Şerbetçi otunu moka potta deneyen var mı?

( P.G.) #1

Moka pot kullanarak 2 bara kadar basınçla buharı şotun içinden geçirsek etkili bir aroma alır mıyız? Muhtemelen acılık için uygun olmayacaktır, çünkü sıcaklık ile temas çok kısa olacak, sürekli bir kaynama olmayacak. Ama aroma kısmı düşündürmüyor değil. Eğer etkili olursa bir de 9 bar kahve makinesi ile denemek lazım.

(ersoy) #2

Var dostum, ama ben değilim. :smiley:http://www.homebrewtalk.com/showthread.php?t=111746
Aslında bir başka dizgede, başka bir yöntem kullanılıyor http://www.homebrewtalk.com/showthread.php?t=106167 ama bu amcanın düzeneği de aslında çakma moka pot. Yani ikisi de aynı denebilir. Suyu kaynama derecesinin hemen altında tutarak denemiş ve görünüşe bakılırsa bu yolla aroma elde edilebiliyor. Peşinde olduğumuz şey AA değil BA olduğuna göre işe yarayabilir, ama ürünün güçlü olsa da “çiğ” izlenim verdiği de belirtilmiş.
Aroma temelde essential oils ile ilgili olduğuna göre, espresso makinesinin ya da basınçlı buhar imbiğinin iş göreceğinden eminim.

( P.G.) #3

Çift kovaya toplam 120-130 gr kadar Citra ve Cascade’i 4 gün kadar dry hop yapmıştım. Bu sefer şerbetçi otu torbalarının hep batık şekilde kalmasını sağlayabildim. Ama yine de şerbetçiotları buram buram kokuyorlardı hala. Ama yine de şerbetçi otu torbaları kadın çorabından çok daha iyi sonuç vermiş.

Şişeleme işlemi bitince 5 küçük kavanoza ve kapaklarına kaynar su doldurdum. Sonra da moka potu güzelce temizleyip, hazneye kahve eklemeden sadece su ile doldurup ocağa koydum. Kahvesiz sadece su ile temizlik yaptım bir nevi. Sonra torbalardan çıkan şerbetçi otlarını moka potun kahve haznesine doldurup, altına içme suyu ekleyip şerbetçi otu özütü yaptım. Toplam 4 kerede 4 küçük kavanoz çıktı. Özüt baya acıydı ve buram buram kokuyordu.

Kavanozların soğumasını bekliyorum. Sonra buzdolabına kaldıracağım. Ama bu özütlerle ne yapacağımı tam olarak bilmiyorum. Sanırım bir sonraki şişelemede 5-10 şişeye çeşitli miktarlarda ekleyerek deneme yapmak makul gibi. @ers, nasıl saklayacağım ve neler yapabileceğim konusunda bir fikrin var mı?

( P.G.) #4

Bir de başka bir dry hop zamanında mini moka potla dry hop yapılmamış şerbetçi otları ile deneme yapacağım.

(Durul Güven) #5

25 gr simcoe tea koymuştum artı 37,5 gr sherry oloroso(200 ml votkada 2 hafta beklemiş) .

(ersoy) #6

Valla dostum şahane deneme. Koku iyi diyorsan sonuç vereceği de kesin ama, demleme yöntemiyle yapılan çay çok kısa sürede küfleniyor. Özellikle amerikan otları çok çabuk oksitleniyor. Hızlı aroma kaybı da cabası. Bu konuyu bugün araştıracağım. Sonuçta aroma konsantreleri var ve bir şekilde saklanabiliyor. Birşey bulursam hemen paylaşırım.

( P.G.) #7

Dostum bir şey bulabildin mi?

Bugün elimdeki kavanozların hepsini yağmurlama olarak kısmi mayşeyleme yapılmış 1250 gr malt içeren torbanın üstüne dökeyim, sonra 5 dakika kaynatayım diyorum.

(ersoy) #8

Çok özür dilerim, buldum birşeyler ama yazmayı unuttum.
Eğer buzdolabında sakladıysan ve görüntü, özellikle kokularında birşey yoksa kullanılabilir görünüyor.
Özellikle amerikan otlarının çok iyi kokması gerekiyor ama.
Eğer kavanozu açtığınızda buram buram kokmuyorsa, biranızda da kokmaz deniyor.
Beş dk kaynatmaya gerek var mı bilemedim doğrusu. Böyle birşeye rastlamadım. Ot, sonuç olarak zaten lacto barındırmıyor. Aceto oksijensiz çalışamıyor, kuru ekleme yapacağın birada alkol de var. Bilemedim.
Kaynatırsan zararı olmaz diyemiyorum, 5 dakikanın bile o değerli aroma ve kokudan çalacağı kesin. Belki boş moka potta bir tur kaynatılabilir. Ne de olsa kapalı sistem. Buhar dışarı atılmıyor.
Selamlar

( P.G.) #9

Çok teşekkürler. Kovalar boş olduğu için kurulum sırasında koymayı düşünmüştüm. Ama arkadaşın şişelenecek kovalarıına koymak daha mantıklı gibi şu an.

(ersoy) #10

Evet. öylesi daha mantıklı gibi. Kovaya fermantasyon öncesi/sırasında konursa ne olur belli değil. NEIPA gibi olur mantıken ama bioconversion çok karışık konu. Bütün aroma CO2 çıkışıyla dışarı da atılabilir. Gerç, böyle şeyler de denemeden öğrenilmiyor. Acaba bütün birayı riske atmamak için küçük bir miktar ayrılıp denenebilir mi?

( P.G.) #11

Evet, küçük miktarda deneyecek. 15 lt dolum yapacak. Daha sonrasında kalan 5 lt içine yavaşça dökecek tek kavanozu. Sadece 10 şişe için test edilmiş olacak.

(Mert Kosova) #12

Moka potta demlenmiş özütte biotransformation gerçekleşeceğini tahmin etmiyorum ama dediğin gibi o konular çok karışık gerçekten Ersoy abi. Dışarı atılması ise yüksek ihtimal gibi göründü bana.