Sıcaklık hakkında

kitimi yeni kurdum ve kova üzerindeki termometre 8 derece gösteriyor.Ortamın ve eklediğim suyun sıcaklığı 23 derece civarı kovadakı termometreye ne kadar güvenmeliyim.Bu arada ölçüm setine sahibim hazırlık aşamasında unuttuğum için sıcaklığı ölçemedim ,örnek alıp sıcaklığı ölçmem mümkün mü?

not: kovada gaz çıkışı var.

1 Beğeni

mayalamayı 23 derecede yaptıysan sorun olmaz.kovayı yada musluğunu açıp hava aldırman pek tavsiye edilmez.ayrıca kova üzerindeki termometre anlık sıcaklığı doğru göstermiyor.

1 Beğeni

Ben kovayı bulundurduğum ortamın sıcaklığını ölçüyorum. Bir kavanoz su koydum oraya, dijital term. ile ölçüyorum şimdiye kadar kova üzerindeki ile farklı oldu. Emin değilim ama kova içindeki faaliyet ve hacim o ısı farkını yaratıyor olabilir. yani 1-2 derece ama sınır değerin dışına çıkmıyorsa yani ortam sıcaklığı harici ölçümde 24-25 çıkarsa ve kovada değer okuyamazsak o zaman sorun var deriz herhalde. Ama o sıcaklıklarda istenmeyen tatlar oluşmasına sebep oluyormuş. Sonuç olarak benim gözlemlerime göre zaten kova diğer ölçümden hep yüksek gösteriyor.

Ortam 23 dereceyse kova nasıl 8 derece olabiliyor?
Kovanın en az 21 falan olması lazım bu durumda

Termometrenin 7-8 gösteren kısmı bende de sıkıntılı, telefon flaşıyla falan bakarsanız asıl sıcaklığını görebilirsiniz kovanın

1 Beğeni

cevabı burda buldum.termometreye yanlış bakıyomuşum.:grinning:

kiti kurduğumuz gun hava guzeldi kova sıcaklığı 22 derece ıdı 3 4 gun 21 20 derece cıvarında ıdı ama son 5 6 gundur sıcaklık 16 17 dereceye kadar düştü.sizce bir sıkıntı olur mu ? 20 gun sonunda şişelemeyi planlıyoruz.

Kit nedir? Normalde alt sınır 12 13 derece. Bunun altına düşmedikçe mayalar çalışır ama fermamtasyonun bitmesi normalden uzun sürebilir

17-20 civari tutun…

Muntons pilsner kit kendi mayasi ile kurduk.havalar sogudugu icin derece de 16 17 kadar dustu.ama ilk 3 4gun 21 20 civarinda idi.5 martta kurduk 20 martta siselesek olur mu sizce ? Yoksa derece dustugu icin 30 marta kadar beklesek mi ?

Çok düşmemiş ama en sağlam yol ölçüm almak ya da 3 hafta beklemek

cok bir sey farketmez. tabii siz bilirsiniz.

Dun gece siseleme yaptik ama ne yazikki hava kilidini kovanin ustunde unutarak dolum yaptik.cok gec farkettik.kovanin icine hava kilidindeki su akti.bu durum bi terslik yaratir mi ?

Kaynamış veya steril su olduğu büyük ihtimalle bir etkisi olmayacaktır, olan olmuş zaten, rahat olun :slight_smile:

1 Beğeni

Arkadaşlar merhaba. Ben henüz yeni başladım, İlk başlarken ölçüm yapmadan kiti kaynar suyla karıştırıp üzerini 23 litreye tamamladım. Yaklaşık 5 saat kadar 26 gösteren derece şimdi 21 lerde sabit duruyor, sizce sıkıntı var mı?
Diğer bir konu hava kilidini taktım,yaklaşık 3 gündür çok seri olarak gaz çıkışı var ve eşitlediğim su tek tarafa toplandı sizce ne yapmalıyım?

Herşey gayet normal görünüyor, gaz çıkışı olduğu sürece kilit eşitlenmeyecektir. Isıyı da 18-22 aralığında tutarsanız güzel bir biranız olacaktır.

Sadece beklemelisiniz

Teşekkür ederim , bekleyip görecez umarım ilk denemeden iyi sonuç alırım

1 Beğeni