere eşit paylaşımla dryp hopsuz sizin çok seveceğiniz bir bira çıkar diye tahmin ediyorum. Bu yaptığım karışımı çok sevdiğim için son kurulumum 1 IPA’yi 3 Mexican’a meze etmek şeklinde oldu.

1 Beğeni

Gecen hafta elimde bulunan Cortez’i 22 lt ve 550 gr limonata surubu katkisiyla (ev yapimi) kurmus bulundum.Okudugum kadariyla icinden cikan karma serbetciotlari ulasmak istedigim yaz birasi tadina biraz uzak kalacak gibi ayrica daha once alip lagere yetistiremedigim 100 gr mittelfrüh var elimde.Ucunu karma yapip dry hop yapmayi planliyordum acaba sadece mittelfrühü kullanip karmayi baska bi kite mi saklasam??

İçinden çıkanı kısa süreli dry hop yapabilirsiniz. Mittelfrüh de olur 30-40 gr. Denemedim ama, niye olmasın. Zaten oldukça limon aroması alacaksınız.

17 gun kova ve 8.gun sisedeki cortez’imde kit icindeki 12 gr cascade ve saaz ayrica 50 gr mittelfruh’u 4 gun once dry hop yapmama ragmen hic aroma ve acilik alamadim.Yogun bir sekilde limon tadi (550 gr limonata surubu sagolsun) ve sure ile alakali oldugunu dusundugum maya tadi var.Maya tadina takilmiyorum bekledikce gecer ama acaba limonata surubu serbetciotlarimi baskilamis olabilir mi?

3 Beğeni

İlk kitimi 2 ay önce mexican cerveza olarak kurdum. 3 hafta kova 2 hafta şişe olarak beklettim. Şişeleme şekeri olarak 1 adet 360/1 kg 1 adet 405/1 kg şeker kullandım. Sonuç ; Lager seven biri olarak aroması düşük orta acılıkta mükemmel bir içimi olan bira oldu. Bir çok bira müptelası eşimle dostuma ikram ettim ve fikirlerini aldım hepsi fazla iyi mükemmel olarak yorumladı. Şahsen çok iyi bir kit…