Sıcaklık ile mücadele

(Tufan Pakgun) #1

Merhaba arkadaşlar.
İstanbulda deniz kenarında ikamet ediyorum ve şu an evimdeki sıcaklıklar 30c. Kit kurmak için oldukça yüksek. Belki çözüm olur diye 2cm lik bir sert köpükten bir kutu yaptım ve kenarlarını tamir bandı ile izole ettim. bu sistemle kutu içeriğini 22 derecelere çekmek için ne yapabilirim. 3-4 tane 1,5 litre buz koysam yeterli olur mu?

(Basar) #2

Merhabalar benim de kutum 2cmlik sert kopukten 3 4 tanesi yeterli oluyor genelde sicaklik durumuna gore bazen 1tane de 50lik pet koyuyorum ilave olarak.

(Levent Bali) #3

ben yaptığım kutuya (3cm gri strafor - beceriksizlikten üstten yalıtım çok başarılı değil :slight_smile: ) 3 adet 1.5 litrelik su şişesi dondurup koyuyorum, ortalama 21.5 derecede oluyor 12 saat boyunca.

(Tufan Pakgun) #4

hava devir dağimi için fan koydunuz mu? birde buzları hanı yeremi koyuyorsunuz, farklı köşelere mi koyuyorsunuz?

(volkan) #5

benim kutum depoya dönmüş küçük wc de duruyor, çık sıcak bir yer değil, sarı straforlardan yaptım, iç yüzeyine de ısı yalıtım torbalarından ekledim. Altta şişelerden süzülen nemi alması için eski bir havlu var. 2 adet 1,5 luk dondurulmuş pet ile 20C yi 24 saat boyunca tutabiliyorum. daha doğrusu sabah yeniliyorum buzları, gece saati zaten daha serin olduğu için ertesi sabaha kadar yetiyor. Şişeleri karşılıklı köşelere yerleştiriyorum.

(Levent Bali) #6

fan filan koymadım,
iki kova sığacak büyüklükte (tutankamon mezarı gibi :slight_smile: ) bir kutu zaten, iki kovanın arasına yerleştirdim.

(Tuvan) #7

İzmir’de yasayan birisi olarak en etkili ve takibi kolay cozum butikbira’da satilan sogutucu canta.3 adet 1,5 lt’lik donmus suyla 16 dereceye kadar iniyor.Nerdeyse 18-20 saat gidiyor bu sekilde ve max 20-21 dereceye cikiyor.Yakinda w34/70 maya ile orjinal lager yapmayi deniycem 6-7 sise ile 10-15 derecelerde tutmaya calisicam sicakligi.

(Tufan Pakgun) #8

Size katılıyorum en etkili ve kolay yöntem sağutucu çanta, fakat bence fiyat yüksek neredeyse mini buz dolabı fiyatına satılıyor. Biraz daha uygun fiyatlı olsa onu tercih ederdim.

(Tuvan) #9

Fiyat konusunda basta ayni tereddutu ben de yasadim yaklasik 40-50 tl harcayarak 5 cm xps kopukten yalitimli bir kutu da yaptim fakat sira bu yaz sicaklarinda siselerin de ortalama 20-22 derecede bekletilmesi mevzuna gelince orda zorlandim.Cunku hem kova hem siseler isin icine girince 3-4 saatte bir surekli buzlu sise takviyesi gerekiyor ki bu durumda ayni gun evden cikmamaniz lazim.Ben 2 gun evde olmasam max 23-24 dercelere cikar canta ici sicaklik ki denedim.Sonucta maliyet tabi ki bu isin en onemli kismi , bizler hem ucuz hem lezzetli urunler uretmek istiyoruz fakat calisirken ve disarisi 40 derecelerdeyken 12 saatte bir buz takviyesi bana yeterli gelmedi.Ayrica canta yaklasik 24 siseyi tabanina rahatlikla aliyor ve 2 sise buz ile rahatlaikla 18-20’lerde 12 saat kaliyor.Cool brewing’in sitesine de bakarsaniz canta zaten butikbira’nin sattigi fiyata satiliyor.

(Tufan Pakgun) #10

Peki soğutma çantası 46 adet şişeyi içine alabiliyor mu?

(bar) #11

en güzel çözüm bir buzdolabı bulmak. ben dış termometre ve bir buz dolabı ile 20derece sabit sıcaklık sağladım. şişeler üst rafta kova aşağıda duruyor. tabi buzdolabı koyacak yeriniz olması gerek ki bu her zaman olmuyor.

(Tufan Pakgun) #12

Kurulumu yaptım bakalım ne olacak. yaklaşık 4 saattir kutu içerisi 19 derece. kutuda 3x1,5 LT pet su şişesi var. Şerbeti 20 derecede mayaladım. Şimdiden hava kilidindeki su co2 basıncı ile dışa doğru ilerlemiş.

(Tuvan) #13

Valla ben 24 tane sigdirdim , eger arasina bir aparat koyarsaniz mesela karton veya plastik gibi , o zaman sigar iki kat olarak.

(Tufan Pakgun) #14

Son durum gayet iyi hatta fazla iyi :Polar battaniye yazında işe yarıyormuş :slight_smile: :. şişedeki buzlar tam erimemişler ve şu an kova üzerindeki derece 16 c gösteriyor. Termal sensörlü derece ile yaptığım ölçümlerde ise 19 derece.Gaz çıkışı gayet iyi fokurdamaya başladı. Bu arada kurduğum kit MASTER PİNT CZECH PİLSNER maya üzerindeki açıklamada 20 25 derece arasında 10 gün fermantasyon devam ederi yazıyor. Bu sıcaklıklarda problem çıkarmı.