Şişe temizliği ne kadar önemli

Ben daha yeni sipariş verdim başlangıç kitini tek kafama takılan şişe temizliği oldu bulaşık makinesine atsam Yüksel ısıda yıkansa yeterli olmaz mı su kalıntısının zararı olur mu arkadaşlar

Çok önemli.
Hatta çok önemli olduğu kadar, insanı bu işten soğutabilecek kadar çok gıcık bir etap.
Bulaşık makinesi iç temizlik yapamaz.

Daha önce defalarca işlenen konulardan, link içeriği yardımcı olacaktır;

1 Beğeni

Çok teşekkürler ederim vakit ayırdığınız için çok açıklayıcı oldu saolun

Aslında yapar ama şişeleme öncesi temizlik için yeterli olmaz. Dışardan aldığım şişeleri ön yıkama amaçlı içine su girecek şekilde dik diziyorum, deterjan gözüne bir miktar pbw doldurup çalıştırıyorum, bitince kalıntı kalmasın diye bir tur da deterjansız yıkayıp kaldırıyorum. Şişelemeden önce yine normal temizliğini yapıyorum ama

1 Beğeni

Aynı şeyi demek istedim Mert bey, makinede en sıcak düzeyde de yıkansa şişeleme yapacak kadar içini temizleyemez.

1 Beğeni

Fırçayı matkapa takıp terminatör gibi dalıyorum.
Şişecam fabrikasında daha temizi yoktur

1 Beğeni

İlk kitim için tekelden 2 kasa (48 adet) tombul efes şişesini alıyorum yarın.
Temizlik planım şu şekilde:

1. Şişelerin içine kontrol edip herhangi bir atık var mı diye kontrol edeceğim.
  2. Kettleda su ısıtıp üçer parmak kadar içlerine boşaltıp çalkalacağım.
  3. Sıcak suyu etiketlere döküp etiketleri çıkaracağım.
  4. Deterjan yerine elma sirkesi kullanarak bulaşık makinemin en yüksek ısısı olan 70c de tüm şişeleri makinede yıkacağım. Şişelerde etiket artığı kalmayacak ve dışı pırıl pırıl olacak. (parlatıcı kullanılmayacak)
  5. Şişe içleri butik biranın gönderdiği ürünler ve uzun fırçası ile temizleceğim. (pbw ve starsun)
  6. Baş aşağı bırakıp içindeki star sunı akıtıp şişelemeye geçeceğim.

Bulaşık makinesinde de sirke yerine pbw kullanmanızı önerebilirim, ben öyle yapıyorum genelde

pbw’yi makinada harcamak istemiyorum :slight_smile:

Sonuçta sirke binlerce yıllık bir temizlik ürünü. Bir zararı olacağını düşünmüyorum :slight_smile:

1 Beğeni

Varsa eşte dostta matkap yada hızlı dönen şarjlı matkap iste.
Şişe temizlemek ölüm gibi bişey

Kalıntı kalabilir veya kokusu sinebilir, başlangıç setinden çıkan pbw zaten aylarca gidiyo. Litresine 2-3 çay kaşığı atılan bir ürün zaten

Benim kitim de buğün gelicek elimde 15 şise var buğün kargo gelene kadar onları temizliycem heyecan dorukda :blush:

Elinizde hiç daha önce kullandığınız kendi şişeleriniz yoksa, şişe temizliğini tek güne bırakmayın derim. Bir yerden sonra işkence gibi oluyor. Günde 3-5 şişeyi temizleyip kaldırın köşeye, şişeleme günü de starsanlayıp kullanın derim.

Bugün 15 adet temizledim parça parça yapmak daha mantıklı dediğin gibi

20 şişe tam 2 saat sürdü hesabını ona göre yap evliysen hanımı mutfaktan çıkart pbw ve starsan kuruyunca tezgahta iz bırakıyor mutlaka sonrasında tezgahı ıslak bezle sil :slight_smile: belinde ayağında ağrı varsa oturarak temizlik yapabileceğin bir pozisyon ayarla, son olarak kolay gelsin diyelim

1 Beğeni

Fırçayı matkaba tutturup temizliği yapmak inanılmaz kolaylık sağlıyor.
Mutlaka deneyin.

Ucuz bir matkap 50 TL. Edinin bir tane. 2 kişi 1 saatte 150 şişeyi temizliyebiliyoruz.

Matkabım var. Önerileriniz üzerine kullanacağım :slight_smile:
starsun’ı da matkap ile uygulasam nasıl olur?

Starsun değil pbw uygulamasını matkapla yapacaksınız. Fırçanın arka tutma kısmını keseceksiniz. Boyu fazla uzun bırakırsanız matkabın dönme gücü ile eğilme yapabiliyor. Şişe içerisine oturtarak ( en uzun şişe sanırım calsberg şişeleri ) ölçü alın.

1 Beğeni