Sıradaki Kitiniz ve Tarifiniz

Facede paylaşım yapmıştım olduğu gibi kopyaladım.
Muntons buğday: 1kg buğday dme 1kg şeker k-97 Maya 24lt. Fermantasyon aşaması biraz sıkıntılı geçti sürekli taşıp durdu sonra hortumlu sisteme geçtim ama biraz uğraştık işte… Bu süre boyunca bozuk yumurta kokusu çok geliyordu şişede 15 günlük iken bir tadım da hissedince ümidim azalmıştı şimdi şişede 1. Ayı ve kokudan eser kalmamış ancak biradan da eser kalmamış :slight_smile: bu maya çok güçlü ne var ne yok hepsini sindirmiş gövde çok düşük karanfil muz notaları hiç yok çok hafif gazlı bir bira elde ettim aslına güzel de oldu tam yaz birası olmuş… Abv %7

1 Like

Merhaba arkadaşlar. Sıradaki kit essential lager 1 paket güçlendirici ile kit mayasıyla birlikte kurmayı düşünüyorum. Fikir ve önerilerinizi bekliyorum.

İyi günler, ben de bu şekilde kendi mayasıyla Export Pilsner kurmayı istiyorum, rica etsem sonuç nasıl oldu paylaşır mısınız?

• Muntons Buğday Bira Kiti
  • 1,8 kg. sıvı buğday malt özü
  • 400 gram toz şeker (Damak tadına göre arttırılabilir)
  • 3,13 gram şişe şekeri (Aslında 4.16 gram konabilir)
  • Kit mayası (1 adet WB-06 ya da M-20 bira mayası da tercih edilebilir ama ben denemedim)
  • 23 derece sıcaklık
  • 3 hafta koya mayalanması ve 3 hafta şişe beklemesi sonrası çok güzel bir bira elde ettim. (Şişeleme şekerini 4 gram üzeri koysaydım daha köpüklü olabilirdi.)

Tavsiye ederim.

Az önce Tour de Saison, Muntons Bock ve Muntons Lager kit siparişleri verdim. Sıradaki biralarım bunlar olacak.:slight_smile:

8.kitimi kuruyorum 4 kitim şişede içilemez durumdalar bekleyiş devam ediyor.200 şişe kenarda yatıyor.
brewmaker brown ale yaptım 1 ay , tourde season 20 gün , continental pilsner 15gün , mexican cerzeva 4-5gün oldu şişeleyeli.
Mexican dışındakileri denedim lezzetlerini sevemedim lezzetlenir diyerek yatırıyorum

Güncel kurduğum Muntons lager kiti
1kg şeker 1 extra light dme 1 light dme m42 maya
21 derecede sabit. og 1060 olarak 2 gün önce kurdum.
fg olarak 1005 gibi hedefliyorum %7 alkol yapar.m42 maya alkol dayanımı ve çökelmesi yüksek olduğu için alkol oranı yüksek yapmaya karar verdim ama lager kiti için bu sefelerlik biraz abes kaçtı hissediyorum.Acı olmasını bekliyorum.
Bakalım 1.5 aya kadar göreceğiz :slight_smile:

3 kit kurdum pilsner, lager, cervaza. Şuan lager kovada. 4. Ve 5. Kiti kurmak istiyorum çok kararsız kaldım birçok seçenek var o yüzden önerilerinizi almak istiyorum. En sevdiğiniz kit ve tarifiniz hangisidir? Bu yapacağım kitler en güzel kitlerden biri olmalı çünkü askerlik sebebiyle bir süre ara vereceğim yapıma

Ale yapmamışsınız, Smugglers Special Ale, Yorkshire Bitter’de deneyebilirsiniz. Buğday’dan hoşlanıyorsanız’da ilave maya almanıza gerek olmadığı için MJ Buğday kiti de yaz için iyi bir seçenek.

