Sıfır Maya Dolabı Almak

Hazır almak isteyenler için, sıfır maya dolabı var mı piyasada ?
Şöyle aşı dolapları var:Aşı dolabı
uğur aşı dolabı
bunlar 1-10 derece arası sabit tutuyor, lager mayalar için ideal ama ale mayalar için böyle bir dolap yok sanki piyasada

30 lt kova bu küçük aşı dolabının iç ölçülerinden büyük. İlla ki sıfır almayı planlıyorsanız Uğur’un muhafaza dolaplarına bir bakın derim.

Bu sıcaklık aralığı hiç bir tip bira için uygun değil. Bildiğim en düşük Lager o da 12-15 derece. İkinci el şarap/bira dolapları daha uygun.

1 Beğeni

emin misiniz 12-15 olduğuna? Ben çoğu yerde 3-10 derece okuduğumu hatırlıyorum, mesela şurada 8-12 demiş
http://www.brewjacket.com/how-to-lager-a-beer-in-5-steps/

"This usually means a temperature range between 48º F and 55º F depending on the strain "

şimdi buldum

With most lager strains this temperature range can be anywhere from as low as 38° F to as high as 60° F,

38-60 Fahrenheit 3-15 santigrat derece arasına denk geliyor.

İkinci el şarap/bira dolapları da sanırım 1-10 derece arası gördüğüm kadarıyla, onlara da termostat takmak gerekecek ale için, yoksa gerek yok mu?

bende vestelin şarap dolabı var 5-18 derece arası calışıyor ama ale çinde uygun cünkü 18 dereceye getirdiğimde en azından şişler için 19-20 derece arası olcumler aldım

1 Beğeni

Lager mayası olarak sitede satılan W-34/70’den söz etmiştim. Açıklamasında 12-15 derece bu maya için ideal deniyor.
Sıcaklık ayarı için yine sitede satılan dijital termostat’ı kullanabilirsiniz. Tabi dolabın belli derecelerde çalışması gerekli ki cihaz ısıyı istenen şekilde sabitleyebilsin.