Sıcakta arpa şarabı yapmak

(mehmet ) #1

Selamlar, 26C sıcaklıkta demlediğim arpaların 2.fermantasyona geçirirken tadına baktım. Şarap olma yolunda emin adımlarla ilerlediğini gördüm. Bir süre sonra şişelerken ve şişeleri açınca, 26C’de bira yapınca ne olacağı konusunda sizi iyice bilgilendireceğim. saygılar :slight_smile:

(Sercan ) #2

Hocam tam tahıl mı yapıyorsunuz? Ben 26-27 derecede buğday birası kiti kurdum ve 10. günde içmeye başladım. Bugun 12. gündeyim ve tadı gerçekten güzel.

(mehmet ) #3

Tam tahıl evet. Bu aralar ölçüp şişeleyeceğim. Ölçüm için aldığım miktarı da içip son durumu söylerim. Umarım tadı düzelir. Yoksa yaz boyu 5l lik reçete testlerime ara vermem gerekecek.
İçerik:
Pale ale maltı %80
caraaroma,carafa
Buğday maltı, kavrulmuş arpa (irish stout)

(Taylan Özdere) #4

Arpa şarabı (barleywine) aslında yüksek alkollü bir bira stilinin de ismi. Bir an onu yapıyorsunuz zannettim :smile:

Barleywine stili hafif meyve notaları içerse de pek şaraba benzemez. Daha çok yüksek alkollü, İngiliz tipi ale tadına sahiptir. Headcracker falan yaptıysanız iyi bir fikir verir.

(mehmet ) #5

Headcracker ı sonbaharda denerim. ilginç olacağından eminim.
Benim yaptığım biranın tadı gerçekten de şarabı andırdığından şarap demiştim. Kavrulmuş arpa ya da buğday maltının oranını (%3 ve %10) bu testimde arttırmıştım. ondan kaynaklandığını sanmıyorum. ama, bekleyip göreceğim.

(mehmet ) #6

Ctesi akşamı şişeledim. Hava sıcakken numune aldığım birayı tattım. Pek bir şeye benzemiyordu. Ama, şaraplığı geçmiş gibiydi. 16 gün 1. fermentasyon, 7 gün 2. fermentasyon. şişelerken tortu filan yok.

Bir de şişeleri açtıktan sonra sonucu yazacağım.

(kagan) #7

Açtınız mı?
Aynı durumu yaşayacak biri olarak sonucu merak ediyorum:)