Şişe şekeri yerine Carbonation Drop

Biramız gazlansın diye şeker koymaktayız. Peki Carbonation Drop koyarsak gazlanması için, şişeleme sonrası bekleme sürecimizde azalma yaşar mıyız?

ürün açıklamasında şunlar yer alıyor

• Each packet includes 60 carbonation drops
  • Makes bottling your beer a breeze
  • Enough to bottle 6 gallons of beer
  • Imparts no taste in your beer
  • Designed to bottle one batch of beer from your Coopers DIY Beer Kit

Yabancı sitelerdeki videoları izlediğimde şişeye bunlardan katanlar gördüm. Sizin yorumlarınız nelerdir?

Amazondan getirttiğim Mr Beer kitlerinin içinden çıktığı için bunlardan kullandım. Çözünmesi gerektiği için toz şekere göre bir iki gün daha uzun sürüyor sonuç vermesi. 375 ml şişeler için bir adet, 750 ml şişeler için iki adet kullanılması gerekiyor. 500 ml şişeler için kesmek gerekiyor. Elinizde hali hazırda varsa kullanın, ama yoksa bence gerek yok. Şekerden çok pahalıya geliyor.

2 Beğeni

Biz bunlara şeker diyoruz kısaca :smiley:

Yok hayır bekleme süresi azalmaz. Çünkü bu ürün karbonat (CO2-3) değil bir şekerdir. Toz şekerden bileşim olarak biraz farklıdır fakat bu bekleme sürenizi kısaltmaz :smile:

1 Beğeni

Teşekkür ederim bilgilendirme için :slight_smile: şekere devam o zaman.

Ben yanlış anlamışım. Şeker gibi düşünemedim :slight_smile: teşekkürler

1 Beğeni

Amazon’dan kit getirtmişsiniz, gümrüke takılmadı mı? yani hiç bir sorun çıkmadı mı?

Bu takılmadı.
Bu ABD gümrüğünden geçemedi.
Detayını burada anlatmıştım.

Böyle yazınca da masal gibi oldu. :smile:

Taylan bey merhaba, gazlanma için şişe şekeri ile beraber akvaryumlarda kullanılan veya başka çeşidi var mı bilmiyorum ama co2 tablet kullanabilir miyiz.

Karbondioksit (CO2) tabletlerini açıkçası denemedim, fakat kaba bir hesapla bile çok pahalı bir çözüm gibi gözüküyor :slight_smile:

1 tablet ortalama 100 ml karbondioksit açığa çıkarıyor gibi. Bu durumda 1 şişeyi gazlandırabilmek için yaklaşık 10 - 15 tablete ihtiyacınız olur. Markasına göre değişmekle birlikte, sanırım bu da şişe başına 20 - 40 TL gibi bir maliyete denk geliyor.

Konunun diğer bir yönü de bu tabletlerin gıda olarak tüketime uygun olup olmadığı. Muhtemelen değillerdir.

Aslında bırakın şişede kullanmayı, akvaryumda bitkileriniz varsa hava kilidine bir hortum takıp kovadan çıkan karbondioksiti doğrudan akvaryuma vermeniz bu tabletleri kullanmaktan ucuz olur :slight_smile:

7 Beğeni

Bilgilendirme için teşekkür ederim.Olgaç beyin dediği gibi şekere devam edeceğiz.

Merhaba,
Biramız %100, tam %100 malt olsun diye şişe şekeri yerine dme kullanmak nasıl oluyor? Şişeye atılan 2 küp şeker rahatsız ettiğinden değil de, uygulaması, ölçümü kolaysa denenebilir diye.

Deneyenler oldu, cok fazla topaklandigi icin zulum oluyor siselemesi.

Teşekkür ederim. Hiç girişmeyelim o zaman :blush:

1 Beğeni

Karbonizasyon icin acik renk dme kullanirsaniz bence tada etkisi hic olmaz, nispeten daha aromatik olan dark, extra dark da %0.1 etki eder etmez. :smiley:

genelde şişelemeden önce ikinci kovaya alıp şişe şekerini (şekerin üstünü örtecek kadar su ile kaynatıp) direk kovaya ekleme yöntemi ile dolum yapıyorum. bu yöntem hem berraklığı hem tortuyu olumlu yönde etkiliyor, hatta 2. fermantasyonda bekleyip şişeleme zamanı üçüncü kovaya aktarıp şişeleme şekerini eklediğimde berraklık ve tortu inanılmaz güzel. gazlanma açısından hiç bir sıkıntı doğurmadı.
gelelim sorunuza; geçenlerde kurduğum birada 0.5 dme 1kg şeker kullanmıştım, daha sonra sek bir içimle karşılaşacağımı düşünerek pişman oldum. şişeleme günü geldiğinde 250 gr. dme yi şişeleme şekeri olarak kullanıp gövdeyi bir miktar kuvvetlendirmek amaçlı kovaya ekledim ve şişeledim. pazar günü bir şişe açmayı planlıyorum, o zaman bu mesajı editleyip son durumu paylaşırım.

3 Beğeni

sonuç nasıl oldu acaba

ben de merak ettim sonucu, şişelemede bile şeker kullanmak istemiyorum, mantıklı ya da degil, biram tamamen şeker olmadan üretilsin istiyorum