Sıcaklık yükselmesi sonucu duran fermentasyonun bir müddet sonra tekrar başlaması olası mıdır ?

(Ahmet ) #1

Arkadaşlar herkese selamlar saygılar.
19 Temmuz’da soğutucu çanta içinde 25 derecede kurduğum muntons buğday kitimde ayın 20’sinde fermentasyon sıkıntısız bir şekilde başladı.

21-24 temmuz arası şehir dışına çıkmam gerektiği için, soğutucunun içine 3 adet 1.5 ltlik donmuş şişe koyarak, sıcaklığı 22 dereceye getirdim.

Ne var ki, evdekilere buzlu şişeleri değiştirmelerini, dereceyi kontrol etmeleri söylemeyi unuttum.

Eve döndüğümde krausenin düzgün bir şekilde oluştuğunu gördüm ama buğday birasında olması gereken o yüksek gaz çıkışından eser yoktu. Derece 28 civarlarındaydı. Kovanın kapağını açınca görüntü ve koku gayet normal geldi. Buna rağmen bu kovanın çöp olduğunu düşündüm ancak kaybedecek bir şeyim olmadığından ayın 25’inde eskiden kalan buğday birası kitinden çıkan mayayı içine atıp, dereceyi de 24 civarlarında tuttum.

Son 2 gündür kovadan gaz çıkışı başladı dakikada 4 5 kez.

Sorum kısacası şu, beyhude bir uğraş mı veriyorum ?

Teşekkürler yorum yapacak arkadaşlara.

(Hasan) #2

Mayalar yüksek sıcaklıkta durmazlar, aksine hızlı çalışırlar. O nedenle siz baktığınızda çoktan işlerini bitirmiş olabilirler. Yapmanız gereken hiçbir şey yapmamaktı :slight_smile:
Ayrıca forumda çok sık yazıldığı üzere, gaz çıkışı fermantasyonun tam anlamıyla bir göstergesi değil. Sonraki kitleriniz için hidrometre almanızı şiddetle öneririm. Sadece alkol oranını değil, fermantasyonun durumunu da takip edebilirsiniz.

(Ahmet ) #3

Teşekkürler cevabınız için,

Peki sonradan eklediğim mayanın etkisi sizce ne olur ? Fermentasyon bitmişse mamaları kalmayacağından etkisi olmaz gibi düşündüm ama tat ve koku da farklılık yaratır mı acaba ?

Bir sonraki kitimle beraber hidrometre siparişimi bir iki güne vereceğim, sanırım ölçüm sonucu anlayacağım sonucu ve olursa nasıl bir bira ortaya çıkacağını :slight_smile:

Sonucu da buraya tekrar yazarım aynı durumda kalan arkadaşlar faydalansın diye.

Teşekkür ederim tekrar.

(Şişede Enaz BİRAY) #4

Bu ilave maya veya ikinci paket maya mevzularıyla sık sık karşılaşılmaya başlandı
Kim soktu bu fikri aklınıza ey ahali…

Neden, hangi akla hizmet attınız mayaları?

(Atilla Buğday) #5

Bende ilk kitimi 50 derece felandi mayaladigimda acelecilik 4 saat sonra gaz çıkışı başladı ilk kit ve mayası 48 saat sonra kitapçıkta 15 - 25 ibaresi gördüm hatta butik biraya mesaj attım og FG alın dediler ama fermantasyonda sıkıntı yoktu aklıma sumerler geldi biranın efendileri dedim bunlar hidrometremi kullandı bekledim 7.gün gaz çıkışı ortalama 3.47 saniye idi 2.fermantasyon denen bişey varmış o ara gördüm bunlar tortudan kurtulmak için yapıyormuş tortu dedikleride maya ve şeker yada malt buna kiyilirmi ama butik birayla mantigim biraz kavga etmiş olsada mantigimi tercih ettim 2.fermanteyi gerceklestirdim dipte kalan tortuyu kısmen yarıya kadar alıp 2.fermanteye ekledim kullandığım şeker 600 gram dı 1. fermanteden 3 şişe numune aldım şişe başı 4.7 gram kup şeker kullandım direk şişeye attım tam 14.gün fermante 4 dakikaya indi 4.07 saniye bunlara aynı gramajda küp şekeri eritip siselemeden önce verdim siseledim kapattım 1. Fermanteden kalan yarım tortuyu sakladım hatta yarısını telef ettim

Sonuç
1.fermantede aldigim 3 şişe 3.günün sonunda tortu kısmen çöktü ve içtim koku güzel tad şerbetci otundan kaynaklanan acimtrak bir tat şeker tadı sıfır ticari biralarin hafif isinmis hali olarak aklınızda calandirabilirsiniz
2. Fermante 14. Gün sonunda 1 şişe numune olmak üzere toplamda 40 şişe aldım numuneyi son şişe olarak aldım 3 saat dolapta beklettim 0 asit %4 alkol tadı muhteşem fakat şerbetci otu acısı belli koku muhteşem dün sonuncu siselerimi içtim bugün en ucuz ale kitin siparişini verdim
3. Şu an elimde 2 litre sıvı maya var tahminimce 75 litre kiti kopurtur ve 3 günde bir çoğalıyorlar
Ben daha 1 aylık biracı değilim ama bu sonuca ulaştım yazımı uzun tuttum çünkü aciklanmazdi özetine gelirsen maya hücrelerinin ölümü kolay değil ya çok eksilerde yada çok artilarda tutacaksin evrim gecirmemeleri içinse kurallarına uyacaksin koku ale mayalarin geninde varmış egerki sicakliklarinda uzun süre değişim olursa ki ben 48 saatten sonra 24 dereceye dusurdum
Bilmiyorum arkamda ilahi bi güç yoksa mayalarin zeki ve dayanıklı hücreler olduğu kanaatindeyim inşallah ilerde acemiliklerimi atlatirsam uzun zamandır üzerinde durduğum okuduğum merak ettiğim ruyalarima giren dna konusuyla bilgilerimi pekistirip ale + lager tarzı maya yapmayı düşünüyorum hem tatlı hemde hırçın kim istemezki :slight_smile: