Şişe doldurma çubuğunun sızdırması normal mi?

ilk kitimizin şişelemesini yaklaşık 10 gün önce(20 gün kovada bekledi) yaptık.

Doldurma çubuğu gerçekten bir kolaylık. Yalnız şişeden şişeye geçerken doldurma çubuğundan damla damla ama seri bir şekilde sızma oldu.

Bu normal mi? alttan çubuğa bastırılmayınca hiç sızdırmaz diye düşünmüştüm.

Bunu ben de yaşıyorum. Normal olduğunu düşünmüştüm. Çubuğun altına eski bir havlu serip geçtim hiç düşünmemiştim :slight_smile:

Şimdiye kadar hiç öyle bir sorun yaşamadım

Bazen alttaki yaylı mekanizma açılı kalıp yerine oturmuyor. Parmağınızla sağa sola oynatınca düzeliyor.

bir kurcalayayım bakalım. sonucu haber veririm

Damlaması gayet normal. Bir de şöyle düşünün çubuk yaklaşık 20-25 cm kadar şişenin içinde duruyor, siz şişeyi alttan çekince çubuğun dış yüzeyinde bir miktar sıvı kalıp o sıvının da süzülüp damlaması gayet doğal.
Ama sızıntı deyince iş başka. O yüzden kayıp biranın çubuğun içinden mi yoksa dışında süzülüp mü geldiğine dikkat edin.
Bir de şöyle bir durum var. Fermanterin içinde harhangi bir katı madde kalmışsa, mesela dry hoping esnasında şerbetçi otu parçaları kalmışsa bunlar o-ring (conta) arasına girip sızıntıya neden olabilir.

bende altına bir kase tutup denedim, kesinlikle sızıntı

gerçekten yaylı çubuğu sağa sola oynatınca düzeldi. çok sağolun :slight_smile:

Ne demek efendim hayırlı biralar.

Bugün ilk kitimi şişeledim. Çubuktan inanılmaz sızıntı oldu, her doluş sonrası parmağımla çubuk ucunu aşağı çektim ancak öyle sızıntı yerine damla damla düştü yere. Sanırım bir 33 lük bira heba oldu. Şimdi de yaylı mekanizmayı sağa sola oynattım, lavaboda denedim fakat hala şiddetli sızıntı var. Sonuçta mekanizma olduğundan ben normal buluyorum, keşke çok daha az olsaydı.

O kadar çok sızıntı normal değil.
Doldurma çubuğunun ucundaki beyaz plastikle şefaf çubuğu birbirinden yavaşça çekerek ayırın, mekanizma kısmının olduğu yere katı bir madde mi sıkışmış bir kontrol edin. Ama çekerken dikkat edin içindeki yay fırlayıp dağılmasın.

Sağolun dediğiniz gibi yaptım, mekanizmayı tamamen söktüm, üfledim ve tekrar taktım. Sonuç mükemmel, sızıntı kalmadı artık, damlamada yok. Teşekkür ederim.

Az önce ikinci dolumum olan stout’u şişeledim, daha şimdiden bol köpüklü gibi, şimdi siyah şişe kapaklarına beyaz kalem ile tarih atıyorum herşey normal:) lakin dolum bu sefer çetrefilli geçti, ilk dolumda yaşamadığım, dolum çubuğununun yukardan sızdırmasını yaşadım. Musluk kısmına oturma konusunda bir sıkıntı var mı diye dolum esnasında Ve sonrasında da su ile denedim fakat hala randımanlı değil, musluk kısmına tamamen oturuyor halbuki. Bu konuda fikri olan var mı? Bir de kiti kurarken contayı biraz fazla sıkmış olacağım ki musluğu kovadan sökemeden temizledim, bir iki güne kadar IPA kuracağım bu bir sorun teşkil eder mi?

Şişeleme çubuğunun yukarıdaki parçası da çıkıyor. Söküp bir tek başına yıkayın. Musluğun iyi temizlenmesi önemli bence. İçteki contayı tutup, musluğu çevirirseniz açılır.

ben de şişelerken çok sıkıntı çektim. sızdırma normalin üstündeydi. bazen damla şeklinde değil de sürekli iplik şeklinde bir sızıntı vardı. 23 litrede 1 şişeden fazla fire verdim. firmanın daha kaliteli bir doldurma çubuğunu arz etmesi gerekiyor. mevcut olandan hemen herkes muzdarip. en azından yaylı mekanizma bölgesine bir koruma takılabilir. kargodaki sallantıdan etkilenmeye çok müsait bir yapıda…

Benzer ikinci bir çelik yay bulun, onu da takın. Sağlam oturtun. Her dolumdan sonra söküp temizleyin. Bu şekilde arada sadece damlatır. Öyle şişe kaybı falan olmaz, olsa olsa çeyrek çay bardağı belki.

Dolum çubuğunu söküp, yayı doğru oturtup takarsaniz sorun çözülüyor. Bu temizliğe İhtiyacınız ilerleyen dolumlarda olusan tikanmalarla ortaya çıkıyor ve rutin temizliğin bir parçası haline geliyor. Genelde dolum öncesi test edip sızdırma var ise söküp temizliği yapıyorum, sızdırmaz bir şekilde tekrar takıyorum.

ilk dolumda yaşadım bu problemi. 2. şişede elim ayağıma dolaştı. 3-5 damla sorun değil de iplik gibi sürekli akan bir çubuk sinir bozucu oluyor. sorunun o yaylı mekanizmadaki sarsıntılardan olabileceğini düşünerek kargodaki sallantı vs için bir koruma aparatı bu sorunu çözebilir diye düşündüm.

Ben de ilk kitimde bir sorun yaşamamama rağmen buğday kitinde tıkandı doldurma çubuğu, muslukla devam etmek zorunda kaldım. Buğday birası köpüklü olduğundan mı öyle yaptı bilmem, bir sonraki dolumda (lager) anlayacağım.

Ben de ilk kez kullanırken ip kalınlığında akıtıyordu sürekli. Şişe değiştirirken musluğu kapatıp açmak zorunda kaldım. Bir sonraki kitimi şişelemeden önce çubuğu söktüm, iyice duruladım ve içindeki contayı ters çevirip taktım. Artık akıtmıyor.