Şerbetçiotu Eşleştirmeleri Hakkındaki Tecrübeleriniz ve Kullanım Önerileriniz

(Özgür) #1

Şerbetçi otlarından daha iyi verim alabilmek ve zengin aromalar elde etmek için farklı çeşitleri birlikte kullanmak istiyoruz ama bunu yaparken de birbiriyle uyumlu otları seçmek çok önemli oluyor. Örneğin baskın aromalı bir şerbetçi otuyla narin bir şerbetçi otunu aynı süreyle kaynatmaya aldığımızda narin olanı heba etmiş oluyoruz vs.
Tabi ki sadece doğru eşleştirme değil, doğru kullanım biçimi de önemli. Kaynatmaya girdikleri süreler, hop tea ve dry hop uygulamaları gibi. Bu konudaki tecrübelerinizi paylaşabilirseniz sevinirim.

(Tunç Aslan) #2

bunun en risksizi golding bence,neyin yanına eklediysem yakıştı ama bb stoklarına senelerdir eklenmiyor :confused:

(Özgür) #3

Yeniden stoğa girmesini istediğimiz bir başlık vardı, ben sevdiğim şerbetçi otlarını yazdım geçenlerde, bunu da ekleyebiliriz. Talep arttıkça tekrar stoklarda görebiliriz belki…

(Durul Güven) #4

Bu başlıkta bulunsun

(Şişede Enaz BİRAY) #5

Henüz kaynatma evresine geçmedim ama dry-hop uygulaması tecrübelerimden yola çıkarak söyleyebileceğim tek söz cascade ve colombusu ikili olarak kullanmanın ipa’yı uçurması.

(Durul Güven) #6

Kerim hocam sien ona citra ve centennieli de ekle 4 C ipa olsun😀

(Akgün Günay) #7

Şerbetçiotunu kaynatmada aroma amaçlı kullanmadan önce fikir edinmek açısından az miktarla tadına kokusuna bakmak için önerileriniz nelerdir? Düşük sıcaklıkta suyla demlenen hop tea yeterli olur mu yoksa malt içinde belli bir süre demleme mi yapılmalı?

(Durul Güven) #8

Bence maltla kaynatılmalı hocam

(Akgün Günay) #9

Maltın tatlı olması nasıl bir sonuç verir acaba? Denemek lazım…

(Özgür) #10

Bende tam tahılda Colombus ve Mittelfrüh’ü birlikte kullanıyorum. Kaynatmanın başında colombusu, sonlara doğru mittelfrüh’ü atıyorum. Eğer yeterli düzeyde aroma olmamışsa, mittelfrüh’le dry hop yapıp güçlendiriyorum.

(Şişede Enaz BİRAY) #11

O günlerde gelecek inşallah :slight_smile: