Şişe dibi tortusu


(çetin ergun) #1

Herkese tekrar selam,
şişe dibindeki tortudan bahsederken dipte kovadaki gibi oluşan bir tortudan mı bahsediliyor,yoksa gözle görülmeyen birtakım partiküllerin dibe çökmüş olabileceğinden mı bahsediliyor?Ben şişeden bardağa aktardığım zaman bardağın dibinde hiç bir tortu görmüyorum.Sadece dipten yukarı çıkan küçük kabarcıklar var ki bunu ticari biralarda da görüyorum.Onun dışında bardağın dibi tertemiz.
Fikirlerinizi bekliyorum.
Şimdiden teşekkürle


(Dolap dedim) #2

Birayı şişeleyip içine şeker koyduğunuzda mayalara gaz oluşturmaları için besin veriyorsunuz ve mayalar da az da olsa çoğalıyor haliyle. Ama bu biradan biraya değişen bir tortudur. Kimi birada farkedilmeyecek kadar azken kimi kitlerde hatrı sayılır kalınlıklara erişir özellikle bekleme süresi arttıkça. Şişenin doldurulma sırasına göre de değişebilir, son doldurulan şişelere genelde biraz daha tortu karışıyor. Ama evet kovanın dibindekine benzer bir tortudan bahsediliyor. O kadar sıkı değil ama tabii.


(çetin ergun) #3


Tüm birasever dostlara selamlar.
muntos pilsener biram 1 aylık şişede ve bardakta, resimlerini koydum.Tortu şişenin dibinde az bir tabaka olarak görünüyor.
Çözemediğim;şişede bu kadar berrakken şişeyi dikkatlice açıyorum,bardağı yan yatırarak yavaşça ancak köpük olacak kadar hızla dolduruyorum,ama bardak bulanık görünüyor.Acaba diyorum.kapağı açınca oluşan gaz kabarcıkları yukarı çıkarken şişe dibini de mi karıştırıyor.?@Taylan, ya da başka sorunmu var,veya bu normalmi?
Fikirleriniz için şimdiden teşekkürler.