Sıcaklık değişimi

Herkese selamlar ilk kitimi alıp bu zevkli işe başladım. Başlangıç seti,ölçüm seti ve şişe fıskıyesi aldım. Başlangıç seti ile beraber gelen Brewmaker Pilsner Bira Kiti 1kg şeker ile kurulumu yaptım her şey yolunda gitti. Mayalanma başladı gaz çıkışı güzel. Kurulumu tamamladığımda sıcaklık ölçümü yaptım 20c ölçtüm tam ayarında su eklemişim :slight_smile: ( Dolapta hazırladığım sular saolsun) Yalnız ertesi gün bu 22c ye çıktı 23c ye doğru çıkma eğilimi gösterdi. Noolur noolmaz diye buzlukta hazır tuttuğum buz kartuşlarını çevresine yerleştirdim ve 20c ye inmesini başardım ve uykuya yattım. Sabah kalktığımda tekrar 22c ye gelmişti kartuşları yenileriyle değiştirip 20c ye tekrar getirmeyi başardım. Sorum şu bu 2c lik değişim bazen olabiliyor evde olmuyorum kartuşlar eriyor ve sıcaklık yükseliyor. Sizce 20c ye elimden geldiğince getirmeli miyim? yoksa kendi haline bırakıp 22c de mayalanmanın bitmesini mi bekleyim ?

Uğraşmak zor geliyorsa 22 derece zaten ideal sıcaklık aralığının içinde böyle mayalanmaya devam edebilir. Ara ara sıcaklık değişimlerini kontrol etmekte fayda var 24-25i geçmesin sıkıntı yok.

1 Beğeni

Uğraşmak Sorun değil Uğraşırım ama bu 2c lik değişim mayalanmada sorun yaratır mı? Onu merak ediyorum…

Merhaba,
İlk pilsner kitimi deneysel kurgulamıştım. Yani extrem durumlar ne getirecek ve neyi engelleyecek sorularını ilk kurulumda görmek istedim ve bir kit fedasına kendimi hazırlamıştım. Mountons Pilsen ve kit mayası ile Mayalanma başlangıç sıcaklığını 34 C de yaptım. Evin sıcak oluşu sebebiyle , bir yalıtım sandığı imal etmeme ve düzenli buz kartuşları ile takviyeye rağmen fermenter sıcaklığı ısı aralığı ikinci günün sonunda 21-26 C ( +/- 5C değişim ! ) oldu. Bütün olumsuz koşullara rağmen 3 hafta sonunda birama kavuştum. Şişeleme sırasındaki tadımda yoğun maya kokusu ve meyve tadları, şişelemeden 10 gün sonra yerini daha dengeli bir biraya bıraktı. Yani endişelenmenize gerek yok, ancak tabiki en doğrusu arzu edilen kontrollü sıcaklık seviyesinde en az ısı değişimi ile bira yapmak. Şu anda 2. kitim pale ale-gluten free , bunu tam olarak kitabına uygun biçimde mayaladım ve sonuçlarını ilerde paylaşacağım. Kolay gelsin, afiyet olsun.

2 Beğeni