Şişe temizliğinde su kullanımı

(Ali) #1

Arkadaşlar merhabalar geçtiğimiz haftalarda 2 kasa biramı şişeledim ve şu aralar afiyetle içmekteyim.İçtikten sonra depozitolu şişemi 2 defa suyla çalkalayıp öyle kasama koyuyorum.Sizce şişeyi ikince kez kullanırken tekrar su ile çalkalamam gerekir mi yoksa direk pbw ve starsan ile temizlemeye geçsem olurmu ?

(Pendik Artisanal) #2

Tekrar çalkalamaya gerek yok, Pbw ve Starsan ile temizlik gayet yeterli.

(Mehmet) #3

PWB öncesi içini dışını şöyle bir temizleyip, çalkalarsan zararı olmaz tabi.

(alkan_d) #4

Ben kendi içtiğim şişeleri güzelce çalkalayıp kenara alıyorum, dolum öncesi de sadece starsan kullanıyorum, bir sıkıntı yaşamadım şu ana dek. Ancak tabii tekelden vs alınan şişelerde bu geçerli olmaz.

(ilker) #5

Bende alkan arkadaşımın dediği gibi yapıyorum. bir güzel çalkalayıp starsanlıyorum dolumdan önce o kadar. şu ana kadar hiçbir sıkıntı yaşamadım.

(Onur) #6

İlk kitim olan Pilsner’i yaklaşık 10 gün önce kurdum.Şişeleme zamanım yaklaşıyor.Daha önceden içtiğim ve tekelden edindiğim depozitoları iç-dış temizleyip,streç filmle tamamen sarıp,kasalarına koyup terasta bekletiyorum.Sanırım şişeleme öncesi sadece starsan uygulasam yeterli olur diye düşünmekteyim.Sizce ne yapmalıyım?

(alkan_d) #7

Aynen öyle yapın. İçinize sinmezse önce pbw, sonra star san yapın. Yine sinmezse tazyikli şişe yıkama musluğu alın, tekelden aldıklarınızı önce tazyikli su, sonra pbw, sonra star san yapın.

Ama dediğim gibi, kendi içtiğiniz şişeleri içer içmez bir çalkalayıp dolum esnasında sadece star san uygulamanız yeterli olacaktır.