Şişe şekeri hakkında

(Barış Genç ) #1

Forum kullanıma henüz açılmadığı için ve tıbbi bir ürün olduğu için facebook grubunda paylaşmıyorum:

Bahsetmek istediğim ürün %30 luk dextrose içeriyor:

Eger 2.78 gr. Şişe şekeri hedefliyor isek 9.26 ml. bu serumdan şişe başına eklenebilir. Eğer 4 gr. İstiyorsak; bu defa şişe başına 13,3 ml. eklemek gerekecektir. Bu durumda;

1- Bu serumdaki dextrose gazlanma için uygun mudur ?

2- Uygun ise eklenecek hacim fg için dezavantaj olur mu ? (Avantajları: soğuk halde eklenebilir ve tamamen steril)

3- En önemli konu @Taylan; bu tip forum için sıkıntı olabilecek konuları adminlere danışabilmemiz için pratik bir yöntem, “yeni başlayanlar” başlığı altında açıklanmalı mı ?

(Mert Erkol) #2

Enjeksiyon suyu filan da içeriyor olmalı bu çözelti. Ayrıca gerçekten gerek var mı ki? İki küp şeker kullanmak yerine şeker serumu kullanmaya çalışmak.

(Mert Erkol) #3

Onu kullanmak yerine şuna benzer şeylerin gelmesi daha uygun bence. http://www.brewuk.co.uk/carbonation-drops.html
%27 glikoz %73 sukroz.

(Barış Genç ) #4

Kesinlikle küp şeker :blush:
Yalnız ben yanlış ifade etmişim. Hani karbonizasyon için ayrı bir kovaya şeker kaynatılıp konur ve genç bira da onun üzerine eklenir ya. Sonra da karıştırılıp şişelemeye geçilir. O yöntemde hazır solüsyon olarak soğuk bir şekilde uygulanabilir mi diye düşündüm ki çözülmüş :smile:

(Atila Filmer) #5

Ev yapımı vişne likörü ekleyen oldu mu veya farklı türleri? Bu noktada dozlamayı yapmak için kullandığınız bir hesaplama var mıdır? (Likörü yapalı epey oldu ne kadar şeker kullandığımı hatırlamıyorum)

(Barış Genç ) #6

O olursa ben çok tazeyim ama sürekli evlerimizde yapılan vişne reçeli olmaz mı? Yıllarca yediğimize göre Sanitasyon da iyi olabilir :eyes:

(ali can) #8

Kırk puanlık uzman sorusu :slight_smile: iki hafta kovada + bir hafta buzdolabında beklemiş/cold crashing (evet eşim çok anlayışlı:) lagerim var. Bir de votkada beklettiğim vişnelerim var…

Şimdi, ikisini bir şekilde birleştirmeyi düşünüyorum ama nasıl yapsam bilemedim; kovayı dolaptan çıkarip vişneleri mi eklesem yoksa şişeleme aşamasında mı koysam vişneleri (yoksa vişneleri bir sonraki partideki bocka saklayıp yarın doğrudan şişelemeye mi geçsem)

Herkese iyi bayramlar bu vesileyle

(Zor bir soru biliyorum :slight_smile:

(Deniz) #9

Visneleri bocka saklayin bence,cok yakisir. Lagere de gidebilir ama en nihayetinde acik renkli bira. Bock icerken gelen karamel, biskuvi, kavruk malt kokulariyla mukemmel olur visne. Hic lagerle ugrasmayin bence. Lagere eklemek isterseniz dolapta da ekleyebilirsiniz kovayi disari almaniza gerek yok tekrar. Cold crash sirasinda ekleme yapilabilir.

(Mert Erkol) #10

Şişeleme esnasında asla şişeye meyve eklemeyin. Bekletme sonucunda bozulmaya yol açacaktır. Meyve ekleme isteğinizi ya kova esnasında son bir kaç günde yapıni ya da bardağınıza ekleyin.