Şişe doldurma çubuğunun takılı kalması

(g d) #1

Dün akşam bock kitimi şişeledim. Şişelere doldurma aşamasında doldurma çubuğunun yaylı kısmı takılı kalıp, şişenin dibine bastırmadığım halde doldurmaya devam etti. Toplamda yaklaşık 10 şişede bu şekilde oldu. Kimisinde çubuğun ucunu şişenin dibine vurdurarak taşma olmasını engelledim ancak bazı şişelerde taşma oldu. Belki aşağı yukarı bir şişe bira taşmıştır bu şekilde.

Şişelere önce şeker koyup sonra doldurma yapıyorum, acaba şeker çubuğun içine girerek yayın kapanmasını mı engelliyor? Başınıza geldi mi bu olay?

(evbiracisi7) #2

Bu şekilde gelmedi ama bende de bazen şeker sıkışıp araya sonra devam ettiği oldu. Geçmiş olsun.

(Boo Beer) #3

Normalde şişenin dibine bastırdığınızda dolum yapması, çekince dolum işini durdurması gerekmekte. Sizde tam tersi mi oluyor?

(g d) #4

Normalde dediğiniz gibi oluyor ancak bazen şişeyi çekince de dolum yapmaya devam ediyor. Şişenin dibine bastırıp çekerek durdurmaya çalışıyorum. Çoğunlukla durdu bu şekilde ancak durmayıp taşma yaptırdığı da oldu. 45 şişe yaptım akşam, yaklaşık 10 tanesinde şişeyi çektiğim halde doluma devam etti. Yarısında taşma olmadan durdurmayı başardım. Yarısında başaramadım, taştı.

(Özgür & Deniz) #5

bizim de 1-2 şişede başımıza geldi, biz önlem olarak aşağıya bir kase koyuyoruz, toplamda yarım şişe filan taşma oluyor. dolum bittikten sonra taşmış olan ve kasede bekleyen genç ve sıcak birayı iştahla içiyoruz :slight_smile:

(Levent Bali) #6

toz şeker kullanıldığında oluyor sanırım, ilk şişelemede başıma gelince kesme şeker ile şişelemeye başladım.

(Boo Beer) #7

Bu durumda eğer takılı kalıp doluma devam ediyorsa mecburen dolunca musluğu kapatıp, yeni şişede yeniden açmak gerekebilir :confused:

(Ziya Yuce) #8

Bu benimde başıma geldi, beyaz musluklu eski tip doldurma çubuklarında oluyor. Yeni tipte başıma hiç gelmedi.
Toz şeker kesme şeker tümünde takılma oluyor, hatta butik bira’dan yeni bir tane göndermelerini rica ettim, kırmayıp yolladılar ama onda da aynı sıkıntı var.
Şöyle bir çözüm buldum, tam bastırmayıp yarım bastırarak şişeyi doldurursanız çoğunlukla olmuyor.