Şerbetçi otu steril mi?

(mehmet ) #1

Şerbetçi otu steril mi (açılmamış pakette, Butikbira’nın sattıkları mesela)?
ise, nasıl steril ediliyor?
dry hop’da risk içeriyor mu?
Mayalar fermentasyona başladıktan sonra, enfeksiyon riski özel olarak düşüyor mu (alkol ve mayaların baskın olması)?

(ömür) #2

Hocam alkol işi o kadarda hassas değildir. Evet belli bir ölçüde sanite ister ancak öyle genelde düşünüldüğü gibi çok hassas değildir. O bakımdan alıp kullandığınız şot ları geri kalanını sitrec film ile güzelce sarın sonra kilitli buzdolabı poşetine koyup buzluğa atın.

(Taylan Özdere) #3

Şerbetçi otu doğal bir üründür ve steril değildir. Fakat şerbetçi otu kaynaklı mikrop bulaşması genelde yaşamazsınız.

Bunun sebebi şerbetçi otunun yüksek miktarda antimikrobiyel yağ ve reçine içermesidir. Hatta tarihsel olarak şerbetçi otunun birada kullanılmasının tek sebebi aslında biraya acılık vermek değil biranın bozulmasını engellemektir. Şerbetçi otu için doğal bir koruyucudur diyebiliriz.

Maya fermantasyona başladıktan sonra enfeksiyon riski düşer. Bunun birkaç sebebi var:

1. Çokluk ve rekabet: Maya hücreleri çoğalmaya başlayıp kalabalıklaştıktan sonra diğer mikropların üremesine pek fırsat vermezler. Aynı zamanda diğer mikropların yiyebileceği besin de bırakmazlar.
  2. Yükselen alkol oranı
  3. Düşen pH (artan asitlik derecesi)

Bu yüzden soğuk olarak şerbetçi otu ekleme genelde güvenli bir yöntemdir.

Ayrıca Butik Bira’da satılan şerbetçi otları, diğer bazı tedarikçilerden farklı olarak elle doldurulup ev tipi vakum makinesiyle şeffaf poşete konmaz :wink: Otomatik tartım ve dolum makinesiyle, kesinlikle el değmeden, steril bir hatta paketlenir ve vakumlanır.

Bir süre açıkta kalmış ve durumundan emin olmadığınız bir şerbetçi otunuz varsa, şerbetçi otu çayı (hop tea) yapıp soğuk eklemeyi o şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Basit Şerbetçi Otu Çayı (Hop Tea)

1. Şerbetçi otunu bir torba veya kapsül içine koyun.
  2. Torbayı, üzerini örtecek miktarda kaynar su içinde 5-10 dakika kadar tutun.
  3. Torbayı ve geri kalan kaynar suyu, tercihen biraz soğuduktan sonra kovaya ekleyin.

(Şişede Enaz BİRAY) #4

Eminim ki onlarda böyle düşünmüşlerdi…

Aman diyeyim fermantasyon yoluyla elde edilen alkollerde işi bu şekilde basite alıp yanlış algı yaratılmasın!
Tabi ki temizlikle delirmenin alemi yok ama distile alkol ile aynı muameleyi yapmaktan şiddetle sakının.

(Ocho) #5

Ne güzel bira çıkar bunlardan :slight_smile: 2 şişede alkol koması :slight_smile:

(ömür) #6

Elbette haklısınız bende zaten kara düzen saldım çayıra kurun bir şey olmaz demedim. Ayrıca temizliğe vurgu yaptığımı da düşünüyorum ama bir çok arkadaşın kafasında öyle bir yer etmiş ki bu olay hiç akla gelmez şeylerden bile tedirginlik yaşayıp ultra temizlikte tedirginlik yaşıyor ve zaman kaybediyorlar… Özetle steril önemli bir mevzu gereği kadar yapılsın yeter ve lafımın arkasındayım öyle çok hassas çok narin bir şey değil gerektiği gibi steril olunsun yetiyor bence.

Saygılarımla.

(ali can) #7

Sabrınız için teşekkürler :slight_smile: artık bir sonraki soruya "Dünya bir gaz ve toz bulutuydu… diye başlayacaksınız
:slight_smile:

(master of none) #8

Merak ettiğimden soruyorum, yanlış anlamayın, bu başlığı neden açtınız, yaşadığınız bir olumsuzluk mu oldu? https://www.homebrewsupply.com/learn/how-common-are-bugs-in-craft-beer.html Ben de böyle bir olumsuzluk yaşamıştım ama gayet normal :blush:

(Aytac) #9

açtığımız paketten kalan arpayı da aynı şekilde buzlukta saklamak mı en doğrusudur? ben 3-4 ayda bir yeni bira yapacağımı tahmin ediyorum da…

(ömür) #10

Arpa ile hiç çalışmam olmadı onun hakkında yorum yapmam doğru olmaz. Çalışan arkadaşlar size yardımcı olacaktır. Ama dme de şot da güzelce hava almayacak şekilde dolapta saklandığı sürece sorun olmuyor şahsen ben dme yi hiç bölmedim ancak şotu mecbur bölüyoruz gr yüksek olduğu için ve hiç bir sorun yaşamadım zaten şot kullanan herkes de bu şekilde muhafaza ediyor.

(mehmet ) #11

ŞO yu kaynatırken kullanınca dezenfekte oluyor. Ama, soğukken koyunca enfeksiyon riski olduğunu düşündüm. Paketlerde satılanların ne kadar steril olduğunu öğrenmek istedim. Buna göre dikkatli olacağım. Mesela yüksek alkollü birada dry hop ŞO eklemek az riskli iken, light birada (%3 yapmıştım) daha riskli olabilir. Yabancı forumlarda biri 30 yıldır yapıyorum, dry hop da sorun yaşamadım yazmıştı. Risk az ama sıfır değil.

(Mehmet) #12

Amsterdamdaki Heineken müzesi ziyaretimde eskiden şerbetçiotlarının bakteri ile savaş anlamında kullanıldığını söylemişlerdi, aynı zamanda Taylan Bey’in dediği gibi biranın ömrünü uzatıp o meşhur tadını kokusunu vermesini de.

(Teoman Eraslan) #13

Bira yapımında kullandığımız hiçbir şey steril değil ki Şo olsun. Bozuk olmasın yeterli. Zaten dry hop ta sorun şo nun kendi değil de elimiz bence. Torbayı elle tutunca kontaminasyon oluyodur muhtemelen.

(mehmet ) #14

ŞO yu konuştuk. Toz şekerin enfeksiyon riski konusunda görüşleriniz nedir?
Şişelerken, çay şekerliğinden şişeye şeker eklerken aklıma hiç de yeni açılmış bir paket şeker kullanmak gelmemişti. Sorun olmayacağını düşünüyorum ama görüşleri almak isterim.

(bakkalamca) #15

Selamlar,

Toz şekerde bakteri üreyemez, %80 üzeri kuru maddelik çözeltisinde(mesela bal) bakteri, maya ve küf üreyemez. %80 altı %68 üstünde (mesela reçel) bakteri üreyemez, ozmofilik mayalar ve bazı küf çeşitleri hayatta kalır ve ürerler. Bu yüzden toz şekerin raf ömrü yoktur, fiziksel veya kimyasal kontaminasyon olmadıktan sonra.