Sıcaklık konusunda öneri

Merhabalar…

Başlangıc bira seti aldım ondan cıkan urunu kullanarak biramı yapıcam fakat yapıcagım odanın sıcaklıgı 24- 25 c segrediyor. Kapalı balkonda yapmayı dusundum birde. Ankara kış havasında bi anda cok fazla düşüp gunes gorunce epey ısınıyor.

Balkona strafordan kutu yapmak mı yoksa oda da legen koyup kovanın altına onu sogutmak mı daha mantıklı olur. Başka önerileriniz varsa da cok sevinirim.

Teşekkürler

Gece/gündüz ısı farkının çok olmayacağı yeri tercih edin.

Odaya strafor kutu + buz ya da balkona strafor kutu + sıcak su torbası :slight_smile: Sıcaklık farkı da çok olmasın.

Forumda birinin yazdığı (hatırlayamadım) şu yöntemi size de önerebilirim:
Evin içinde mümkün olduğunca güneşi direkt görmeyen, kaloriferlerden uzak bir yeri gözünüze kestirin.
Başlangıç setinden gelen büyük koliyi atmayın, yırtmayın (atmadınız değil mi :wink: )
Açtığınız kolinin kapaklarını düzleyip sabitleyin, kovanıza üstünden geçirin.
Hava kilidinde değmeyen, basit bir ısı yalıtım kutunuz olmuş olacak.

Koli kapaklarını sabitlemek ve araları/boşlukları kapatmak için şunun gibi bir bant işinize yarayabilir (ben öyle yaptım):
http://solutions.3m.com/wps/portal/3M/en_US/Adhesives/Tapes/Products/~/3M-Value-Duct-Tape-1900?N=5472497+3291638463+3293241818&rt=rud
Tüm yapı marketlerde benzerleri bulunur.

Soğutmak için, 0.5lt’lik pet şişe suların en ucuzlarından (kova başına :slight_smile:) 8-10 adet temin edin.
Bunları buzluğa koyun, donsunlar.
Donmuş olanları soğutmak için kullanabilirsiniz.
Oda sıcaklığına bağlı olarak, donmuş pet şişeleri kovanın çevresine, kovayla temas edecek şekilde dizin.

Kutunun çıkıntılarına denk getirecek şekilde kova çevresine 3-4 tane dizerseniz kutu kolaylıkla kapanır.
Acil durumlarda ikişer tane de dizebilirsiniz.
Eridikçe ortamı ıslatmamaları için şişelerin altına birkaç yaprak kağıt havlu koyabilirsiniz.
Isı yalıtımını bir nebze iyileştirmek için kovanın altına naylon bir malzeme (örneğin; çöp poşeti) serebilirsiniz.
Daha da arttırmak için (sonraki safha olabilir) kutunun çevresine kalın naylon ya da (XPS strafor gibi) izolasyon malzemesi yapıştırabilirsiniz.

Eğer (benim gibi) gün boyu evde değilseniz, sabah çıkmadan oda sıcaklığını kontrol ederek gereken sayıda donmuş pet şişeleri yerleştirin.
4-5 adet pet şişe örneğin; belirttiğiniz sıcaklıklardaki odada, kova üzerindeki kristal termometrenin gösterdiği değerleri (bir süre geçtikten sonra) 20 C civarına düşürebilir.
Akşam geldiğinizde erimiş şişeleri ortam sıcaklığını kontrol edip buzluktan yenileriyle değiştirin.

Gün ortasında kutuyu açıp sıcaklığı kontrol edebilecek biri daha varsa, enfes…
Bu şekilde kabul edilebilir sıcaklık değerleri arasında minimum yalpalamayla kovanızı soğutabilirsiniz.

Oneriler icin cok tesekkur ederim. Balkon yerine kileri tercih ettim. Gokhan hocam sizindediginiz gibi kutu yerine legen kullandım icine bir miktar su koyarak kalipli buz yerlestirdim. Fakat o buzlu aletlerin direk kovaya teması sıkıntı olmaz mı? Bilemediğim icin bosluk birakarak koydum suyu sogutuyor sadece. 3 saat oldu mayalayalı bakalım ne olacak =)

Tekrar cok tesekkur ederim onerileriniz icin.