Benimde aklımda buğday, st peters Ruby Red ale, yorkshire bitter ve tour de saison vardı. Buğday için kristal hava kilidi ve hortum temin etmeliyim ve taşma olayı beni korkutuyor açıkcası. Yorkshire bitter için uyguladığınız tarif nedir?

Benim tercihime göre, Yorkshire bitter için 500 gr orta kuru malt özü+500 gr şeker veya dekstroz (baskın malt tadı almak için ise 1 kutu amber sıvı malt özü) maya olarak s04 veya US05. Daha sek bir tad istiyorsan US05, biraz daha meyvemsi karakter ön plana çıksın diyorsan S04, şişeleme şekeri 0.5 litre için 750/360’dan bir tane. Sonbaharda ben de yapacağım :slight_smile:

Buğdayı gözünde büyütme, taşma olayı bir parça abartılan bir konu, evet taşıyor ama sadece iki gün max 3 günde bu sorun var, taşan kısım da öyle çok büyük miktarda değil, ama görüntüsü ve pisliğini temizlemek can sıkabiliyor. Buğday kurarken ilk iki gün sıcaklığı biraz daha düşük hedefleyip sonra biraz daha yükseği hedefleyebilirsin, bir de buğdayı 21 litre kurmak biraz olsun taşma miktarını azaltıyor, tadı da bence daha iyi oluyor. Buğdayda düşük sıcaklıkta karanfil, yüksek sıcaklıkta muz tatları biraya geçiyor, ilk 2-3 gün 20’li dereceler sonraki günler 24-25 dereceleri hedefleyebilirsin. M20 mayası buğday için oldukça iyi, şimdiye kadar yüksek sıcaklık dahil ekşilik sorunu duymadığımız bir maya, ne yazık ki şu anda stokta kalmamış.

1 Like

Coopers Australian Pale Ale. 500 gr şeker, 500 gr Light dme, 500 gr buğday dme. US-05 maya. 14 kit kurmuşum, hangisini tekrar kurarsın deseler ilk bunu kurarım. %5.2 alkol, rahat içim, lezzetli bir bira olmuştu. Bir de arkadaşın dediği gibi hiç ale kurmamışsımız. Bunu deneyin derim.

Yorkshire bitter kurmaya karar verdim ondan sonra buğday birası kuracağım sizin önerinizi de deftere kaydediyorum mutlaka kuracağım teşekkür ederim :slight_smile:

Crossman’s Gold Lager
500gr açık renkli şotlu dme
1kg şeker
K-97 maya

Mj Amerikan Amber Ale
M36 Liberty Bell Ale Maya
1kg şeker
25gr kendi içinden çıkan şot torba ile kurulum başında soğuk ekleme ile atıldı
23lt

1 Like

Ayni kiti kuruyoruz ben 500 gr lme ve 700 gr seker ile kurdum, 22 lt soguk ekleme onumuzdeki pazar yapilacak.(og 1055)

Bende standart kurulum olduğu için og 1046 verdi kendi kılavuzunda fg 1010 da biter diyor bu yaklaşık 4,7 veya şişeleme şekeri ile %5.0abv yapar.

Mangrove Jack’s Lucid Pilsner
Eski kitlerimden kalan 6 gr lık mayalardan iki paket kullanmayı düşünüyorum.
1500 gr şeker.( DME birayı bulanıklaştırdığı için kullanmayı düşünmüyorum.Sadece şeker ile yaptığım kurulumlarda çok daha berrak biralar elde ettim.)
%5 - 5.5 alkol ideal olur benim için.Bakalım tutturabilecek miyim.

Mj amerikan ipa. 1kg şekerle kurulum son 3 gün dry hop yapılacak. Kovada toplam 15 gün bekleyecek.

Bu kit indirimdeyken almayı düşünüyorum da şerbetçi otları için torba almak gereklimi toz halinde mi?

Toz değil palet halinde onun için torba ile atmanız doğru olacaktır. Yoksa tıkanma ve şişede köpürme yapabiliyor.

1 Like