Şişe temizliği pratik çözüm, tavsiyeler?

Bir süre bende beklemiş şişeleri temizliyordum.
önce bir güzel çalkaladım. sonra PBW ile çalkalayıp beklettim. tekrar su ile çalkaladım. tekrar PBW. sonra fırçaladım. sonra tekrar PBW. kaynar su ile duruladım. tekrar PBW, çalkaladım. bu şekilde gidiyor.
şişelere yıkama, durulamadan sonra fener ile içine bakıyordum. En sonunda bir şişe inatçı çıktı. fenerle bakınca iç yüzeyde çok ince bir tabaka vardı. en sonunda pes ettim ve 1 şişeyi attım.
kıssadan hisse şişeler kolay temizlenmiyor. kontrol ediniz. şişeledikten sonra neden patladı vs demeyiniz :slight_smile:

Bugüne bugün 246 büyükbaş 22 küçükbaş şişenin ağasıyım😎 Birçok şişeyi sağdan soldan buldum. Kasaları para ile aldım. Her şişeyi kaynar su içinde bekletip etiketlerinden ayırdım. Sonra her şişe iki kere makinede özel bebekler için kullanılan sterilizasyon bölümünde yıkandı. Bir aydır temizleme işleri ile uğraşıyorum. İki gün önce şişeleme işlemi başladı. İki kova aldım bakalım yaza kadar ne kadar yapabileceğiz.

Şişeleri bulaşık makinasında PWB ile yıkayan var mı? PWB çok kopurdugu için ne olcude koymalıyım acaba?

Ben bulasik makinesinde pbw kullandim 2-3 cay kasigi attim oncesinde sicak su dolu varilde etiket temizligide yaptim tabii fakat bulasik makinesi asla tam temizlik saglamaz sonrasinda sise fiskiyesi kullanarak tekrar pbw ile calkaladim sarjli matkapla fircalayip starsunla duruladim yaklasik 300 sise bu sekilde temizlendi siseleri disardan aldigim icin icime sinmesi gerekliydi simdi iste siselemeden once tekrar fiskiye pbw durulama starsun yapip siseliyorum ( sanirim forumda okudugum butun temizleme yontemlerini uyguladim :smiley: )

1 Like

Merhaba.

Satın aldığım ve zaman içerisinde biriktirdiğim şişeleri kullanarak kurduğum kitteki birayı tükettikten sonra şişeyi iyice çalkalayıp, durulayıp sonra da ağzını yine aynı kapak ile kapatsam ve bir sonraki kurulum için bekletsem, aynı kapağın kullanılması sorun yaratır mı? Yoksa streç ile mi sarmalıyım ağız kısmını? (Yeni bira kitinde şişeleme öncesinde tabi ki starsun ile dezenfekte edeceğim.)

Teşekkürler.

@BayK içtikten sonra iyice calkalayıp ters cevır ıcınde su kalmasın. sonra toz almayacak sekılde sakla. ben bugune kadar hıc agzını kapatmadım. yenı kurulumdan oncede starsun yapıp devam edıyorum. tabı bunda sıselerı nerede tuttugun cok onemlı. nem rutubet toz vs almayan bır yer olmalı. eğer alacak dıyorsanda strecle kapa gıtsın.

Mutfak dolabında, kapalı ve steril ortamda muhafaza ediyorum şişeleri. Tozlu bir ortam değil ama yine de ağzını kapatmak iyi olur diye düşünüyorum. Olmazsa streç ile sarayım ben. Teşekkürler.

Merhaba

Benimde devamlı kullandıgım yaklasık 100 şişem var, onları siseleme yapmadan once sadece sise fıskiyesiyle pwb ve hemen arkasından starsun yapıyorum, temiz oldukları için hiç bir sıkıntı yaşamadım.

Geçenlerde dışarıdan kullanılmış 2 kasa şişe edindim, bulaşık makinasında 1 tur yıkadım ama şimdi pwb ile bir tur daha yıkayıp, şişeleme oncesi kaynar suya yatırmayı planlıyorum (Kimin nasıl içtiğini bilmeyince insan paranoyak oluyor veya sadece ben :slight_smile: )

Basit bir öneri, ben birayı bardağa koyar koymaz hemen 3-4 kez su ile iyice çalkaladıktan sonra açmış olduğum bira kapağını bira ağzına elimle geri kapatarak bekleme esnasında istenmeyen toz vs girmesine engel oluyorum, oldukça faydasını gördüm, şişeleri ters koysanız bile bulunduğu ortama göre zaman ile istenmeyen toz-böcek vs girebiliyor.

