Sıcaklık Ölçümü Hassasiyeti-Fermantasyon

(Ata) #1

Selamlar. Bu konu ile ilgili forumda arama yaptım ama maya çalışımı-sıcaklık ile ilgili bir çok bilgi olmasına rağmen benim spesifik sorunumla ilgili bir çözüm bulamadım.

İlk denememde yüksek sıcaklığı dikkate almadığımdan hoşuma gitmeyen bir tat elde etmiştim. İkinci kitimi, soğutma çantası kullanarak dün akşam 6’da kurdum. Kovanın üzerindeki termometrenin bir süre doğru sonuç vermeyeceğini biliyorum ancak yine de fikir versin diye takip ettim. 23 dereceden başladı yavaş bir şekilde 21’e doğru indi. Ancak kit kurulumundan üç-dört saat geçmesine rağmen gaz hareketi başlamadı, hava kilidindeki su dengesi hiç bozulmadı. 21 derecenin mayaların çalışması için yüksek olmadığını bilmeme rağmen, denemek için soğutma çantasını açtım ve içindeki dört adet 1LT’lik pet şişe içindeki buzu çıkardım. Çok kısa süre içerisinde (15-20 dakika) hava kilidindeki denge değişmeye başladı. Bu sabah uyandığımda ise bu denge tamamen suyun çıkış tarafına yaklaşması şeklindeydi. Yani fokurdama başladı başlayacak :wink: Ancak kova üzerindeki termometre 25 dereceyi gösteriyordu. Daha önceki yüksek sıcaklık fiyaskosundan dolayı sıcaklığı hassas ölçmek için hava kilidini çıkardım (kovadan ciddi bir gaz çıkışı oldu) ve delikten içeri akvaryum termometresi soktum. Bu termometre 24.5 dereceleri gösterince hava kilidini tekrar taktım ve sıcaklığı tekrar düşürmek için buzları yeniden koydum. Bu işlemin ardından iki saat geçmesine rağmen akvaryum termometresi 23.5 derecede ve hava kilidi dengesinde en ufak bir oynama yok.

Biraz uzun oldu ama benim sorum şu: Şu anda sıcaklık 23.5 derece görünüyor. Buzları çıkartıp soğutma çantasının kapağını açınca hava kilidindeki su dengesi aniden değişiyor. Ancak sıcaklık doğal olarak artıyor. Buzları koyup sıcaklığı düşürünce su dengesi oynamıyor. Ya ben sıcaklık ölçmede bir hata yapıyorum (ki her iki termometre de aynı değeri gösterdiği için sanmıyorum) ya da benim anlayamadığım başka bir sorun var. Kovada ya da hava kilidinde sızdıran herhangi bir yer yok.

Düşük sıcaklığın maya çalışmasını yavaşlattığını biliyorum ama 25-26 derecelere çıkmak istemiyorum. Acaba gaz çıkışının başlayana kadar sıcaklık artışına izin versem, daha sonra buzları koysam olumsuz etkisi olur mu?

Bu konuda tecrübesi olan ya da yardımcı olabilecek birisi varsa çok sevinirim. Afiyet olsun :grinning:

(Şişede Enaz BİRAY) #2

Mayanızı muhtemelen direkt sıvı üzerine serperek kullandınız?
Bu sebeple uyanmaları zaman alabilir, bu zaman 48 saati geçebilir ama yinede uyanır.
Hava kilidinde harekete takılmayın şeklinde baya konu başlığı bulabilirim size ama bunları zaten okuduğunuzu iddia ediyorsunuz.
Kovadan kilidi çıkarıp ciddi gazı kaçırmışsınız, bu gazın yeniden oluşması 2 saati geçebilir haliyle.

İyi bir bira içmek istiyorsanız ve maya ALE ise ısınızı 20 dereceye sabitleyin ve gerisini mayalara bırakın. Bu kadar çok kurcalayarak yine meyve aromaları ön planda bir sonuçla karşılaşacağınız kuvvetle muhtemel.

Hava kilidi fokurdamış fokurdamamış hiç önemi yok, mayalara yapacakları işteki başarıları konusunda insanlardan daha çok güvenin.