Sıradaki Kitiniz ve Tarifiniz

(ömür) #601

Kit: Hammer of thor
Kurulum: Standart kurulum (og değerine göre belki biraz şeker ilavesi yapabilirim)
20-21 derecede 14-15 gün fermante

(ömür) #602

Konu biraz geride kalıyor gibi heyy arkadaşlar bira yapmıyor musunuz yoksa :slight_smile:

Şimdi şu tom caxton kitini kurmaya niyetim var ancak farklı şeyler yapmak ve güzel başarılı sonuç elde etmek istiyorum. Eğer karar veremezsem de yeni başka kitlerden birisini alıp kuracağım… Diyorum ki bu kit için 500gr orta kuru dme+1500kg şeker (yada 1kg dme 1kg şeker) ile biraz yüksek alkollü güzel bir ingiliz ale olsun istiyorum ancak maya konusunda biraz kararsız kaldım s-04 ve us-05 ile bir çok farklı kitte çalışmalarım oldu ama ale türünde çok farklı okuyunca özelliklerini dikkat çeken başka çeşit çeşit mayalar da var bunların arasından (M42 new world strong) dikkatimi çekti. Sizin bu kapsamda başka bir öneriniz olur mu? yada genel kit tarifi olarak. Teşekkürler.

(ömür) #603

Karar alındı :slight_smile:

Kit: Tom caxton
Maya:M44 New World Strong
Dme:500gr orta kuru
Şeker:1500kg
Şot:10gr Golding,10gr Cascade,10gr Columbus (şotlar karıştırılıp kurulum başında şot torbası ile ağırlık koyarak atılacak)
Derece,Süre:20-22/14-15

(Uğur) #604

O kadar çok stok yapmışım ki yeni bira peşinde koşamıyorum, Tom Caxton merak ettiğim bir kit idi, iyi ki deniyorsunuz:) Tadım ile ilgili yorumlarınızı bekliyorum

Benim bir sonraki hedefim Coopers Sparkling Ale&Maris Otter olacak. Maya konusunda kararsızın, ya kit mayası ya da S-04 olacak

(Sinan Aliev Suleymanov) #605

Mexican Cerveza Bira Kiti kurulumunu yaptim bugun 500g Açık Renk Kuru Malt Özü ve 500g seker ve kendi mayasını kullandim.Normalde 1kg kullanacaktim malti ama yarim kg miş bekleyip gorucez.

(Samet) #606

merhaba,
mexican cervezayı kaç derecede kurdunuz?
bir de kendi mayası ile ilgili yorumlarınızı bekliyorum.

(ömür) #607

Yeni kitlerden Mj Helles kit
+30gr saaz şerbetçi otu tüm şotlar kurulum başında torba ile soğuk ekleme yapılacak
M54 californian maya (baya bir yavaş çalışan maya ama işini iyi yapıyor)
500gr extra açık renkli dme
1500gr şeker
23,5lt
20-22 derecede fermante

(Uğur) #608

Bira tüketiminizin sağlam olduğunu düşünüyorum :beers:, bu kadar çeşit üretim için mutlaka sağlam tüketim olması lazım, Ben su içsem yarıyor, sizin kadar tüketsem kesin evden kovulurum :grin:
Helles geldiği günden beri benim de aklımda, eğer düşündüğüm lezzette çıkar ise yaşadım .
Bu arada iş temposundan keyif yapacak vakit de yok, hala sağlam bira stoğum var, bitse de yenilerini yapsam diye bekliyorum

(ömür) #609

Tek kova ile çalışıyorum ancak kovayı hiç boş bırakmıyorum :slight_smile: Evet iyi içerim (elbette övünülecek bir şey değil) ama oturdum mu öyle bir iki bira ile asla yetinmem en az 6 tane içerim hepte yüksek alkollü yaparım :slight_smile: Ve genelde her kiti farklı kit olarak kuruyorum değişik biraları tatmak güzel oluyor… Hocam herkesin tüketimi yaşamı farklıdır önemli olan bu işi sadece içip kafa bulmak olarak görmemek gerekiyor bence bira kültürü açısı benim için daha önemlidir ve elbette sağlığı da ihmal etmemek gerekir.

(ömür) #611

Golden crown kit
500gr extra açık renkli dme
1,500kg şeker
M54 california maya
30gr golding şot kurulum başında soğuk ekleme ile

(Nazım Ercan) #612

Geçen Pazar şişelenmiş NWS Orjinal tarif kurulum, Şerbetçi otu kitten çıkanın yarısı
Şu an kovada Ruby Red Ale var, Standart kurulum S-04 maya ile
Sırası ile
Kova Boşalınca sırada Oranje Bock Var, Double kurulum 23 Lt olacak 1 Paket kuru Malt Özü, 500 Gram Candy Şeker Çift Kit Mayası ile

Cream Stout S-04 Maya ile Standart kurulum
Amerikan Amber Ale Standart Kurulum

Bir kaç ayı planlamış ve malzemeleri satınalmış durumdayım Sanırım Yaza kadar stok yeter :slight_smile:

(birol) #613

merhabalar soğuk eklemeyi nasıl yapıyorsunuz şotu direk kovayamı atıyorsunuz

(ömür) #614

Hayır şotu direk kovaya atarsanız birayı bulandırıyor ve dolum yaparken musluğu tıkayabiliyor. onun için şot torbasında ağırlık koyarak atıyorum kovaya

(Kerem) #615

Merhaba, coopers bootmaker pale ale kitini maris otter lme, 500 gr dme ve şişeleme öncesi 4 gün kala da 50gr fuggle ile dry hopping yapmak için bugün işe koyulacağım. Daha önce kurulunumunu ve tadımını yapmış biri olarak reçete uygunmudur? Ve beğendinizmi. Şimdiden teşekkürler

(ömür) #616

Bootmaker pale ale beğendiğim bir bira idi ancak şot oranını düşürmenizi öneririm çok sevmiyorsanız tabi. Onun dışında kendi mayası ile değil de kite uygun sindirimi yüksek ale mayası ile kurarsanız daha iyi olacaktır.

(Fatih ) #617

ikinci biramı yapmayı düşünüyorum kitin içinden cıkan maya ile ne kadar şeker hangi derecede yapmalıyım yardımcı olursanız sevinirim

(ömür) #618

Mj pilsner
28gr şot (belki biraz golding takviyesi) kurulum başında soğuk ekleme
1kg şeker
Maya m54
23,5lt
18-20 derecede fermante 14 gün

(Melis) #619

Helles için tadi maya kokusu bekleme suresi sisede gazlanmasi vs gibi bilgileri paylaşırmısınız

(ömür) #620

Çok başarılı bir kit kendi konusunu açmıştım oradan bakabilirsiniz. Şişede genelde bir ay olunca içmeye başlarım dolayısıyla gaz köpük falan oturmuş oluyor. Tadı çok iyi içimi rahat kaliteli bira yani. Maya kokusu da olmadı bende severek içtiğim bir kit di yani tavsiye ederim.

(Melis) #621

Teşekkürler bilgi için