Şişe Temizliği ve Şişeleme

Herkese selam!
Eğer evinizde bu iş için ayırdığınız boş bira şişesi yoksa kesinlikle pet şişelerden alın derim. Açıkçası benim canım çıktı şişeleri temizlerken :grin: Hani bi de topraklarıyla, sigara izmaritiyle çıkınca daha bi titiz davranıyorsunuz.

Onun dışında biranızı şişeye doldurma kısmı ise gerçekten oh be işte bu dedirtiyor, o haz tüm yorgunluğunuzu alıyor :relaxed:

Yazmaktan ziyade şişe temini, temizliği, dolum ve kapaklama kısmını merak edenleri şöyle alabilirim :grin:

Bu da biraz perde arkası olsun :grin:

2 Beğeni

Şişeleri sıcak suda yarım saat kadar bekletirseniz etiketler kendiliğinden çıkıyor. :slight_smile:

2 Beğeni

Evet video da belirtmistim sicak suda bekledikten sonra cok kolay bir sekilde ciktigini :relaxed:

1 Beğeni

Videonun kaynamaması için ekran görüntülü bir alıntısı olsa güzel olurdu :slight_smile:

Aa dogru hic aklima gelmemisti, su an mobildeyim aksam ekleyecegim tesekkurler :slight_smile:

Selam dostum bende senin gibi aynı dertten muzdaribim. Şişe temizliğini oldukça iyi yaptım sonuçta bunlar başkasının kullandığı şişelerdi. Yani içlerinde izmarit küf vb şeyler vardı. Aklıma takılan acaba bukadar temizledikten sonra gerçekten temiz olmuşlarmıdır yani içimize sindirebilirmiyiz.

Selamlar ben de yavaş yavaş şişeleme kısmına geçiyorum sorum şu :
Brewmaker kit kurdum .şimdilik sadece 3 yada 4 şişe doldursam ve kovanın içindeki biraya hiç dokunmasam kovadaki birayı bi hafta (ya da daha uzun süre ) bekletsem kovanın içinde kalan bira bozulur mu

Cevabı bilen yok galiba :slight_smile:

Selamlar. Aslında olmamalı total hafta sayısı çok uzamasını sürece. Ama az da olsa risk var çünkü siselemeyı Hava kilidini çıkarıp yapmanız lazım, aksi halde kilidin içindeki suyu vakum etkisi ile kovanın içine çekiyor. Bu durumda ise dışarıdan hava girişi risk doğurur.
Daha önce birkaç arkadaşın bu deliği starsunli tulbent vb birşeyler filtrelediginı hatirliyorum, bu yöntem denenebilir.

1 Beğeni

Ben dry hop öncesi 2 şişe doldurdum aradaki farkı görmek için. Kalan birayı bu cumartesi şişeleyeceğim. Gelişmeleri yszarım.

1 Beğeni

mevcut şişeleme sonucunda kova içerisinde ki sıvı hacmi düşecek hava boşluğu artacaktır. nihayetinde fermantasyon sona yaklaştığı için koruyucu gaz çıkışı azalacaktır.

Denememenizi tavsiye ederim.

2 Beğeni

Arkadaşlar şişede starsun köpüğü kalması sıkıntı yaratır mı şu an şişeleyeceğim

Yaratmaz.
Gönül rahatlığıyla şişeleyebilirsiniz.

1 Beğeni

Anladığım kadarı ile tek kit kuran biri sürekli dolabında hazır bira istiyorsa en az 70 şişeye sahip olması lazım.
Örneğin birinci kit içilmeye başlanıp 20 şişe içildiğinde 2. kit şişelenmeye başlayacak. Bu şekilde denge kurmak lazım; maazallah birasız kalıp tekel yollarına düşmeyelim sonra!!!

5 Beğeni

bu sorunun cevabını ben de merak ediyorum :slight_smile:

Kovaya eksilen bira yerine dışardan hava gireceği için kalan birada oksidasyon riski olur.

kovada 1 aydan fazla bekletme önerilmiyor. mayalarınız çalışmaya devam ediyor bu süreçte. kite ve şekere bağlı olarak mayalarınız belli bir süre sonunda ölecektir. bozulur yani. 1 aydan fazla bekletmeyin kovada.

kovayı zemine sıfır bekletiyorum 5 gündür. dolayısıyla şişeleme için az da olsa taşımam gerekecek. forumda bir yerlerde kovayı oynatınca krausen karışır, biranın tadı bozulur gibi bir şeyler okudum doğru mudur? bu konuda öneri deneyim var mı acaba?

Şişelemeden 24 saat önce taşıyabilirsiniz, içindekiler oynasa bile 24 saatte tekrar çökelecektir.

2 Beğeni

teşekkür ederim. peki kovanın yerini değiştirirken hava kilidini çıkarmalı mıyım? ve yeni yerinde tekrar takmalı mıyım?