Şerbetçiotunu şişelere eklemek

Şeker koyulması unutulmuş şişeleri açıp şeker atarken içlerine şerbetçiotu da atıyorum, şişe başına 3-4 pelet. Deneyen var mı? Sizce sonuç nasıl olur?

Bol kokulu olur. Ama berraklık darbe yer. Ben ne bol kokulu ne de bulanık bira sevmiyorum. Ama farketmez diyorsan keyfini çıkarmaya bak.

S.Golding ile denedim, üstüne gitmeye değecek bir sonuç alamadım.
Bulanıklık ve çimensi tat çok sorun olmazsa, 3-5 gün içerisinde tükenirse belki bir miktar aroma alınır.
10 günü, 2 haftayı geçince iyice sebzeleşme başlıyor :slight_smile:

Şerbetçiotunda en iyi sonuç biraz sıcak su ile alınıyor sanırım.

Kaynatma yapılıyorsa late addition (otların kaynama sonuna yakın eklenmesi) ve whirlpool (kaynama sonu - mayalama arasında ot ile demleme ve sirkülasyon) adımlarını uygulamak lazım, damak için önemli adımlar. Bahsettiğin hop tea yine yaygın bir yöntem, bir de dry hop var, ev çapında bunları yapabiliriz. Hop back gibi cihazlar kullanıp iyi verim alan Amerikan ev biracıları da var tabii.

Ben bir IPA, IIPA sever olarak bunları kurcalıyorum ama Amerikan Ale seviyesi yeterli ise, örneğin kazana son 20.-10.-5. dakikada ot atmak ve sonrasında birkaç gün dry hop yapmak yeterli olacaktır.

1 Beğeni

Şu olayı güncelleyeyim. Şişeye şerbetçiotu atmayın arkadaşlar. Şerbetçiotları şişeyi açtığınızda acayip bir köpürmeye sebep oluyor. Güç bela içtim o şişeleri, çok soğutarak, sürahiye doldururak.