Sıfır Şişe Temizliği

(Bekir Dilsiz ) #1

İlk kitimi kuralı 2 hafta oldu. Gaz çıkışı bitti. Önümüzdeki haftasonu şişeleyeceğim fakat temizlik konusunda aklıma takılan bir şeyler var. Ben şişeleri butik biradan aldım yani sıfır şişeler. Onları temizlemek için pwb’ye gerek var mı ?Yoksa sadece starsan yeterli olur mu ?

(Emre Şahin) #2

starsan yeter pbw ye gerek yok

(Murat Uyar) #3

Sanitasyon aslında bir disiplin olmalı, her ne kadar daha önce kullanılmamış şişeler olsa da , bence pwb nin tadına bakmaları gerekir.
bu hobi, ilginç, yaşamadıkça yazılanlar bir şey ifade etmiyor genelde, yine de yazmış olalım. Pwb iyidir, en azından hafifçe çalkalayın.

(Durul Güven) #4

Pbw siz bir şişe temizliği bana göre çok fantastik,asla düşünemem yapmaya da cesaret edemem

(Deniz Vardar) #5

Pbw ile temizlenen kap, şişe bilimum el aletini duruladıktan sonra nasıl temizlendiğini görmek gerçekten şaşırtıyor. Su bile üzerinden kayıp gidiyor. Yüzeyinde hiçbirşey kalmıyor birşey yeni olsun olmasın bence kullanılmalı.

(Ahmet) #6

Kimseyi yönlendirmek değil niyetim; bundan iki yıl önce sağdan soldan topladığım şişeleri bir kere PBW ile temizledim, bir daha da PBW yüzü görmediler.
Birayı içtikten sonra mutlaka durular şişe ağacına asarım, şişelemeden önce de sadece starsan kullanırım. İki yıldır aralıksız bira yapıyorum, daha sorun yaşamadım.

(Şişede Enaz BİRAY) #7

Siz tedbirinizi alın, neticede üretimde makinelerden geçtiler ve yıkanmadan paketlendiler.
Fırça kullanmasanız bile en kötü ihtimal pbw ile çalkalayıp su ile durulayın, sonrasında starsanlayın.
İlk seferde 1 kere yapın da sonrasında (“bence” kullandıktan sonra su ile güzelce çalkalayıp temizledikten sonra) pbw yapmasanızda olur, (starsan yeterli olacaktır)

Dipnot: Şişe fıskiyesi ciddi kolaylık sağlamakta ve üşengeçliğin önüne geçmektedir, şiddetle önerilir.

(Onur Yüce) #8

Aynı yöntemi uyguluyorum, hiç problem yaşamadan 18 kit şişeledim. Ne kadar az kimyasal o kadar iyi diye düşünüyorum. Sıfır şişeleri de su ile çalkalayıp starsan yapmıştım.

(evbiracısı) #9

Abi senin şişe patlamıştı daha yakınlarda, en azıdan 2-3 kitte bir pwb le istersen.

(Onur Yüce) #10

750 de 1 düşük bir ihtimal :blush: ayrıca tam bir teşhiste konamadı, yine de haklı olabilirsiniz tabi ki.

(ali can) #11

Ürün açıklamasında “İlk Temizlik: Bu şişeleri ilk kullanan sen olacaksın. Sadece Star San’la arındırıp, PBW veya fırçalama olmadan, hemen kullanabilirsin” yazıyor.

Daha önce tartışılmış bir konu, orada Taylan Beyin de benzer bir açıklaması var:

(Emre Şahin) #12

Yaklaşık 1 senedir bu işle meşgulüm 10 kit felan kurmuşumdur sanırsam.Benim şişe temizliğim şu şekilde;kendi içtiğim şişeleri iyice suda çalkalayıp şişe ağacım olmadığı için bulaşık makinesinin selesine koyuyorum , suyu süzülüp kuruyunca kaldırıp bi kenara koyuyorum.Tekrar şişeleme yapacağım zaman 1 kere su ile çalkalayıp akabinde starsanlayıp sele’ye yerleştiriyorum. Eğer ekstradan şişe lazım olursa, genelde bayii den alıyorum.Bayii den aldığım şişeleri pbw bittiği için ,10 litrelik bir yoğurt kovasına yarım çay bardağı çamaşır suyu atıp su ile dolduruyum. Bu karışımı şişelere doldurup 1 gün beklettikten sonra içlerini fırçalayıp güzelce duruluyorum.