1 Like

Sarı ve Kırmızı fıskiyelerin arasında ne gibi bir fark var acaba, hangisini tavsiye edersiniz? 1-2 videoda izledim çok homojen dağılmıyor gibi geldi bana ama süreyi kısaltmak adına almak istiyorum.
Bu arada, sadece şişelemeden önce starsan yapmak için kullanacağım.

Ben de sizin gibi fıskiye ile pwb yapınca temizlenir sanıyordum. Fırçalamadan iç yüzeyindeki bira kalıntıları çıkmıyor.

Merhaba,

Kırmızı Fıskiye , benzer Sarı Fıskiye’den farklı olarak entegre hazneye ve süzgeç kısmına sahiptir.

Sarı Fıskiye , benzer Kırmızı Fıskiye’den farklı olarak çıkarılabilen beyaz hazneye sahiptir, bu sayede parçalara ayrılması ve temizlenmesi biraz daha kolaydır. Ayrıca istenirse daha kolay erişim ve arındırma için şişe ağacının tepe kısmına monte edilebilir.

Kolay gelsin :beer::beer::beer:

1 Like

Hocam merhaba,

site üzerindeki bilgileri okudum elbette, daha çok kullanıcı deneyimi için sordum. Sadece starsan yapacağım homojen püskürtme ve dayanıklılık önceliğim. Şişe ağacı ile işim yok.

Merhaba,

Fark sorunuza cevap vermiştim.

Kullanım açısından soracak olusanız her ikisi de aynı etkiyi yapıyor.
Ben sarı renkli olanını parçalara ayrılabiliyor diye, almıştım.

Temizlik konusuna gelecek olursak, 1-2 defa da dahi şişe içinin tamamı starsun ile temas ediyor.
İçiniz rahat etmesini istiyorsanız bu işlemi 5-6 defaya kadar çıkarabilirsiniz size kalmış.

Kolay gelsin :beer::beer::beer:

2 Likes

Siseleri tekelden aldigimda once cesme altinda icini fircaliyorum. Sonra camasir suyu, karbonat, sirke sirasiyla 2-3 defa 90 derecede makineye atiyorum. Siseleme yapmadan 1 gun once de 90 derecede hicbir kimyasal kullanmadan yikiyorum ve makinenin kapagini acmadan bekletiyorum. Boylelikle suzulmus oluyor. Sonra siseliyorum.
1 defa kullandigim siseyi durulayip makineye yerlestiriyorum sonraki siseleme icin makinede bekliyorlar. Siselemeden 1 gun once birsey kullanmadan 90 derecede yikiyorum. Bugune kadar hic kontaminasyon olmadi. Bence yeterli.

1 Like

Hocam bahsettiğiniz göz önünden kaldırma durumu şöyle olabilir mi? Bardağa boşalttıktan sonra bikaç kez çalkalayıp ters çevirip beklemeye geçsek. Kuruduktan sonra kasalara ters şekilde dizip muhafaza etsek. Yeniden şişelemeden önce sadece starsun uygulamak yeterli mi sizce de?

Dışardan (büfelerden alınan) şişelerin ağız kısımlarını saf alkolle temizleme konusundaki düşünceleriniz nedir?

Daha önce kullandığım şişeleri açtığımda 3-4 kez su ile iyice çalkalıyorum kullandığım kapakları çalkalayıp şişelere el ile takıyor ve kasa ile balkonda bekletiyorum. Şişeleme zamanı kırmızı fıskiye ile starsan lıyıp şişeliyorum. Hiç bir sorun yaşamadım. Büfelerden alınan şişeleri ise ilk kez kullanmadan önce çok iyi steril edilmesi gerekiyor.

1 Like

Plastik kismini saga sola eğerek kirabilirsin sonrasinda matkabin ucuna takabilirsin

budur aynı yöntemi kullanıyorum. güvenlik-pratiklik açısından bence en etkili yöntem bu.ama en hesaplısı değil o da buu yöntemin eksisi.bir şişe yatırımı gerektiriyor