Şerbetçiotu özleri hayırlı olsun


(Şişede Enaz BİRAY) #1

BB’den yine bir ilk.
Hem sektörün dünyadaki gelişiminden haberdar edip, hem de ülkemize getirip hobimizi geliştirdikleri için teşekkürler.

Başlık kalabalığı yaratmamak ve tüm bilgileri tek başlık altında toplamak için yararlı olacağını düşünerek…

us

Şerbetçi Otu Özü Nedir?

Şerbetçi otu özü, şerbetçi otundan elde edilen doğal bir üründür. Şerbetçi otu içindeki aroma verici uçucu yağların kozalak, yaprak gibi bitkisel kısımlardan ayrıştırılması ile elde edilir. Şerbetçi otu özü, herhangi bir yapay aroma veya katkı maddesi içermez.

Bulanıklık ve süzme problemlerini ortadan kaldırdığı için ticari bira üretiminde yaygın olarak kullanılan şerbetçi otu özleri, evde bira yapımı için şu avantajları sunar:

Anında soğuk ekleme etkisi: Saf ve birada çözünebilir oldukları için şerbetçi otu özleri biraya çok hızlı biçimde aroma kazandırır. Mayalanma sonunda kovaya, şişelerken şişelere ve hatta bardaktaki biraya içmeden hemen önce eklenebilirler.

Şişelere değişik özler ekleyerek farklı biralar yapma imkanı: Yaptığınız tek bir birayı, şişeleme sırasında şişelere değişik şerbetçi otu özleri ekleyerek birbirinden farklı biralara dönüştürebilirsiniz. Örneğin yaptığınız Pilsner stili bir birayı turunçgil aromaları ekleyerek Amerikan stili bir pale ale’e veya baharatsı aromalar ekleyerek İngiliz stili bir pale ale’e benzetebilirsiniz.

Şerbetçi otu aromalarını keşfetme şansı: Kullanım ve dozlama kolaylığı sayesinde şerbetçi otu özlerini kullanarak hangi şerbetçi otu aromalarının, hangi yoğunlukta damak tadınıza uygun olduğunu hızlıca keşfedebilirsiniz. Özler, şerbetçi otları kadar geniş aroma gamı sunmasalar da ana aroma notalarını tanıma şansı verdikleri için damağınızı geliştirmenize yardım eder.

Bulanıklık ve süzme problemlerine son: Bitkisel materyal içermedikleri için şerbetçi otu özleri daha berrak biralar elde etmenizi sağlar.

Şerbetçi Otu Özü Kullanımı

Şerbetçi otu özleri aroma amaçlı soğuk ekleme alternatifidir. Bu yüzden kaynatma veya sıcak ekleme yöntemleriyle kullanılmalarını önermiyoruz. Özler yalnızca oda sıcaklığı ve altındaki, mayalanmasını tamamlamış biraya eklenmelidir.

Şerbetçi otu özlerini aşağıdaki noktalarda biraya ekleyebilirsiniz. Başlangıç denemeleri için uygun miktar her 1 litre bira için 0,5 ml’dir. Sonrasında bu miktarı kendi damak zevkinize göre arttırabilir veya azaltabilirsiniz. Ölçüm kolaylığı için ürünle birlikte 1 adet dereceli plastik damlalık gönderilmektedir.

Mayalanma bitiminde kovaya: Şişelemeden hemen önce uygun miktarda şerbetçi otu özünü biraya ekleyip hafifçe karıştırdıktan sonra biranızı şişeleyebilirsiniz.

Şişeleme sırasında şişelere: Her yarım litrelik şişe için 0,25 ml şerbetçi otu özünü dolum öncesinde şişelere ekleyebilirsiniz. Şişelere değişik özler ekleyerek farklı aroma kombinasyonları yaratabilirsiniz.

Bardaktaki biraya: Her yarım litrelik bardak için 0,25 ml şerbetçi otu özünü doldurmadan hemen önce bardağa ekleyebilirsiniz. Bu sayede hızlı biçimde şerbetçi otu özlerinin biraya kattığı aromaları deneyimleyebilirsiniz.

Her bir şerbetçi otu özü poşeti 20 g öz içerir ve yaklaşık iki kite (40 litre biraya) eklenmek için uygundur. Poşet, ağzı açıldıktan sonra tavsiye edilen tüketim tarihine kadar buzdolabında saklanabilir.

Mevcut çeşitler;

Uncle Sam

Uncle Sam, biranıza aroma vermek için kullanabileceğiniz doğal bir şerbetçi otu özüdür. Amerikan şerbetçi otlarına özgü turunçgil ve çiçek aromalarını biranıza kazandırır. Soğuk olarak eklendiği için biranın acılığını arttırmaz.

Uncle Sam’i IPA başta olmak üzere, aroma gamını genişletmek istediğiniz pilsner, lager, buğday ve pale ale gibi bira stillerinde mayalanma sonunda kullanabilirsiniz. Şerbetçi otu özü aromalarını tam deneyimleyebilmek için yaptığınız biraları aromalarını yitirmeden, taze olarak tüketmenizi tavsiye ederiz.

