Şişe yerine kavanoz kullanılabilir mi?

Yeni Başlayacaklara Tavsiyeler Gönderisinden tartışmaya devam ediliyor:

Merhaba,

Şişe yerine kavanoz kullanmayı düşünüyorum. Temizlemesi ve koli içerisinde muhafazası daha kolay diye böyle bir şey düşündüm, değerlendirmenize.

Bence bütün partiyi kavanoza kurmayın. Normal bir şekilde şişelerken bir iki kavanozda deneme yapın. Başarılı olursa daha sonraki denemelerde kavanoz miktarını arttırırsınız.

1 Like

Şöyle bir baktım, çeşitli örnekler var gibi ama bunlar sanırım özel olarak üretilmiş kavanozlar ve kapakları…
http://www.thedrinksreport.com/guest-columns/2014/82-grolsch-s-beer-in-a-jar-a-new-experience.html

Düzeltme: Bu sadece servis amaçlı… Şişeleyerek stoklama vs. değil… Sonradan fark ettim :slight_smile:

1 Like

Sorun olmayacak gibime geliyor ama ilk denememde bütün ürünü riske etmeyeyim haklısınız. 100 CC’lik 4-5 tane deneyeyim. Teşekkürler.

Bir de kavanozlar şeffaf olduğu için ışık görmeden saklanmaları gerekiyor. Aksi taktirde biranız bozulabilir (skunk beer diye aratabilirsiniz).

Koli içerisinde saklayacağım, karanlığa dikkat etmek gerek evet.

Basınç problemi çıkabilir.
Ayrıca kavanoz kapakları sızdırmazlığa ne kadar uygun bunu da göz önüne alınız.

Basınç dayanımı, sızdırmazlık, cam rengi üçlüsüne dikkat.

Basınç konusunda şişede söz konusu olmayan bir risk olur mu bilemedim. Dün boş şişelerde başlangıç setiyle gelen kapakları denedim, ondan sonra bu fikir geldi aklıma zaten, ben de acemiyim elbette ama sızdırmazlıkta kavanozda şişeden daha iyi verim alacağımı düşündüm. 1 lt hacim sorun olmayacaksa ben umutluyum. Şunu almayı düşünüyorum: http://www.camdansise.com/index.php?route=product/product&path=59&product_id=69&sort=p.price&order=ASC ışık konusunu da koli içerisinde saklayarak çözerim gibi geliyor.Teşekkür ederim.

Ben bu riske girmezdim. Keg’leri bekleyin. En azından 5’er litrelikler gelse gayet pratik bir şişeleme yapacağız.

2 Likes

Bu tip metal/alüminyum kapaklı kavanozların diş sayısı çok düşük ve yarım turda kapanıp kilitlenebiliyor. Sızdırmazlığı çok şüpheli.

Kavanoz zorunlu ise, başka seçenek yoksa bizim salıncak kapaklı şişelere benzeyen şu kavanozlar var: http://www.camdansise.com/index.php?route=product/product&path=59&product_id=462

Yine de satıcıya basınç dayanımını sormak lazım, bunlar düz saklama kaplarına benziyor.

3 Likes

Ben bu tip bir meyvesuyu şişesinde denedim , gazlanma olmadı , sanırım bu kapaklar basınçta gazı kaçırıyor , tadı bozulmamıştı gerçi yine de içtim ziyan olmasın yazık :grin:

3 Likes

hadi diyelim kolide tuttun, gaz kaçırmadı. dostum verdiğin linkteki şişe 105 cc(yanlış yazmamışlarsa). Yaptığın kit 23 lt. yani sana 230 adet lazım bundan ve her biri bir yudum olacak, bu durumun neresi mantıklı anlayamadım.

1 Like

haklısınız gözümden kaçmış, bunun 0,5 ya da 1 litreliğini bulmaya çalışmak gerekli. bir de internetten değil, mağazalarda gidip bakıp kapanışına güvenirsem alacağım.

1 Like

Tekel bayinden 0.25 kuruşa bildiğimiz bira şişeleri daha uygun gözüküyor netice olarak.

Aynı sitede ürün çok, şu ikisini kullanabilir:

http://www.camdansise.com/index.php?route=product/product&path=59&product_id=497

http://www.camdansise.com/index.php?route=product/product&path=59&product_id=128

Ama hava sızdırmazlığı test edilmeli. Eğer hava geçirmiyorsa, bulaşık makinesinde yıkama açısından da rahat olur.

Düşündüğünüz ürünü aldıktan sonra kola vs. ile 1 hafta kadar test etmenizde fayda var. Çalkalayın 1 hafta sonra açın hala gazlanma varsa karbonizasyon için kullanılabilir. Ancak şeffaf cam tat konusunda bozulmalara yol açabiliyor. Ayrıca kavanozdan bardağa bira dökerken dip tortusunu da bardağa eklemek durumunda kalacaksınız bunu da göz önünde bulundurun.

Bunu bende düşündüm :blush: aslında uygulayacaktim fakat benim elimde fazlasıyla Skoll şişesi olduğu için gerek kalmadı. Nacizane fikrim; bence olur…hemde çok güzel olur.konserve yaparken çok sıcak olarak kapatıyoruz ve bu ısı genleserek kavanozda hava icin yer birakmiyor.bu yuzden yil boyu konserveleri saklayabiliyoruz.biz bira için kullanırsak, şişeleme şekerinin oluşturduğu karbondiokdit aynı işlemi görecektir. (Diye düşünüyorum :slight_smile:)yani kavanozda oksijene yer kalmazsa bir sorun olmaz.henüz denemedim.ama aklımda.

Bu arada konuşulanlar da dahil en ucuz ve doğru çözüm 24 adetlik 50 cl Butik Bira şişesi, maliyeti 52 Tl, çok kullanımlık.

Yer kısıtından dolayı kavanoza odaklandık ama bu petler yatay saklanarak sorun çözülebilir belki.

Ev yapımı birayı yatay saklamak çok önerilmiyor. Şişe şekeri ile olulan mayanın yatay saklanınca bardağa geçme oranı daha fazla oluyor. Ama zevk meselesi tabi.

1 Like