Sert, acı, yoğun karamel ve bitter aromalı bira

merhaba

1 hafta önce ilk muntons kitimi kurdum.
2.denememi kendi reçetemle, satın alacağıım maltlarla yapmayı düşünüyorum.

elde etmek istediğim birada tercihlerim şunlar:

renk:önemli değil
alkol düzeyi 7.5-10 arası .
şerbetçiotu aromaları :yoğun
acılık:yüksek/çok yüksek
gövde :mümkünse yüksek
aroma:baskın kahve, bitter, karamel tadları
köpük:az/orta

(acılık ve yüksek alkol nedeniyle efes dark, efes extra,amsterdam navigatör,estrella galicia vs. seviyorum.
yumuşak(weihenstephaner,erdinger vs standart biralar), düşük alkollü(piyasa biralarının %90ı) veya yüksek gazlı, şampanyamsı (duvel tarzı)biraları tercih etmiyorum.

neden efes dark ve efes extra diye soran olursa şunu söylerim…
memlekette %8-10 alkollü bol şerbetçiotu içeren acı,kakao, bitter aromalar içeren ve sert bira vardı da biz mi içmedik.
ulaşabildiğim benzer bira bunlar oldu.

piyasadaki biraların en az 25-30 türünü denedim.

duveli şampanyamsı gazlı buldum,sevmedim.
leffe bir iz bırakmadı.
weihenstephaner bana uymadı
miller beck vs zayıf geliyor.
herkesin çok beğendiği tuborg special fena değil
guiness aroması güzel ancak alkolünü ve acılığını düşük buldum.
apostel brau fena değil
kozel dark fena değil
kısacası içtiğim biralarda yoğun şerbetçiotu tadı,mümkünse bitter,kahve vb aromalar ve görece yüksek alkol arıyorum

bu bilgiler ışığında nasıl bir reçete uygulamalıyım.

aşağıdaki malzemeler ve modifikasyonlarla istediğime yakın bir şey yapabilir miyim.

5 kg münih maltı
0.5 kg cara aroma maltı
0.25 kg carafa maltı
1.5 kg şeker
dry hop ve ilk meyşeye katılan 40 -50 gram uygun şerbetçiotları.
uygun ale mayası(tavsiyelere açığım)
18 lt.su

bu oranlarla % min. 7.5 alkol ve istenenler yakalanabilir mi.
elde edilen bu bira hangi sınıfa dahil olacaktır.

deneyimli arkadaşların katkılarını bekliyorum.
teşekkürler.

edit:toparlama,imla vs.

2 Beğeni

Ustalar daha doyurucu cevap verebilir.
Benim %55 lik verimime göre ve sizin 18 litre suyu fermantere giren 18 litre şerbet diye kabul ettiğimde, %8,4 gibi bir tahmini değer aldım.

2 Beğeni

Alkol derecesi için en iyisi Brewersfriend kullanmanız olur, böylece miktarlarla kendiniz oynayabilirsiniz. Doğrusu hem yoğun kakao, kahve vs. aromaları hem IPA düzeyinde acılık biraz çelişkili göründü bana ama tabii sonuçta zevk sizin. Her durumda yarım kilo caraaroma ve 250 gram carafa biraz fazla. Tabii bunlar benim görüşüm. Dediğim gibi Brewersfriend kullanın. Son derece yararlı: http://www.brewersfriend.com/homebrew/recipe/calculator

3 Beğeni

Maya olarak yüksek alkol dayanımı ve şeker sindirimi ale maya gerekiyor bu durumda.
S23 en mantıklısı ama stok yok sanırım. Alkol fazla olacağı için gövde az olabilir.
Sonra US05 veya K97 var. Bunlar daha gövdeli olabilir…:blush:

1 Beğeni

Stil olarak Imperial Stout denediniz mi? Baltika İmperial Stout %10 alkollü az köpüklü baskın kahve ve bitter tatlı 50 IBU civarı acılıkta bir bira.

“İlk muntons kitimi kurdum” demişsiniz ilk kitinizi mi kurdunuz yoksa Muntons markasından mı ilk kitiniz? Çünkü bu hobiye yeni başlıyorsanız %7-8 üzeri bira yapmadan önce epey okumanızı tavsiye ederim. Yüksek alkollü bira yapmak hem maliyetli, hem farklı zorlukları farklı gereklilikleri var hem de kovada/şişede daha uzun olgunlaştırma gerektirebiliyor. Her şeyi doğru yapsanız bile beklerken birasız kalıyorsunuz yani.

Her şeyden kastıma şöyle örnek vereyim. Normal kit birasında mayayı şıranın üzerine direkt serpseniz olur ama yüksek alkollü biralarda yüksek OG değerinden ötürü başlangıç için maya kültürü(yeast starter) tavsiye edilir.

Orta alkollü bir kitte kovayı çalkalamasanız bile olur ama yüksek OG li reçetelerde mayaların gelişimi ve sağlığı için akvaryum pompası ve hatta saf oksijen tüpü kullanmak bile gerekebilir.

Orta alkollü kitlerde mayalar alkol tolerans değerlerine pek yaklaşmazlar bile ama yüksek alkollülerde mayayı da buna göre seçmeniz gerekir.

Ben gözünüzü korkutmak için yazmıyorum bunları. Özellikle ilk kurulumlarınızdan biri olacaksa bu daha iyi araştırmanız için yazıyorum :slight_smile:

Edit: Bakın hatta şu başlığı ben açmıştım bana verilen cevapların size de yardımı dokunabilir.

3 Beğeni