Kullanımı: Aroma vermek için
Aroma Profili: Turunçgil ve çiçek aromaları
Kullanıldığı Bira Stilleri: Amerikan pale ale, India pale ale, Amerikan amber ale, lager, pilsner, cerveza
Yerine Kullanılabilecek Şerbetçi Otları: Cascade ve Centennial

Kentish Gold

Kentish Gold, biranıza aroma vermek için kullanabileceğiniz doğal bir şerbetçi otu özüdür. İngiliz şerbetçi otlarına özgü baharatsı ve topraksı aromaları biranıza kazandırır. Soğuk olarak eklendiği için biranın acılığını arttırmaz.

Kentish Gold’u İngiliz stili IPA başta olmak üzere, aroma gamını genişletmek istediğiniz pilsner, lager, buğday ve cerveza gibi bira stillerinde mayalanma sonunda kullanabilirsiniz. Şerbetçi otu özü aromalarını tam deneyimleyebilmek için yaptığınız biraları aromalarını yitirmeden, taze olarak tüketmenizi tavsiye ederiz.

Kullanımı: Aroma vermek için
Aroma Profili: Tropik meyve ve turunçgil ana aromalarına ek çiçeksi aromalar
Kullanıldığı Bira Stilleri: Buğday birası, Amerikan pale ale, India pale ale, Amerikan amber ale, lager, pilsner, cerveza
Yerine Kullanılabilecek Şerbetçi Otları: Golding ve Fuggle

Citrulicious

Citrulicious, biranıza aroma vermek için kullanabileceğiniz doğal bir şerbetçi otu özüdür. Portakal, greyfurt ve limon başta olmak üzere, biraya yoğun turunçgil aromaları kazandırır. Soğuk olarak eklendiği için biranın acılığını arttırmaz.

Citrulicious’ı IPA başta olmak üzere, aroma gamını genişletmek istediğiniz pilsner, lager, buğday ve cerveza gibi bira stillerinde mayalanma sonunda kullanabilirsiniz. Şerbetçi otu özü aromalarını tam deneyimleyebilmek için yaptığınız biraları aromalarını yitirmeden, taze olarak tüketmenizi tavsiye ederiz.

Kullanımı: Aroma vermek için
Aroma Profili: Tropik meyve ve turunçgil ana aromalarına ek çiçeksi aromalar
Kullanıldığı Bira Stilleri: Buğday birası, Amerikan pale ale, India pale ale, Amerikan amber ale, lager, pilsner, cerveza
Yerine Kullanılabilecek Şerbetçi Otları: Lemondrop ve Mandarina Bavaria

Magnifico

Magnifico, biranıza aroma vermek için kullanabileceğiniz doğal bir şerbetçi otu özüdür. Mango ve ananas başta olmak üzere, biraya yoğun tropikal meyve aromaları kazandırır. Soğuk olarak eklendiği için biranın acılığını arttırmaz.

Magnifico’yu IPA başta olmak üzere, aroma gamını genişletmek istediğiniz pilsner, lager, buğday ve cerveza gibi bira stillerinde mayalanma sonunda kullanabilirsiniz. Şerbetçi otu özü aromalarını tam deneyimleyebilmek için yaptığınız biraları aromalarını yitirmeden, taze olarak tüketmenizi tavsiye ederiz.

Kullanımı: Aroma vermek için
Aroma Profili: Tropik meyve ve turunçgil ana aromalarına ek çiçeksi aromalar
Kullanıldığı Bira Stilleri: Buğday birası, Amerikan pale ale, India pale ale, Amerikan amber ale, lager, pilsner, cerveza
Yerine Kullanılabilecek Şerbetçi Otları: El Dorado ve Citra

Peach Melba

Peach Melba, biranıza aroma vermek için kullanabileceğiniz doğal bir şerbetçi otu özüdür. Şeftali ve portakal başta olmak üzere, biraya turunçgil, çiçek ve tropikal meyve aromaları kazandırır. Soğuk olarak eklendiği için biranın acılığını arttırmaz.

Peach Melba’yı IPA başta olmak üzere, aroma gamını genişletmek istediğiniz pilsner, lager, buğday ve cerveza gibi bira stillerinde mayalanma sonunda kullanabilirsiniz. Şerbetçi otu özü aromalarını tam deneyimleyebilmek için yaptığınız biraları aromalarını yitirmeden, taze olarak tüketmenizi tavsiye ederiz.

Kullanımı: Aroma vermek için
Aroma Profili: Tropik meyve ve turunçgil ana aromalarına ek çiçeksi aromalar
Kullanıldığı Bira Stilleri: Buğday birası, Amerikan pale ale, India pale ale, Amerikan amber ale, lager, pilsner, cerveza
Yerine Kullanılabilecek Şerbetçi Otları: Amarillo ve Simcoe


(emre) #2

Çok pratik olmuş detaylı bilgi için teşekkürler. En kısa zamanda alıp deneyeceğim.


(emre) #3

Yorkshire Bitter ale olarak amerikan a mı dahil yoksa ingiltereye uyan yokmu burda ?