Şişe Saklama Çözümü

Merhaba

Benim simdi amacim en az 5-6 cesit biranin evde surekli elimin altinda bulunmasi. Kitleri siseledikce 20-24 adet kenara ayirip uzun sure dokunmamayi dusunuyorum. Yani en az 100 sise surekli kenarda duracak seklinde planliyorum.

Acaba yaptiginiz biralari nasil sakliyorsunuz? Oda isisinda cok sicak olmayan kosullarda evet, fakat direk yere mi diziyorsunuz? Ya da tuborg, efes gibi bira markalarinin kasalarini mi kullaniyorsunuz?

Ben ahsap kasalarda saklamak istiyorum acikcasi, hem guzel gorundugu icin, hem de ust uste kasalari koyarak yer tasarrufu da ikinci amac. Plastik kasalar manavdan marketten kolaylikla temin edilebiliyor ama tanidik olmayinca ahsaplardan almak biraz sanirim zor, “sayili bunlar” “satamayiz” vs. diyorlar. Pazara gittim kasa sormaya, 2 adet kasa aldim, gayet mutlu eve donunce de farkettim ki bunlar dandik kasalarmis (marul falan icin sanirim) dolayisiyla biralarin agirliklarini tasiyamiyorlar. Ust uste iki kasa konulamiyor. Yani alt kismi tahtasi biraz daha saglam kasa lazim. Saglamlari da vermek istemiyorlar genelde. Kendim yapsam ugrasmaya deger mi, marangoza mi yaptirsam falan diye dusunuyorum. Ayni zamanda metro grossmarkette kasa ile portakal vs. satiyorlar, ama o kasalar da genellikle biraz alcak oluyor. Acaba onlar da uygun olur mu bilemiyorum. Dolayisiyla sorup fikir almak istedim, acaba buradaki diger uyeler ne kullaniyor.

Cok acil, onemli bir konu olmasa da biralari nasil sakladigimizi paylasirsak bu baslikta ileride boyle sorunlar yasayan kisilere de yardim edecek bir konu olabilir.

2 Beğeni

Tuborg şişeleri ve Tuborg kasası kullanıyorum. 20 adet alıyor bir kasa ve rahatlıkla üst üste yerleştirilebiliyor. Tek sorun, fazla çeşit olunca altta kalanları alabilmek için tüm üsttekileri indirmek zorunda kalıyorum.

2 Beğeni

Ben kasayı direkt tekelden bira kasası olarak alıyorum 5-6 lira gibi fiyatları var ve sonuçta bu iş için yapılmış ürünler. Şu zamanlarda ise kasaları üst üste koyup üstlerini de çarşafla kapatıyorum.

1 Beğeni

Efes tuborg kasalarını boyayabilirsiniz hoş duruyor.

Şişelerin çoğunu kolilerin içinde saklıyorum. Bir tane plastik kasam var, tüketeceklerimi kolilerden kasaya aktarıyorum. İnternette ahşap bira kasası yapma yöntemleri var. DIY ruhu bu kadar aktifken burada da yapan çıkar belki.

1 Beğeni

Hangi tip boya ile boyadınız ? Mümkünse resim atarmısınız

herkese merhaba. benim de şişe saklama konusunda aklıma takılan bir konu var. malum 46 şişe bira demek 2 kasa bira demek. bunları balkonda, üstüne bir şeyler örtüp saklamak (bu mevsimde ankara için soruyorum) mantıklı olur mu yoksa evin içinde mi saklamak lazım? sonuçta evin içinde 2 koca bira kasası da çok güzel görünmüyor hele ki büyükçe bir eviniz de yoksa.

ben şişeledikten 2 hafta sonra camla kapalı balkona aldım ısı yaklaşık 7-8 derece falandı. hiç bir sorun olmadı. 2 hafta oda sıcaklığında kaldı 20 derecede, geri kalan zamanda dediğim gibi…

teşekkürler. benim de evde bir yer açmam gerekiyor belli ki. bakalım hanımla papaz olmadan nasıl yapıcam bu işi :smiley:

1 Beğeni

@s_z ben sürekli açık duran bir kapı arkasına yığdım kasaları. 7 kasa üstüste duruyor. gorunmuyorda çok fazla. yokmu bır kapı arkası :smile:

hocam evde 2 tane de kedi var o yüzden alanı tam verimli de kullanamıyoruz malesef. kedilerin ulaşabilecekleri bi yerde saklasam ben çok eminim o şişeleri kurcuk kurcuk ederler hatta kasayı devirirler

1 Beğeni

Allah sabır versin. Bende de 3 kedi var yapım aşaması bile dert özellikle biri çok meraklı geliyor kokluyor hava kilidiyle oynuyor arkamı dönmeme fırsat vermiyorlar. Şişeleri saklamak için kapalı balkonum var ordada gazlanması için bıraktığımda gece sıkıntı olur belki hava sıcaklığı çünkü 7 8 derecelere kadar düşüyor. Gündüz 18 19 derecelerde. Bu sebeple küçük odadaki çek yatın altında tutmayı düşünüyorum bir hafta kadar ondan sonra balkona alacağım.

1 Beğeni

Sabit bi yerde duracaksa koli çok yer kaplamıyor, çok şişe alıyor

En mantıklısı 2-3 bira kasası üstüstüste duracak şekilde kalorifer yanmayan odada veya bodrum katta saklamak. Mümkünsede açıkta olmamalı.

Ben kısmen kendim metro dan aldığım kasalı şişeleri kullanıyorum.
Önünde bolca kasa gördüğüm bir bakkaldan da birkaç tane almıştım. :grinning:

Ben kasaya sığmayanları boş şişeleri bir süre kesonun altındaki çekmecesiz yerde bile tutmuştum tam tamına 44 şişe almıştı :slight_smile:

Dolu şişeleri ise ısının 22-24 arası değiştiği odada üstünü örtü ile örttüğüm kasalarda tutuyorum.

Ben kasa tedarik ederken çok zorlanmıştım,8-10 tekel gezdim hiç biri vermemişti.
Zorlaya zorlaya 5 kasa anca bulabildim.

1 Beğeni

@arizeus kimisi uyanık davranmaya kalkıyor 30 lıra ıstıyor. mahallemde bır tekelcım var saolsun 4,90 lıradan verıyor boş kasayı. bayılıyor evde yapılan bırayada :smile:

en kolay yolu kasaya koymak. ustuste 7 kasa koyabılıyorum. 8.yı koyunca kapının ustunden bellı oluyor. evde ıkıncı kapıyı ayarlamaya calısıyorum bakalım :smile:

@UmutBestepe benim yıllardır bira aldığım tekel bile burun kıvırdı.Zar zor 4 kasa alabildim ondan tekelcinin de insanına denk gelmişsin :slight_smile:

valla benim tekelcide çok iyi biri. kasa ve şişe istemeden önce 3 ay olmuştu tanışalı, muhabbetini açtım bi abi daha var yapan dedi. hiç 2 letmedi verdi. bende 3 bira götürmüştüm. çok sevdi.

bu arada kedilerin dolu kasayı devirme şansı yok. çok ağır…

2 Beğeni

Kedilerin neleri neleri devirebildiğini görseniz şaşırırsınız :smiley:

2 Beğeni