Sıcaklık değeriyle savaşmak/acil yardım

(Lab.tek) #1

1.Kovada sparkling ale var.diğerinde Lager.(Lager ın 12 litresi damacanada,10 litresi kovada.10 litrelik te strafor kutuda 17.5 ta sabit.ama damacana mecburen 22 lere cikti) Hava çok sıcak. Oda 25 derece,kovayı ancak 22 de tutabiliyorum.Sparkling ale 10 gun oldu.şişelesem çok mu erken olur?en azından Lager ı riske atmamis olurum.yardım lütfen!!!

(Lab.tek) #3

Bu arada Ölçüm yapamam mezürüm kırıldı :frowning:

(Lab.tek) #4

Tam olarak şöyle;sparkling ale 10 gundur 20 derecede sabit kaldı. Bugün sadece 22ye çıkmış. Lagerı 3 gün oldu kurali.2 gündür 20 derece bugün 22 ve bugünden sonrada ısıyı düşürmek çok zor olacak.

(Ezio Auditore) #5

Çok da gerekli değil. İdeal sıcaklıkta mayalanmış zaten. Şu anda sular durulmuştur içeride. Kaldı ki 22 derece bile kötü sayılmaz. Ben lageri sürekli 22 derecede yapmıştım. Gayet de güzel bira çıktı. Ama mutlaka ısıyı stabil hale getirecek bir çözüm üretmeliyiz.

(Lab.tek) #6

Ben aceleyle anlatamadım sanırım. Lagerı 3 gün oldu kuralı. Gündüz işe gittiğim için sabit tutmak çok zor olacak.daha baştan düzensiz giderse kötü olacak diye endişe ediyorum.yedek kovam yok.o yüzden sparkling ale i 10.gününde şişelesem de kovaya Lagerı alsam ve strafoda sabit tutsam.sonuçta önümüzde 3 hafta bir zaman var.çok uzun.

(Ezio Auditore) #7

Bence hiç uğraşmayın bu kadar. Oksitlenme riski de var sonuçta aktarmalarda. Her gün 1-2 tane damacanaya yapıştırın buz kartuşlarını o iner gene 20 ye. Ayrıca güzel de bir deney yapma fırsatı doğmuş size işte ne güzel. Farklı derecelerde mayalanan biralardaki tat farklarını deneyimleme şansı bulacaksınız. 22 derecede de gayet güzel Lager oluyor. Bu arada Lager derken Lager kitinden bahsediyorsunuz diye düşünüyorum. Lager mayası kullandıysanız bir kitte zaten baştan kaybettiniz :smile:

(Lab.tek) #8

Lager mayası bilerek kullanmadım. Olurda 15 derecelerde tutamazsam diye…kit mayasiyla kurdum.evet haklısınız, güzel bir deneme olacak.yalnız yine küçük bir sorun var.hafta sonu kova boşa çıkacak.ve ben Lager kiti kovaya aktarma planindayim. Hem 2.fermentasyon gibi olur.ama bu kezde fermentasyon karmaşası olacak gibi…tam bir kararsızlık :worried:

(Ezio Auditore) #9

Bence hiç uğraşmayın. 22 derecelik bile çok iyi olacaktır. Dediğim gibi aradaki farkı göreceksiniz. Belki maya tadı 22 derecelikte daha geç kaybolacak. Onu deneyimlemiş olacaksınız. Diğerleri ile de karşılaştıracaksınız tat olarak. Olgunlaşma sürelerini bile göreceksiniz farklı derecelerde mayalanan biraların. O yüzden bence rahat bırakın Lageri. Yazıktır takılsın mayalar mutlu mesut işte.

Boşalan kovaya başka bir kit kurarsınız, daha iyi…

(Lab.tek) #10

Haklısınız. Mayalar bizim kıymetlilerimiz :slight_smile: bozmayayim rahatlarini.