Şişe şekeri, tat değişikliği, bira kalorisi ?.?.?

(Onur Barut) #1

Merhabalar 3 gün önce biralarimi şişeledim kitapçık dışına çıkmadan 50 lik şişeye 4 -4,5 gram şişe şekeri koydum bugün bir tane bira açtım meraktan :slight_smile: doğal olarak çok az köpük vardı ve birde yanında şekerimsi balimsi bir tat oluşmuştu benim merak ettiğim nokta şişe şekerinden meydana gelen hissettiğim balimsi Tad kopuk olup kaybolacakmi ? Attığımız bu şeker biranın kalorisini direkt olarak arttiricakmi yoksa kopukmu olacak bu mantığı anlamadım eğer kalorisini arttıracaksa bundan sonra şişe şekeri atmamayi dusunuyorum çünkü malum göbek oluşuyor :slight_smile:
Cevaplarız için şimdiden teşekkürler…

(Taylan Özdere) #2

Şekerden gelen tatlılık, maya şekeri sindirdiğinde kaybolacak. Biraz erken açtığınız için bu tadı alıyorsunuz :slight_smile:

Maya bu koyduğunuz şekeri sindirip alkol ve karbondioksite dönüştürüyor. Yani gazlanma ve köpük için şişeleme şekeri eklemek zorundasınız. Eklediğiniz şişeleme şekerinin kalori karşılığı ise 2 küp şekerden daha az. Yani bir küçük bardak çay kadar :wink: Maya tamamını sindirdiği için geride şeker kalmıyor.

(Osman Oguz) #3

merhabalar…maya şekeri bitirip alkole dönüştürecek…biz de kaloriyi karbonhidrat şeklinde değil de alkol şeklinde alacağız.bir şişe birada 250 kalori var denir :slight_smile: