sıcaklığı sabit tutamıyorum

(Prost! Weissbier) #1

Mexican Cerveza kitimi 19unda kurmuş bulunuyorum ama ısıyı kontrol edemiyorum malum yaz ayı ve çok sıcak geçiyor. ne buz ne stator kutu hiç bişey işe yaramıyor bende çözüm olarak kovayı boşalttığım buz dolabına koyuyorum ancak bu şekilde de çok düşmeye meyil ediyor. 20 derece civarına gelince çıkartıp dışarı alıyorum etrafına buz kasetleri koyuyorum ancak gün içinde işte olduğum için gelene kadar erimiş ve ısı tekrardan 25 26 derecelere çıkmış oluyor. yardım yardım.

ayrıca ısının çok değişken olması tadını etkileyeceğini düşünüyorum.

(Eşşekkadaradam) #2

Buz kasetleri yerine strafor kutu içine 5 litrelik donmus su koyarsanız ise yarayabilir. Bu sicaklarda ancak o benim derdime çare oluyor

(Mehmet) #3

Ortam sıcaklığı 26-27 derecede, strafor kutu içine iki adet 50cl donmuş su dolu pet şişe kutu içi sıcaklığını bir gün boyunca 20-22 derecede tutuyor.

(Ezio Auditore) #4

Boş buzdolabınız varsa bu eziyete gerek yok. Doğru anladıysam. Termostat alın otomatik sabit tutsun buzdolabını…

(Fuat Şengül) #5

Yabancı bir sitede basit bir düzenekten bahsediliyordu, denemenizi öneririm:
Ancak ön şart olarak düşük nem ve havalandırma önemli, yani kıyı şehirlerinde yaşıyorsanız pek işe yaramayacağı yazılmış.

Kovayı leğen vs. geniş bir kabın içine koyup bu kabı su ile dolduruyorsunuz, (5-10 cm kadar)
Tercihen siyah renkli bir t-shirt’i kovaya geçirip, t-shirt’in alt tarafının suya girdiğine emin oluyorsunuz. (siyah olması ışık geçirmemesi için)
Bir de mümkünse bu düzeneği hava akışı olan bir yere koyuyoruz, veya küçüğünden bir fan ile hava akışı üretiyoruz.

T-shirt yavaş yavaş suyu yukarı doğru çekip devamlı buharlaşmasını sağlıyor,
hal geçişi sırasında harcanan enerji sebebiyle de buharlaşma olan yüzeyde ısı kaybı yaşanıyor. (ben 5 derece kadar düştüğünü ve devamlı orada durduğunu gördüm)

Bu yöntem aslında terleyip soğumamız ile birebir aynı mantığa dayanıyor, deneyin derim.